خبرگزاری مهر: دولت پر هزینه اداره می‌شود/ ارز 4200 به جیب افراد خاص رفته است

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ارز 4200 تومانی به جیب افراد خاصی رفته است كه من تعداد آنها را می‌دانم.

1400/03/24
|
10:24

به گزارش خبرنگار مهر، سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری عصر امروز ( شنبه) در اولین برنامه تبلیغاتی خود در رادیو اقتصاد تحت عنوان «دومین گام» اظهار داشت: آنچه من را وادار به حضور در این عرصه كرد وضعیت و مشكلات اقتصادی، رنج مردم، برخی از ناامیدی هایی كه بر مردم و به ویژه جوانان و شرایط بازار برای تولیدكننده و مصرف كننده تحمیل شده بود، است. در جایگاهی قرار گرفتم كه شاهد برخی نارسایی ها و خروجی های نامناسب بودم كه می توانست در حوزه اجرا كار به نحوی صورت گیرد كه شاهد اینگونه از موارد نباشیم كه هم رنج مردم را افزون می‌كند هم برای دستگاه های مربوطه زحمت ایجاد می كند.

وی عنوان كرد: كسی كه می خواهد به دنبال مسئولیت اجرایی كشور باشد، باید اطلاع كاملی از اقتصاد و وضعیت مردم داشته باشد. می خواهم در این فرصت، نمایی از وضعیت اقتصادی كشور ارائه دهم و به هیچ عنوان نمی خواهم زحماتی كه در ادوار مختلف كشیده شده را نادیده بگیرم. امروز شاهد وضعیتی هستیم كه ما را بر آن داشته تا در سه حوزه معیشت مردم، دوم وضعیت كسب و كار مردم و كسب درآمد و سوم برنامه دولت حرفی برای گفتن داشته باشیم. در این دوره، در بستر گام دوم باید شاهد تحول باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری بیان كرد: ما نیازمند به یك تحول هستیم و این تحول اقتضائاتی دارد كه یكی از آنها سازوكارها در دولت و فضای كسب و كار مردم و تغییر شرایط به نحوی كه مردم احساس كنند تغییری اتفاق افتاده است، می باشد تا مردم شاهد سهولت در كسب و كارها باشند. بعضی وقت ها مشكلات از بی برنامگی نیست بلكه مربوط به عمل نكردن به برنامه‌ها است. مسئول دولت باید درك درستی از ریشه مشكلات داشته باشد و همچنین برای ورود به اقدام انقلابی در میدان، آمادگی داشته باشد. ظرف سال‌های گذشته شاهد مشكلات جدی معیشتی مردم بودیم.

رئیسی افزود: در دهه نود وضعیت اقتصادی آسیب دیده به نوعی كه قیمت خودرو 7 برابر، قیمت گوشت 5 برابر، قیمت مسكن 8 برابر شده و قدرت مردم به تناسب تورم ایجاد شده كاهش یافته است. بعضاً عدم استفاده از نیازهای اولیه منجر به مشكلات بهداشتی و درمانی شده است. كم مصرف كردن گوشت و لبنیات در آینده تبعات به همراه دارد كه اینجا ضرورت دارد دولت یك برنامه جدی برای معیشت مردم داشته باشد كه میان درآمدها و هزینه مردم توازن ایجاد شود.

