روی خط بازار "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 10:10 به مدت 45 دقیقه

محمودزاده در گفتگو با رادیو اقتصاد خبرداد: انعقاد قرارداد 1205 پروژه مشاركتی در 18 سال

عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن از انعقاد یك هزار و 205 پروژه مشاركتی از سال 1368 تا 1386 در كشور خبر داد.

1398/02/08
|
14:17

محمود محمودزاده در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بطوركلی از این تعداد 945 پروژه ساختمانی (بیشترمسكونی) و 192 پروژه نیز مربوط به آماده سازی و بستر سازی زمین جهت ساخت و ساز های مسكونی و سایر خدمات بوده است.

وی همچنین اظهارداشت: قابل توجه اینكه از مجموع یك هزار و 205 پروژه یك هزار و 135 پروژه خاتمه یافته و 70 پروژه بنا به دلائل مختلف بیشتر از زمان مورد پیش بینی در قرارداد طول كشیده كه 24 مورد از این پروژه ها با شركاء دچار مسئله و هفت مورد نیز تا كنون حقوقی شده است.

عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن گفت: بطوركلی 5.5 درصد از مجموع پروژه ها دچار مشكل و 94.5 درصد در زمان خودیا با یك تاخیر قابل قبول به بازار عرضه شده است بنابراین 5.5 درصد تاخیر یا مشكل دار در یك پروژه هزار و 205 قراردادی شاید قابل قبول باشد و عدد دارای ریسك بالایی برای دولت نباشد.

وی افزود: برای اینكه سازمان روی بازار عرضه و تقاضای مسكن در كشور تاثیر بگذاردبدون شك به مشاركت و عرضه زمین برای فعالان این صنعت به عنوان نوعی تسهیلات نگاه می كند تا آورده اولیه سازنده یا سرمایه گذار را كاهش دهد به این امید كه ترغیب شوند هم تولید بیشتر در حوزه مسكن صورت گیرد و هم اینكه قیمت نهایی بتواند كاهش معقولی برای مصرف كننده نهایی داشته باشد.

محمودزاده ضمن اشاره به این جمله كه عرضه و تقاضا یكی از آیتم های تاثیرگذار روی قیمت هر محصول به خصوص مسكن است، اظهارداشت: بسترسازی و كمك به رونق اقتصادی در حوزه مسكن به یقین در افزایش عرضه محصول به بازار كمك خواهد كرد.

وی در ادامه اضافه كرد: وقتی عرضه یك محصول در بازار بر مدار افزایشی باشد بطور قطع و یقین به نفع مصرف كنندگان است.

عضو هیئت مدیره سازمان ملی زمین و مسكن یادآورشد: انگیزه ورود این سازمان یا دولت به نوعی در حوزه مزبور بیشتر ریل گذاری و كمك به رونق تولید مسكن با هدف كاهش قیمت تمام شده است.

برنامه «روی خط بازار» كاری از گروه كشاورزی شبكه رادیویی اقتصاد بوده كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 11 به مدت 60 دقیقه به تهیه كنندگی «نازنین كتابچی» با هدف ارائه یك تصویر بزرگتر و كاملتر و قابل درك از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می گیرد و علاقمندان می توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
روی خط بازار