صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

معاون وزیر جهادکشاورزی، از خرید 240 هزار تن گوجه فرنگی به صورت توافقی و حمایتی در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مرکزی تعاون روستایی، حسین شیرزاد گفت: از 240 هزار تن گوجه فرنگی که از کشاورزان خریداری شده، نزدیک به 150 هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و 90 هزار تن به شکل توافقی از کشاورزان خرید شده است؛ در حالیکه میزان گوجه فرنگی خریداری شده به وسیله تعاون روستایی از کشاورزان، در طول 60 سال گذشته فقط 30 هزار تن بوده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: خوشبختانه امسال 240 هزار تن گوجه فرنگی به ازای هر کیلوگرم با قیمت متوسط 950 تومان در قالب توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده که یک رکورد بزرگی در طول تاریخ فعالیت این سازمان، محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته به دلیل کاهش سطح زیر کشت و مسائلی که در زمینه تولید گوجه فرنگی وجود داشت، قیمت این محصول افزایش قابل توجهی پیدا کرد که این موضوع، سیگنال‌های اشتباهی به تولیدکنندگان داد که امسال هم می‌توانند همچنان با کشت گوجه فرنگی و حتی افزایش سطح زیر کشت با افزایش قیمتی رو به رو شوند.

وی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران از منحنی‌های تار عنکبوتی پیروی می‌کند؛ یعنی با همین سیگنال‌هایی که داده می‌شود، کشور یک سال با افزایش و سال بعد با کاهش تولید، به خصوص در بحث سبزی و صیفی مواجه بوده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: ایران همواره به دلیل تنوع آب و هوایی جزو 10 کشور دنیا در زمینه تولید رب گوجه فرنگی، فروش و صادرات این محصول است که با تولید حدود هفت میلیون تن گوجه فرنگی در سال، همواره بین رتبه‌های خوب دنیا قرار گرفته است.

شیرزاد گفت: به طور کلی از مرداد ماه امسال، با افزایش تناژ بالای تولید گوجه فرنگی در کشور و به تبع کاهش قیمت این محصول، وزارت جهاد کشاورزی با دستور مقام عالی وزارت دستور العمل خرید توافقی محصول گوجه فرنگی را به قیمت هر کیلوگرم 1150 تومان صادر و به استان‌های سطح کشور ابلاغ نموده است.

وی افزود: خوشبختانه اتحادیه‌ها از محل منابع داخلی خود موفق شدند در پنج استان گوجه خیز کشور، 90 هزار تن گوجه فرنگی از کشاورزان خریداری و به کارخانجات تولید رب تحویل دهند.

شیرزاد اضافه کرد: خریدهای توافقی گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور، از 27 مرداد متوقف و خرید حمایتی در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

این مقام مسئول افزود: قیمت خرید گوجه فرنگی با مصوبه ستاد تنظیم بازار به ازای هر کیلوگرم 1150 تومان تعیین شد که هم اکنون این محصول با کسر سبد، حمل و نقل، توزیع و باسکول در همه استان‌های کشور بین 950 تا 1000 تومان از کشاورزان خریداری و تحویل کارخانجات تولید رب می‌شود.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان گفت: تاکنون در مجموع نزدیک به 150 هزار تن گوجه فرنگی به شکل حمایتی و 90 هزار تن به شکل توافقی از کشاورزان خریداری و همین طور 30 هزار تن رب گوجه فرنگی در کشور تولید شده است.

مرتبط با این برنامه

  • میدان گازی ارم با هیچ کشوری مشترک نیست

  • مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران: میدان گازی ارم با هیچ کشوری مشترک نیست

  • میدان گازی ارم با هیچ کشوری مشترک نیست

  • میدان گازی ارم با هیچ کشوری مشترک نیست

  • زعفران 350 میلیون دلاری!

  • ماده 26لایحه مالیات بر ارزش افزوده زیر ذره‌بین کارشناسان

  • فعالیت موتور پرقدرت مقرره زایی در کشور

  • زعفران 350میلیون دلاری!

  • ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده زیر ذره‌بین کارشناسان

  • ماده 26 لایحه مالیات بر ارزش افزوده زیر ذره‌بین کارشناسان