صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه" از ساعت 09:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی پژوهشکده میوه های معتدل و سردسیری بر ضرورت تبدیل باغ های سنتی گلابی به مدرن در کشور تاکید کرد.

حمید عبدالهی در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: باغ های سنتی گلابی در کشور از مشکلات بسیار زیاد همچون وجود ارقام نامطلوب، درختان پابلند، ابتلای ارقام به بیماری باکتریایی آتشک، دفعات سمپاشی به تعداد زیاد جهت مبارزه با آفات و بیماری ها، پایه های کم بازده و کم بارده، افت عملکرد محصول در واحد سطح، حجم بالای ضایعات و غیره مواجه هستند.

وی همچنین اظهاردشت: ارتفاع درختان گلابی باید دو تا سه متر باشد تا باغدار بتواند عملیات باغداری از قبیل سم پاشی، هرس و موارد مشابه دیگر را بدون کمترین مشکل و زحمت انجام دهد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده میوه های معتدل و سردسیری گفت: هرساله بیماری آتشک در باغ های سنتی گلابی خسارت قابل توجهی به باغداران وارد می کند.

وی در ادامه افزود: اگر باغ گلابی بصورت مدرن احداث ومورد بهره برداری قرارگیرد ضمن افزایش عملکرد تولید در واحد سطح و سودآوری بیشتر برای باغدار موجب کاهش میزان مصرف سم، افت شدید ضایعات محصول و غیره می شود.

عبدالهی در پاسخ به این پرسش که برای حرکت از یک باغداری سنتی گلابی به نوین چه تمهیداتی تاکنون در کشور فراهم شده است، اظهارداشت: اجزای بسیار مهم یک باغداری نوین رقم و پایه مطلوب است.

وی در ادامه پایه را زیر بنای اصلی احداث باغ میوه دانست و گفت: اگر پایه خوب در اختیار باشد بسیاری از عوامل نامساعد خاک و شرایط نامطلوب را می تواند از طریق پیوند رقم مطلوب روی پایه رفع و رجوع کرد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده میوه های معتدل و سردسیری ضمن اشاره به این جمله که تهیه پایه های مناسب برای درختان گلابی از جمله اولویت های مهم مراکز پژوهشی و تحقیقاتی کشور طی سال های گذشته بوده است، اظهارداشت: خوشبختانه طی تحقیقات بیش از یک دهه اخیر طیف گسترده ای از پایه های پاکوتاه و نیمه پاکوتاه گلابی در کشور تولید و به باغداران معرفی شده است.

وی تصریح کرد: این پایه ها ضمن شرایط مطلوب برای تحمل خاک از باردهی و بازدهی مناسبی نیز برخوردارند.

عبدالهی در مصاحبه با رادیو اقتصاد یادآورشد: درختان گلابی پابلند به سبب افزایش هزینه های عملیات باغداری می تواند به غیر اقتصادی شدن باغ منجرشود.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 7 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تاکید بر رعایت اصول به باغی در باغات انار

  • توصیه های فنی برای تولید انار با کیفیت

  • سطح زیر کشت 250 هزار هکتاری خرما در ایران

  • وضعیت تولید خرما در کشور

  • 900 هزار تن انار امسال در کشور تولید می شود

  • وضعیت تولید انار در کشور

  • سطح زیر کشت 12 هزار هکتاری کیوی در ایران

  • وضعیت تولید کیوی در کشور

  • تولید 3.2 میلیون تنی سیب در ایران

  • وضعیت تولید سیب در کشور