صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه" از ساعت 09:00 به مدت 55 دقیقه

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات میوه های سردسیری و نیمه سردسیری کشورگفت: در حال حاضر 11 درصد تولید جهانی گردو مربوط به ایران است.

روح الله حق جویان در برنامه «خوشه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه کمتر از نیم درصد صادرات جهانی گردو به سبب محدودیت های تولید این محصول به ایران زمین تعلق دارد.

وی همچنین اظهارداشت: طبق آخرین آمارها 152 هزار هکتار باغ گردو در کشور وجود دارد که از این تعداد 120 هزار هکتار بارور و 32 هزار هکتار غیر بارور (نهال) است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات میوه های سردسیری و نیمه سردسیری کشورگفت: بذری بودن باغات از جمله مهمترین عوامل محدود کننده صادرات و اقتصاد گردو در ایران است.

وی افزود: تکثیر و توسعه باغات گردو در ایران از سالیان دورتاکنون بیشتر از طریق بذر بوده و پایه های پیوندی و یکنواخت در این حوزه بسیار کم است.

حق جویان تصریح کرد: عدم یکنواختی و زیادبودن ارقام مخلوط گردو در کشور موجب افت صادرات این محصول در سطح جهانی شده است.

وی گفت: آمریکا با 19 درصد تولید جهانی گردو هم اکنون 47 درصد صادرات محصول مزبور را در سطح دنیا در اختیار دارد.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات میوه های سردسیری و نیمه سردسیری کشور افزود: ایران با 11 درصد تولید جهانی باید دستکم 15 تا 20 درصد صادرات دنیا را به خود اختصاص دهدکه متاسفانه در حال حاضر چنین نیست.

وی همچنین زودگل دهی و حساسیت بسیار زیاد به سرمای زودرس بهاره را از دیگر مشکلات باغات گردوی کشور برشمرد و اضافه کرد: رقم های تجاری دیرگل و کمترین آسیب را از ناحیه سرمازدگی متحمل می شوند.

حق جویان تصریح کرد: بطور کلی باغات سنتی گردو دارای مسائل و مشکلات فراوانی از جمله بذری بودن اکثر باغات، عدم استفاده از گرده افشان مناسب، عملکرد پائین، نامرغوب بودن محصول و غیره مواجه هستند.

وی ادامه داد: اصلاح و احیای باغات موجود کشور به جهت افزایش کمی و کیفی محصول گردو ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 7 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • طرح توسعه باغ های دیم در زمین های شیب دار

  • الزامات تولید نهال مجوز دار

  • تعریف نهال استاندارد

  • ملاحظات در احداث باغ جدید

  • تغذیه باغات پس از برداشت محصول

  • هرس و نقش آن در تولید محصولات باغی

  • ویژگی های گل های داوودی برای پرورش در فصل پاییز

  • وضعیت تولید کشمش در استان همدان

  • برداشت و اقدامات پس از برداشت سیب

  • میزان تولید و مصرف لیمو ترش