صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه" از ساعت 09:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشورگفت: ایران با تولید بیش از 260 هزار تن زردآلو پس از کشورهای ازبکستان و ترکیه جایگاه سوم جهانی این محصول را در اختیار دارد.

حمید رهنمون در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: تولید زردآلو از گذشته خیلی دور در ایران مرسوم بوده است.

وی با بیان اینکه خاستگاه و منشا اصلی درخت زردآلو مناطق شمالی کشور چین است، اظهارداشت: ارتباطات فرهنگی و قومی به خصوص جاده ابریشم باعث گسترش این محصول به نقاط مختلف جهان از جمله کشور ایران شده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشورگفت: شمال غرب ایران به خصوص استان های آذربایجان شرقی و غربی ضمن در اختیار داشتن ذخیره ژنتیکی ارزشمند از مراکز مهم تولید زردآلو در ایران به شمار می روند.

وی افزود: سه گروه از ارقام زردآلو در جهان مورد شناسایی قرار گرفته که گروه آسیای مرکزی، ایرانی - قفقازی و اروپایی از جمله این موارد است.

رهنمون در گفتگو با رادیو اقتصاد تصریح کرد: ارقام ایرانی زردآلو زیر گروه ایرانی – قفقازی قرار می گیرد.

وی گفت: بر اساس آمارهای اخیر سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) تولید جهانی زردآلو 3.5 میلیون تن در سال است که ایران با تولید بیش از 260 هزار تن پس از کشورهای ازبکستان و ترکیه جایگاه سوم جهانی این محصول را در اختیار دارد.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور افزود: این میزان محصول از 60 هزار هکتار اراضی آبی ایران به دست می آید که 25 درصد از مجموع سطح باغات درختان میوه مملکت را شامل می شود.

وی اضافه کرد: میانگین کشوری عملکرد در واحد هکتار هم اکنون برای زردآلو هفت تن در هکتار بوده که نسبت به گذشته بهبود نسبی پیدا کرده است.

رهنمون یادآورشد: نیمی از محصول زردآلو کشور در حال حاضر از استان های شمال غربی تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 7 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دستورالعمل های اجرایی برای باغ های خسارت دیده از سیل

  • بیمه های باغبانی و نحوه جبران خسارات بلایای طبیعی

  • تولید انبه در کشور

  • اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در خصوص تولید خرما و توسعه نخل داری

  • زنجیره ارزش افزوده خرمای کشور

  • تولید انجیر در کشور

  • وضعیت تولید گیلاس و آلبالو در کشور

  • ارزش اقتصادی محصول زیتون

  • نگاهی به تولید به در کشور

  • تولید هلو در کشور