وی تصریح كرد: ما سه برنامه اصلی پیش‌بینی كردیم تا بتوان برای كاهش هزینه دنبال كرد. مسأله اول كنترل تورم و گرانی و دیگری تامین مسكن است زیرا مسكن بخش قابل توجهی از سبد هزینه خانواده است. موضوع دیگر هزینه سلامت است كه طبق نظرات كارشناسی صورت گرفته كاملا قابل كاهش است. نسبت به تورم و گرانی آنچه هست اینكه بدانیم امكان كنترل تورم و گرانی وجود دارد و راه آن هم این است كه اول جلوی تورم ساختاری در كشور كه عبارت از خلق پول بانك ها است، گرفته شود. این میزان نقدینگی به هر سویی بروید بحران ایجاد می كند و سیل بنیان كن است جز اینكه در مسیر تولید قرار گیرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه كرد: اینكه این نقدینگی به ارز، سكه، سوداگری و هر جایی برود مشكل ایجاد می كند. ساعت ها بحث كردیم تا به راه حل برسیم. خلق نقدینگی و استقراض بانك مركزی باید به كمترین میزان خود برسد تا گره را باز كند. به عقیده من دولت دارد پر هزینه اداره می‌شود كه باید از هزینه هایش كاسته شود و به عبارت دیگر نرخ تورم باید كاهش یابد. اینكه باید تورم یك رقمی شود بله، خیلی بایدهای دیگر وجود دارد. اما برنامه هایی داریم كه اینها امكان پذیر خواهد بود.

رئیسی در رابطه با اینكه شیوه و ابزار او برای كنترل تورم چه خواهد بود، گفت: آقایان برای ارز 4200 تومانی توجیهاتی دارند اما باید دید چه‌اندازه از آن به سفره مردم رفته است؟ كه به نظر می رسد وقتی هم صدای تولیدكننده و هم صدای مصرف كننده در آمده است، می بینیم این میزان توجه و این میزان كاهش كجا رفته است؟ معلوم می شود این ارز به دست افراد خاصی رفته كه به تعداد انگشت های یك دست یا دو دست و سه دست هستند. البته تعداد آنها برای من مشخص است. مثلا كسانی كه واردكننده نهاده دامی هستند مشخص است. در این رابطه باید اقدام متفاوتی صورت گیرد.

وی ادامه داد: به عقیده من كاری كه باید صورت گیرد، ایجاد و تكمیل نسبت به برخی از بخش ها نسبت به سامانه های شفافیت است. سامانه ها باید با هم لینك شوند. در گمرك، وزارت صمت، بانك مركزی، اتاق بازرگانی و ... باید سامانه ها را مرتبط كنیم. آقایان باید بدانند در دوره قبل انتخابات از دولت الكترونیك سخن گفتیم و اكنون باید بگوییم دولت هوشمند. دنیا دارد به سمت دولت هوشمند حركت می كند و ما در این زمینه عقب هستیم.

رئیسی گفت: سامانه های شفافیت به نحوی كه بسیاری از اتفاقات پشت شبكه قرار گیرد باید اتفاق بیافتد و شبكه تامین، توزیع تا مصرف كالاهای اساسی باید مورد نظارت قرار گیرد و رها شده نباشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: ثبت سفارش، انبارداری، واردات و صادرات نیاز به كنترل دارد. شأن دولت هدایت، حمایت و نظارت است كه اگر كامل انجام شود مردم كار خودشان را انجام خواهند داد. در دولت مردمی معتقد هستیم كار مردم باید به مردم واگذار شود و دولت نقش هدایتی، نظارتی و حمایتی داشته باشد. اگر نظارت دولت تقویت شود دست سوداگران از سفره مردم كوتاه خواهد شد. به دنبال عملیات جدی هستیم كه دست سوداگران از كالاهای اساسی و سفره و زندگی مردم كوتاه شود كه هم ما توان انجامش را داریم و هم با كمك مردم امكان پذیر خواهد بود.

رئیسی با تاكید بر اینكه باید جلوی تصمیمات خلق الساعه گرفته شود، گفت: این تصمیمات هم بازار و هم تولید كننده را دچار مشكل می كند. باید به بازار چه داخلی و چه خارجی ثبات داد. ما یك اقدام و یك احساس داریم و مردم، تولیدكننده و مصرف كننده باید احساس ثبات بازار را داشته باشند. مهم است دولتمردان به بازار اعتماد بدهند كه بخشنامه ای نیست. اعتماد نیازمند احساسی است كه برای كارآفرین و مردم باید ایجاد شود.

