صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه: ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی بسیار فراتر از مسائل حقوقی و یک جنایت بزرگ و ددمنشانه است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «علی باقری» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد ضمن تسلیت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی افزود: این جنایت آشکار آمریکا را نمی‌توان با هیچ چارچوب حقوقی مورد ارزیابی و بازخواست قرار داد، البته از تمامی ظرفیت‌ها برای مقابله با این تهاجم رژیم آمریکا که در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و همینطور عرصه‌های دیگر علیه مردم ایران ترتیب داده است؛ باید استفاده کرد.

وی اظهار داشت: استفاده از عرصه‌های حقوقی بین المللی یکی از این ظرفیت هاست که در مناسبات بین المللی می‌توان از آن استفاده کرد و رژیم آمریکا را نسبت به اقداماتی که می‌خواهد انجام دهد هزینه‌مند کرد و اجازه نداد این کشور بدون هیچ هزینه‌ای هر اقدامی را که فکر می‌کند می‌تواند انجام دهد، عملیاتی کند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: خوشبختانه در این زمینه بستر‌های مختلفی هم در عرصه مناسبات حقوقی بین المللی و هم در عرصه ظرفیت حقوق بشر برای پیگیری اقدام جنایتکارانه رژیم آمریکا وجود دارد.

وی در ادامه افزود: بطور کلی از همان روز جمعه که ترور سردار سلیمانی اتفاق افتاد چند کارگروه در این خصوص تشکیل شد برای اینکه بتوان زمینه‌های جنایت ددمنشانه و آشکار آمریکا را در عرصه‌های حقوقی بین المللی و همینطور در عرصه حقوق بشر مورد پیگیری قرار داد.

باقری بیان کرد: تاکنون جلسات مختلفی با حضور مسئولان وزارت امور خارجه، مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری، ستاد حقوق بشر و دیگران برگزار و مباحث جمع بندی شد تا در نخستین فرصت این موضوع در عرصه‌های بین المللی دنبال شود.

وی توضیح داد: آمریکایی‌ها هیچ پایبندی به حقوق بین الملل ندارند بلکه حقوق بین الملل را ابزاری برای تحمیل سیاست‌های زیاده خواهانه خود می‌دانند.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه گفت: بطور کلی از تمامی ظرفیت‌ها برای احقاق حقوق ملت ایران استفاده خواهد شد که یکی از این ظرفیت‌ها حقوق بین الملل است.

وی افزود: این جنایت آمریکا در حد حقوق بین الملل و بشر قابل توصیف نیست تا گفته شود نقض حقوق بشر اتفاق افتاده بلکه یک جنایت بسیار بزرگی است.

باقری اظهارداشت: واکنش ملت ایران و منطقه از جنایت آمریکا در خصوص ترور سردار سلیمانی خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

وی ادامه داد: نباید فکر کرد تنها با اتکا به ظرفیت‌های حقوقی بین الملل می‌توان حقوق ملت ایران را استیفا کرد و از طرفی نباید به این ظرفیت‌ها هم بی توجه بود.

معاون امور بین الملل و حقوق بشر قوه قضاییه یادآور شد: واقع مطلب این است که از همه توان و ظرفیت کشور در این عرصه باید استفاده کرد و اجازه نداد ذره‌ای از حقوق ملت ایران مورد خدشه قرار گیرد حال اگر به هر بهانه‌ای حقوق ملت مورد خدشه قرار گرفت به گونه‌ای دشمنان را هزینه‌مند کرد که نتوانند این مسیر را ادامه دهند و در برابر حقوق ملت هم استیفا شود.

مرتبط با این برنامه

  • احدیان: انتقام سردار سلیمانی در جنگ اقتصادی بی‌اثر کردن تحریم‌هاست / ضرورت تقویت محورِ مقاومت با دیپلماسی اقتصادی

  • آمریکایی‌ها به حقوق‌ بین‌الملل پایبند نیستند/ترور سپهبد سلیمانی یک جنایت بزرگ بود

  • ترور سپهبد سلیمانی یک جنایت بزرگ بود/ از ظرفیت‌های حقوق بشری برای پیگیری این جنایت استفاده می‌کنیم

  • از تمام ظرفیت‌ها برای پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی استفاده می‌کنیم

  • اقتصاد مقاومتی را تقویت می‌کنیم

  • اقتصاد مقاومتی را تقویت می‌کنیم

  • سیاست تحریم و فشار شکست خورده است/ هرگونه تعدی به خاک ایران با پاسخ قاطع مواجه خواهد شد

  • رفتار جهادی سردار سلیمانی باید الگوی همه باشد/ نرخ تورم ماهانه به 7,1 درصد رسیده بود

  • اقتصاد مقاومتی را تقویت خواهیم کرد/آثار منفی تحریم کاهش می‌یابد

  • اقتصاد مقاومتی را تقویت خواهیم کرد