صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه، شنبه و یكشنبه" از ساعت 10:00 و 19:00 به مدت 120 و 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: آمریکا با حمله موشکی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق کیش و مات شد.

«حسین کنعانی مقدم» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: در پی حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین الاسد کمر نظامی و هژمونی آمریکا در منطقه شکست.

وی اظهارداشت: بعد از جنگ جهانی دوم برای نخستین بار یک پایگاه آمریکایی مورد هدف یک کشور ثالت قرار گرفته به طوری که ضربات سنگینی به ستون فقرات نظامی آمریکا وارد شده است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: در صورتی که آمریکاییها قصد انجام فعالیت های تلافی جویانه را داشته باشند باید از پایگاه عین الاسد اقدام کنند.

وی افزود: انتقام سخت از آمریکاییها با شکلیک موشک های دوربرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لحظات مصادف با شهادت سردار سلیمانی و همرزمانش با رمز یازهرا به اذن رهبر معظم انقلاب تحقق یافت.

کنعانی مقدم ضمن اشاره به اینکه عین الاسد بزرگترین پایگاه آمریکا در منطقه بوده با اعلام اینکه پایگاه مزبور دارای مجهزترین تجهیزات نظامی، پدافندی، هوایی و موشکی است، گفت: مهمترین دلیل تجهیز پایگاه موردنظر انجام اقدام های نظامی در برابر ایران بوده است.

وی با تاکید بر اینکه پایگاه عین الاسد برای واکنش سریع تجهیز شده بود، اظهارداشت: هیچ پایگاه دیگری مشابه پایگاه مزبور در منطقه وجود ندارد اگر هم چنین پایگاه مشابهی وجود داشته باشد دارای محذورات بین المللی است.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان این مطلب که پایگاه عین الاسد از چندین سپر دفاعی موشکی برخوردار بوده است، ادامه داد: حمله به پایگاه نظامی موردنظر علاوه بر این که یک اقدام انتقام جویانه بود یک اقدام بازدارنده نیز به شمار می رفت چرا که اگر آمریکاییها قصد انجام اقدامی علیه ایران را داشته باشند باید از پایگاه مورد نظر استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در عمل پایگاه عین الاسد از قدرت عملیاتی خارج شده است، گفت: در پایگاه نظامی مدنظر فرماندهان ارشد ائتلاف آمریکایی منطقه حضور داشتند این درحالیست که مرکز فرماندهی عملیاتی مزبور در منطقه نابود شده است.

کنعانی مقدم در ادامه افزود: ترامپ و دیگر سران آمریکایی بارها به پایگاه نظامی عین الاسد سفر کرده اند، تاکید بر منحصر بودن پایگاه موردنظر داشته اند و آن را دارای قدرت نظامی دانسته اند.

وی اظهارداشت: پایگاه عین الاسد در سرزمین عراق قرار دارد و ایران بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل این حق مشروع را داشته که بر ضد پایگاه نظامی که علیه ایران وارد عمل شده مقابله به مثل کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: اگر آمریکا برای انجام اقدام های تلافی جویانه قصد داشته باشد از پایگاه های واقع شده در عربستان، ترکیه، امارات متحده عربی و غیره استفاده کند به مصداق بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این مراکز جزء پادگان ها و پایگاه های دشمن محسوب می شود و ایران حق دارد علیه آنها اقدام هایی انجام دهد بر همین اساس آمریکا توانایی مقابله به مثل با ایران را ندارد.

وی افزود: علاوه براین در ایالات متحده آمریکا هم اکنون سناتورهای جمهوری خواه با توئیت و ارسال نامه های مختلف مخالف جنگ هستند و به ترامپ فشار اعمال می کنند تا اقدامی انجام ندهد.

کنعانی مقدم به رادیو اقتصاد یادآور شد: آمریکا با حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی عین الاسد در عراق کیش و مات شده مگر اینکه ترامپ قصد داشته باشد بر خلاف قانون اساسی آمریکا دست به ماجراجویی بزند که با تحقق این مهم ضمن پایان ریاست جمهوری خود باعث پایان حضور آمریکا در منطقه نیز می شود.

«روی خط ایثار» ویژه برنامه ای از شبکه رادیویی اقتصاد به مناسبت شهادت سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» است که به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و الهام مصطفوی» با هدف رصد اخبار فضای سیاسی و امنیتی کشور، مرور بیانات مقامات بلند پایه کشور، انعکاس اخبار مراسم ها، راهپیمایی ها و وقایع مرتبط با اتفاق پیش آمده بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • جشن خروج آمریکایی ها از منطقه نزدیک است

  • قطع صادرات نفت عراق در بازار موثر است

  • آمریکا چاره ای جز خروج از منطقه ندارد

  • حضور ایران در عراق و سوریه مشروع است

  • سردار سلیمانی مظهر ملت ایران است

  • تاکید همیشگی حاج قاسم بر وحدت ملی

  • تروریسم تبعات منفی زیادی برای جامع دارد

  • سادگی در زندگی حاج قاسم موج می زد

  • ترامپ برای گره کشایی از وضعیت استیضاح خود دست به ترور زد

  • گام پنجم در "روی خط ایثار"