وی در رابطه با اینكه در رویكرد دولت او، اولویت با ارتقای تولید است یا كنترل تورم، عنوان كرد: تولید و تورم با هم ارتباط مستقیم و جدی دارند. به نظر من هم باید برای رونق و جهش تولید اقدام كرد كه می تواند اثر مهمی در كاهش تورم داشته باشد و هم باید نسبت به مدیریت حساس بود زیرا رها شدگی در این رابطه مشكلات جدی ایجاد می كند. در هر صورت ما باید تولید را رونق دهیم تا مشكل گرانی، اشتغال، تورم و بسیاری از مشكلات حل شود و مسأله اقتصاد مقاومتی پا بگیرد و مردم امید پیدا كنند. تولید یك بحث راهبردی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه افزایش تولید و اشتغال منجر به كاهش جرم، آسیب های اجتماعی و ناهنجاری های اقتصادی و اجتماعی می شود، تاكید كرد: گاهی برخی واحدهای تولیدی 15 روزه راه اندازی شدند. كسانی كه منكر هستند با كار جهادی نمی توان اینها را پیگری كرد بدانند عددی كه در مقطعی اعلام كردیم در قوه قضاییه 2002 واحد تولیدی احیا شده، اتفاق افتاده است. این موضوع همتی می خواهد كه واحدهای تولیدی را به خط كنیم. قضیه رونق تولید از مسائل راهبردی در كشور است.‌

رئیسی افزود: ما كارخانجات بزرگی داریم كه نقش مهمی در تولید ناخالص ملی دارند و كارگاه های كوچكی داریم كه شاید نقش مهمی در تولید ناخالص ملی نداشته باشند اما در ایجاد آرامش در جامعه و اشتغال نقش مهمی دارند. اگر تولید به آن شكل كه مورد توجه است و كارخانه هایی مانند فولاد و ایران خودرو اگر درست راه بیافتند در تولید ناخالص بسیار اثرگذار است. نقدینگی در كشور هست، پس كجا می رود؟ اگر به تولید برود صدای تولید كننده در نمی آید. تامین بازار داخلی و خارجی و مسأله قاچاق كالا آن هم از نوع سازمان یافته باید مهار شود.

وی در بخش دوم صحبت های خود در پاسخ به سوال یكی از مخاطبین كه به قید قرعه از سوی خود او انتخاب شد مبنی بر راهكار جلوگیری از واردات كالاهای مشابه داخلی، پاسخ داد: مسأله واردات بی رویه چند قسم است كه یك قسم آن با مجوز انجام می شود كه حتما باید جلوی آن گرفته شود و یك روز هم نباید تحمل شود. نكته دوم وارداتی كه به صورت قاچاق وارد می شود بازار را مختل كرده و دغدغه جدی همه است.

رئیسی ادامه داد: رهبری دیروز تعبیری داشتند مبنی بر مافیای واردات در كشور؛ این تعبیر یعنی یك حركت سازمان یافته برای اختلال در تولید داخلی در حال وقوع است كه نیازمند شناسایی دست های پنهان و برخورد عبرت آموز است. حجم قاچاق كالا متفاوت است و آقایانی كه ستاد مبارزه با قاچاق كالا هستند در حد 12 میلیارد را قبول دارند اما این میزان تا 20 میلیارد قطعی است. باید نسبت به مناطق آزاد تجدیدنظر شود. مخالف تشكیل منطقه آزاد نیستم اما منطقه آزاد چارچوب و تعریف دارد. این چارچوب قانونی باید رعایت شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینكه قاچاق كالا را باید با همراهی دستگاه های دیگر كنترل كنیم و باید كار را برای قاچاقچی كالا پر هزینه كنیم، تاكید كرد: در این صورت قاچاق كالا حذف می شود. واردات بی رویه همراه با مجوز بیشتر مردم را عصبانی می كند كه حتما باید پیگیری شود. برای قاچاق كالا طرح داریم. البته دستگاه قضایی در تمام نقاط مرزی دارند با اینها برخورد می كنند اما اینها برخورد با معلول است نه علت. باید به دنبال علت ها بود. بنا داریم در دولت ریشه های فساد را خشك كنیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه «برنامه شما برای بازگرداندن ظرفیت تولید به واحدهای تولیدی چیست؟» خاطرنشان كرد: در سفرهای استانی ظرفیت خالی تولید را دیدم و لمس كردم. این قضیه بسیار رنج آور است و می گویند كمبود نقدینگی اولین مشكل ما است. ما باید برای گردش این واحدها بتوانیم نقدینگی را برای آنها تامین كنیم. نكته دیگر تامین بازار برای آنها است. یكی دیگر از كارهای مهم ما دیپلماسی اقتصادی است كه باید بخش دیپلماسی در وزارت خارجی راه اندازی شود. یكی از بخش های مهم كاری ما، سهم ما در صادرات منطقه است. 15 كشور در منطقه داریم كه قابل انجام است و از طریق بازار پیدا كردن برای تولیدات داخل امكان پذیر است.

