صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"جمعه" از ساعت 07:00 به مدت 55 دقیقه

رئیس پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی از مازاد بسیار زیاد تولید انواع میوه در کشور خبرداد.

علی اصغر زینانلو در برنامه «شاخه های طلایی» رادیو اقتصاد افزود: هم اکنون بیش از نیاز مصرف سرانه میوه در مملکت تولید می شود.

وی تاکید کرد: تولید محصولات باغی را بایدبه سمتی هدایت کرد که قابلیت صادراتی داشه باشد.

رئیس پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی گفت: امکان صادرات انگور تازه، هلو و شلیل از کشور وجود ندارد ولی بادام، گردو، فندق، برگه خشک زردآلو و انجیرخشک می تواند جزء اولویت های صادراتی قرارگیرد.

وی افزود: سیاست گذاری های در تولید محصولات باغی کشور باید به نحوی باشد که ضمن ایجاد ارزش افزوده بالا بتواند قابلیت ماندگاری، صادرات و ارزآوری بیشتری برای جامعه به همراه داشته باشد.

زینانلو در مصاحبه با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به میزان تولید محصول زردآلو ایران و ترکیه در سال به ترتیب 300 و 700 هزار تن اظهارداشت: ارزآوری هرتن زردآلو تولید داخلی دو دلار و برای ترکیه 397 دلار است.

وی تصریح کرد: رمز ارزآوری بالای ترکیه برخلاف ایران در بحث میوه زردآلو مربوط به فرآوری و صادرات این محصول بصورت برگه خشک است.

رئیس پژوهشکده میوه های معتدله و سردسیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی گفت: موسسات تحقیقاتی کشور تاکنون ارقام مختلفی از زردآلو را به باغداران کشور معرفی ولی متاسفانه رقم های مورد کشت از سوی کشاورزان بیشتر قابلیت مصرف تازه خوری دارد.

وی دربخش دیگری از سخنان خود افزود: کشت ارقام مقاوم به خشکی با توجه به وضعیت کم آبی کشور نخستین شرط اساسی در احداث باغ میوه است.

زینانلو با عنوان اینکه بادام و انگور از جمله میوه های مقاوم به خشکی هستند، اظهارداشت: محصولاتی باغی مانند گردو، فندق، بادام وزردآلو (برگه خشک) در بین سایر میوه های معتدله از مزیت صادراتی بیشتری برخوردارند.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران در تولید انواع میوه با مازاد مواجه است، یادآورشد: هم اکنون تولید سرانه «انگور» و «هلو و شلیل» در ایران به ترتیب 66 و 19 کیلوگرم و این میزان در آمریکا 46 و 6 کیلوگرم است.

برنامه «شاخه های طلایی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که جمعه ها ساعت 7 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «مهدی شیار» با هدف بررسی آخرین دستاوردهای مراکز تحقیقاتی علمی کشور در حوزه باغبانی و معرفی توانمندی های این حوزه، چالش ها، معضلات و راهکارهای درست علمی در خصوص ارائه نظریه های جدید باغبانی و استفاده مناسب از آب در این حرفه و معرفی چهره های برتر در حوزه باغبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کنترل آفات درختان از دیدگاه کاهش مصرف سموم

  • ضرورت احداث باغ میوه در اراضی شیبدار

  • لزوم تبدیل باغ های سنتی گلابی به مدرن

  • اهمیت نهال سالم در اقتصاد کشاورزی

  • توسعه مکانیزاسیون زیر چتر حمایتی دولت

  • بهره اقتصادی بالا بزرگترین حسن باغداری مدرن

  • وضعیت گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی در کشور

  • درآمد 3 میلیاردی از صادرات تولیدات باغی

  • تولید باغی رقابت پذیردر گرو باغداری مدرن

  • وضعیت تولید گل وگیاهان زینتی در کشور