صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه" از ساعت 09:00 به مدت 60 دقیقه

استادیار بخش تحقیقات ماشین ها و مکانیزاسیون کشاورزی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور گفت: هم اکنون از محل صادرات محصولات باغی سه میلیارد دلار درآمد ارزی نصیب مملکت می شود.

عادل واحدی در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: تولید سالانه فعلی انواع محصولات باغی اعم از سردرختی و گلخانه ای در ایران 22 میلیون تن است.

وی همچنین اظهارداشت: ایران در تولید 10 محصول باغی دارای رتبه 1 تا 10 جهانی است که هر یک از این محصولات از ارزش افزوده و قدرت ارزآوری بالایی برخوردارند.

استادیار بخش تحقیقات ماشین ها و مکانیزاسیون کشاورزی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور گفت: بدون شک با استفاده از مکانیزاسیون در مراحل خاک ورزی، کاشت، داشت، برداشت، فرآوری پس از برداشت، صنایع تبدیلی و تکمیلی می توان یک محصول با ارزش افزوده بسیار بالا تولید و سپس صادرکرد.

وی در ادامه افزود: برای تولید محصولات صادرات محور با ارزش افزوده بالا باید به بحث توسعه مکانیزاسیون توجهی ویژه شود.

واحدی تصریح کرد: برای اولویت بندی مکانیزاسیون محصولات باغی باید به فاکتورهای اساسی همچون ارز آوری، قابلیت صادرات، سطح زیرکشت و بسیاری موارد دیگر توجه کرد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: محصولاتی که در حال حاضر به لحاظ توسعه مکانیزاسیون در اولویت هستند می توان به پسته، خرما، مرکبات، انگور، سیب، بادام، گردو و زعفران را نام برد.

استادیار بخش تحقیقات ماشین ها و مکانیزاسیون کشاورزی موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کشور افزود: توسعه درجه مکانیزاسیون برداشت این محصولات در اولویت برنامه های مدون وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

وی اضافه کرد: ایران هم اکنون در برخی از محصولات باغی مانند زعفران وپسته در رده بالای جهانی جای می گیرد.

واحدی اذعان داشت: اگر مکانیزاسیون برداشت، فرآوری و بسته بندی محصولات مورد اشاره ارتقا یابد بدون شک می توان این محصولات را با قیمت های بسیار مطلوب تر و با ارزش افزوده بالاتری روی ریل صادرات قرار داد.

وی در ادامه یادآورشد: صادرات ضمن ارزآوری موجب پویایی تولید، ایجاد اشتغال، توسعه کارآفرینی و رشد اقتصادی در جامعه می شود.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 7 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تولید 2 میلیون تنی پرتقال در شمال ایران

  • بررسی انبارمانی مرکبات

  • تاکید بر رعایت اصول به باغی در باغات انار

  • توصیه های فنی برای تولید انار با کیفیت

  • سطح زیر کشت 250 هزار هکتاری خرما در ایران

  • وضعیت تولید خرما در کشور

  • 900 هزار تن انار امسال در کشور تولید می شود

  • وضعیت تولید انار در کشور

  • سطح زیر کشت 12 هزار هکتاری کیوی در ایران

  • وضعیت تولید کیوی در کشور