رئیسی تصریح كرد: مسأله دیگر مبارزه با قاچاق كالا است كه یكی از راه های احیای ظرفیت های خالی است. ما معتقد به بهبود فضای كسب و كار و رفع موانع تولید هستیم كه با ورود به میدان قابل درك است. یكی از موانع بزرگ تولید بروكراسی اداری است كه باید از مجوزهایی كه می تواند نباشد و تولیدكننده را به ستوه آورده را حذف كنیم. دولت ناظر و هدایتگر و حمایتگر است نه اینكه گیر ایجاد كند.

وی اضافه كرد: عرض كردم كه این موضوعات را میدانی بررسی كرده ام در عمل دیدم. وقتی به استان رفتم داد كارگران بلند شده است و دارند بیكار می شوند. باید كار را دنبال و موانع تولید را برطرف كنیم و حتما از میزان ظرفیت خالی 70 درصد را فعال كنیم. رونق تولید و جهش تولید اتفاق خواهد افتاد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: مسأله بیكاری كه آنقدر مردم را نگران كرده با فعال شدن واحدهای تجاری از بین می رود و سهم فعال شدن تولید در تولید ناخالص ملی سهم قابل توجهی خواهد بود. همه دستگاه ها باید حس رفع موانع تولید و دیپلماسی فعال اقتصادی و .. بگیرند. رهبری وقتی گفتند رونق تولید یعنی همه دستگاه ها سهم خود را دارند و باید حس افزایش و رونق تولید را داشته باشند.

رئیسی با بیان اینكه ارتباط ما با كشورهای منطقه و سهم ما در كشورهای منطقه 2/3 درصدی است حتما می تواند به دو برابر این میزان برسد، عنوان كرد: انتخاب سفیران باید با این نگاه باشد كه ما سفیر را كجا می فرستیم؟ داریم به كشوری می فرستیم كه مسأله ما با آن اقتصادی است نه اینكه فلان نماینده مجلس یا فلان وزیر كه كارش تمام شد را به فلان سفارت بفرستیم. این نظام تقسیم مسئولیت نیست. شایسته سالاری رمز موفقیت در مدیریت های داخلی و از اقتصاد كشور است. یكی از بحث های دولت مردمی مسأله شایسته سالاری به معنای واقعی كلمه است. همه باید احساس امنیت شغلی كنند و بدانند نگاه ما در انتخاب مدیران جناح و خط و مسئول سیاسی نیست بلكه شایسته سالاری اساس است.

وی در پاسخ به سوال مخاطب دیگری كه مرتبط با سوال قبل و پیرامون ترخیص كالا بود، گفت: به بندر شهید رجایی در بندرعباس رفتم، یكی از مشكلات جدی گمركی ما ترخیص كالاها و مسائل تو در توی اداری بود. یكی از اقدامات ما این خواهد بود كه ترخیص كالاها در گمرك را برای وارد كنندگان مواد اولیه و تجهیزات تسهیل كنیم. دومین نكته مسأله تامین ارز است كه گاهی با مشكل مواجه می شود. موضوع سوم هم استاندارد سازی است كه می تواند با كیفیت بیشتر و با سرعت بیشتری انجام شود.

