صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه" از ساعت 07:00 به مدت 55 دقیقه

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میوه های معتدل و سردسیری کشور گفت: بهره اقتصادی بالا بزرگترین حسن باغداری مدرن است.

حمید عبدالهی در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: دستیابی به این هدف مهم سرمایه گذاری اولیه بیشتری را می طلبد.

وی در ادامه بر لزوم حرکت از باغداری سنتی کم بازده به باغداری نوین پربازده در کشور تاکید کرد و اظهارداشت: حرکت در این مسیر نیازمند یکسری الزامات بوده که کسب اطلاعات مناسب و برنامه ریزی صحیح از جمله این موارد است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میوه های معتدل و سردسیری کشور گفت: باغدار در وهله اول باید توجیه شود از نظر اقتصادی باغداری نوین چه برتری نسبت به باغداری سنتی داردو سپس در این مسیر حرکت کند.

وی افزود: زیر بنای یک باغداری نوین انتخاب ارقام و پایه های درست برای درختان میوه مدنظر است البته ناگفته نماند همه درختان میوه از پایه استفاده نمی کنند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: تمامی درختان میوه معتدله از دو قسمت پایه و رقم تشکیل شده اند بنابراین یکی از اجزا بسیار مهم در حرکت باغداری سنتی به مدرن انتخاب پایه و رقم از بهترین انواع و سازگار با اقلیم هر منطقه است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه میوه های معتدل و سردسیری کشور اظهارداشت: استفاده از روش های خاک ورزی مناسب، هرس، آبیاری صحیح، مبارزه اصولی با آفات و بیماری ها، تغذیه مناسب، حفر کانال، احداث داربست و غیره از دیگر پیش نیازها برای دستیابی به یک باغداری نوین و امروزی است.

وی تصریح کرد: برای تبدیل باغداری سنتی به نوین حضور مشاوران مطلع بصورت پیوسته در کنار باغداران بسیار واجد اهمیت است چرا که ضمن انتقال روش ها و الگوهای صحیح بتوانند نظارت کافی بر فرآیند احداث باغ داشته باشد.

عبدالهی در ادامه ضمن اشاره به این جمله که باغبانی یکی از زیربخش‌های مهم کشاورزی است، یادآورشد: فعالیت در این حوزه مزیت های فراوانی برای اقتصاد مملکت به همراه دارد که توسعه صادرات غیر نفتی، اشتغال افزایی، امنیت غذایی و غیره از جمله این موارد است.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 7 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کنترل آفات درختان از دیدگاه کاهش مصرف سموم

  • ضرورت احداث باغ میوه در اراضی شیبدار

  • لزوم تبدیل باغ های سنتی گلابی به مدرن

  • اهمیت نهال سالم در اقتصاد کشاورزی

  • توسعه مکانیزاسیون زیر چتر حمایتی دولت

  • وضعیت گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی در کشور

  • درآمد 3 میلیاردی از صادرات تولیدات باغی

  • تولید باغی رقابت پذیردر گرو باغداری مدرن

  • وضعیت تولید گل وگیاهان زینتی در کشور

  • مازاد تولید میوه در ایران