رئیسی گفت: به عقیده من ترخیص كالا و مشكلات مربوط به آن قابل حل است. اخیرا مجبور شدیم با حكم قضایی كشتی را برای واردات روغن بیاوریم كه علی القاعده كار قضایی نبود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما باید اقداماتی انجام دهیم تا وقتی كالایی وارد گمرك شد تمام اقدامات ورودی آن انجام شده باشد. به عقیده من این جلوه خود تحریمی است. یكی از جلوه‌های خود تحریمی این است كه كالایی تا این مرحله آمده و در مورد برخی كالاها گاها ممكن است در كشور با كمبودی مواجه باشیم اما ترخیص نمی شود.

رئیسی در بخش سوم گفته های خود را پیرامون بیانیه گام دوم از قبیل بورس و ارز، اشتغال و دیپلماسی خارجی مطرح كرد.

وی در رابطه با آخرین وضعیت بورس گفت: این مسأله كه سهامداران خرد و كلان حقوقی و حقیقی دارد بسیار مهم است. آگاهی بخشی در زمینه بورس باید متوازن و درست انجام می شد خصوصا حجم بالایی از سهامداران باید درست آگاهی بخشی می شدند كه منجر به ایجاد مشكل شد. نكته دیگر اینكه بورس نیاز به نظارت دارد تا سفته بازی كه در خورد بورس تعبیه شده است. متاسفانه عدم نظارت جدی باعث شد سهامداران حقوقی كه تعداد بالایی هم ندارند مشكلات جدی ایجاد كردند. منافع آنها تامین شد كه به سرمایه های خرد ضربه زد كه با نظارت قابل حل بود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح كرد: دولت نباید از طریق بورس كسری بودجه خود را حل كند كه این میزان برداشت از بورس نوسانات جدی ای ایجاد می كند. عدد و ارقام بالایی كه برداشت شد می توانست نباشد. نكته راهكار رفع مشكلی كه وجود دارد، عمق دادن به بورس است. مثل استخری كه هر چه عمقش بیشتر شود موج‌ها بی اثر می شود.

رئیسی ادامه داد: كار مهمتری كه باید انجام شود مربوط به سهامداران خرد است. آنها با پشتوانه تضمین شده و بیمه فعال برای خسارت های احتمالی می تواند به آنها اطمینان دهد كه خساراتشان جبران خواهد شد. به نظر من عددی را هم می توان در نظر گرفت تا از این میزان پایین تر را تضمین كنند كه حكم بیمه نامه داشته باشد و سهامداران احساس خسارت جدی نكنند. اگر صندوق تثبیت، صندوق توسعه و بیمه می تواند منجر به اطمینان بخشی سهامداران خرد شود.

وی در رابطه با قیمت گذاری نرخ ارز و سیاست خود در قبال نرخ ارز عنوان كرد: نكته اول اینكه ما باید ارز را به كالاهای اساسی و كالاهای مهم دارای اولویت تخصیص دهیم كه می تواند پشتوانه ایجاد كند. نكنه دیگر تامین ارز كشور از طریق صادراتی كه تحریم پذیر نیستند است. نفت خام كه صادر می شود كار كمی مشكل است اما اگر بتوانیم ارز حاصل از كالاهای پتروشیمی كه صادر می شود در مسیر كالاهای اساسی به صورت تهاتری انجام دهیم مهم است. ما باید در مسأله ارز، نظارت دقیقی بر نحوه تخصیص برنامه ریزی كنیم تا هم برای مصرف كننده ارز و هم بخش های نظارتی شفافیت ایجاد كند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با شیوه گذاری نرخ ارز گفت: به نظر من باید كاملا نرخ ارز مدیریت شود در غیر این صورت شاهد مشكلات جدی در بازار خواهیم بود تا به بازار ثبات دهد.

رئیسی در رابطه با سیاست خود برای تجارت خارجی خاطرنشان كرد: وزارت امور خارجه باید نسبت به تجارت خارجی مسئولیت پذیر و پاسخگو باشد. دیپلماسی اقتصادی از بخش های فعال رونق اقتصادی و تولیدی در كشور است. تمام بخش های اقتصادی یك بازاریابی دارند. بازاریابی باید در بخش تجارت خارجی با وزارت خارجه در ارتباط باشد تا برای صادرات كالاهای داخلی فعال باشد. سهم ما در تجارت منطقه سهم پایینی است كه می تواند تا 50 میلیارد دلار افزایش پیدا كند. به نظرم وزارت خارجه چه در مورد كشورهای همسایه و چه كشورهایی كه با آنها روابط داریم می تواند روابط را گسترش دهد كما اینكه مشتاق هم زیاد دارد.

وی افزود: رونق تولید ملی و فعال شدن اقتصاد ملی در تقویت دیپلماسی ملی و اقتصادی نقش آفرین است. در مورد مواد اولیه و تجهیزات دیپلماسی می تواند نقش داشته باشد. این میزان سهم ما در منطقه قابل قبول نیست و در دولت افزایش این میزان كاملا قابل دستیابی است. كشورهای منطقه به كالاهای ایرانی مشتاق هستند. آنچه حلقه مفقوده است ارتباط دادن بخش های مسئول در حوزه های مختلف به هم است. نقش اصلی برای بازرگانان و تجار است كه بازاریابی انجام دهند و پیگری آن با دستگاه دیپلماسی است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در رابطه با سیاست خود در رابطه با اشتغال و بیكاری گفت: 5 میلیون بیكار در كشور وجود دارد در حالیكه كشور دارای ظرفیت ایجاد اشتغال میلیونی است. چند اقدام مهم و سریع باید صورت گیرد كه به موارد قبلی ارتباط دارد. اول بهبود شرایط كسب و كار دوم و رفع موانع تولید و افزایش سرمایه گذاری، دوم هدایت نقدینگی به سمت تولید و سوم تامین مالی و مسأله فعال كردن دیپلماسی اقتصادی است كه می تواند در جهت تقویت اشتغال نقش داشته باشد.

رئیسی اظهار داشت: ما یكسری بخش های پیشران اقتصادی داریم. سه هزار كیلومتر با دریا ارتباط داریم اما چه میزان از دریا برداشت داریم؟ سهم خیلی كمی است. مسكن از بخش های است كه اقتصاد را به سمت فعال شدن می برد. ایجاد سالی یك میلیون مسكن در كشور اگر انجام نشود نمی توانیم عقب ماندگی های آن را جبران كنیم. یكی از بخش هایی كه می توانست در استان قدس انجام شود مسكن سازی برای زوج های جوان بود. زمین و بودجه موجود بود و 600 واحد برای زوج های جوان تهیه كردیم.

وی با اشاره به اقتصاد فضای مجازی گفت: پاكستانی ها و هندی ها مدت ها است این راه را آغاز كردند. ما از حوزه های مختلف می توانیم اقتصاد را فعال كنیم و زمینه آن در كشور ما كاملا فراهم است. با مطالعه روی وضیع اقتصادی ایران امكان تامین سالانه یك میلیون اشتغال بتواند وضعیت فعلی را بهبود بخشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: در مسائل اقتصادی، تامین، تولید، توزیع و .. عدالت بسیار مهم است. در برنامه تحولی ما در حوزه اقتصاد، محور برقراری عدالت است. از عدالت اجرایی صحبت می كنیم كه كاملا باید همراه با بایدها و نبایدها و اقتضائاتی باشد تا ان شاءالله مشكلات مرتفع شود.

دسترسی سریع