صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه تا جمعه" از ساعت 09:05 به مدت 175 دقیقه

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه در اثر بارش های هفته جاری هفت شهرستان این استان دچار سیل زدگی شدید شده است.

«احمدعلی موهبتی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: میزان بارندگی بیش از 50 میلی متر بود اما در بازه زمانی کم یعنی در مدت چند ساعت اتفاق افتاد.

وی اظهارداشت: بطورکلی در اثر این سیل 11 مسیر فرعی بین شهرستان های استان سیستان و بلوچستان و همچنین مسیر اصلی این استان با کرمان قطع شده است.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سرجمع ارتباط 500 روستای استان در اثر سیل قطع شد که تاکنون مسیر 150 روستا بازگشایی شده است.

وی ضمن اشاره به تخریب ابنیه و 65 دستگاه پل در سطح استان سیستان و بلوچستان افزود: متاسفانه 450 کیلومتر از راه های اصلی و 2100 کیلومتر از راه های فرعی استان مسدود و دچار آسیب شده که عوامل راهداری در حال بازگشایی این راه ها هستند.

موهبتی اظهارداشت: بطورکلی در سیل قبلی 16 هزار و 200 واحد مسکونی تخریب شده بود که طبق گزارش های واصله تاکنون در اثر سیل جدید 71 واحد روستایی تخریب و 140 واحد نیز نیاز به بازسازی و تعمیری دارند.

وی در ادامه از قطعی برق 88 روستا در استان خبرداد و گفت: تاکنون برق 83 روستا وصل و 5 روستا هنوز بی برق هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: آب 41 روستا در اثر سیل اخیر قطع شده بودکه با تلاش اکیپ های عملیاتی آب 21 روستا وصل شده است.

وی با اشاره به قطع ارتباط فیبر نوری در چند نقطه استان بر اثر سیل اظهارداشت: با تلاش تیم های فنی و عملیاتی این مشکل نیز رفع شده و ارتباطات مخابراتی برقرار است.

موهبتی گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته در حال حاضر 40 میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد شده است.

وی افزود: برای ارائه خدمات به سیل زدگان 14 تیم عملیاتی هلال احمر در منطقه مستقر هستند.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهارداشت: پس از یک دوره خشکسالی طولانی اسفند ماه سال 97 همه شاهد وقوع سیلاب در منطقه سیستان ناشی از بارش باران در افغانستان بودند.

وی گفت: فروردین سال 98 هم در استان سیستان و بلوچستان و هم در افغانستان بارندگی رخ داد که در اثر این بارش ها دوباره سیل در منطقه سیستان به وقوع پیوست و خسارت هایی به بار آورد.

موهبتی افزود: این سیل 45 میلیارد تومان به منطقه خسارت زد که عمده این خسارت ها مربوط به بخش کشاورزی، زیرساخت ها، منازل مردم و غیره بوده است.

وی ادامه داد: خسارت اصلی در سیستان بلوچستان مربوط به سیل دی ماه سال 1398 بود.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: میزان بارندگی در این مقطع خارج از نرم های موجود بود به گونه ای که 226 میلی متر فقط در منطقه فنوج بارندگی ثبت شده است.

وی افزود: سرجمع 15 شهرستان استان بالای 100 میلی متر بارندگی ثبت شده بود.

موهبتی بیان داشت: متاسفانه در اثر این بارندگی ها 50 درصد مساحت استان سیستان و بلوچستان یعنی 90 هزار کیلومتر مربع درگیر سیل شدوسه هزار و 500 میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

وی ادامه با بیان اینکه خسارت سیل در برابر رحمت سیل خیلی ناچیز است، گفت: این باران در شرایطی حادث شد که 1750 روستا بصورت سیار آبرسانی می شد و استان مشکلات جدی در بحث تامین آب آشامیدنی داشت.

استاندار سیستان و بلوچستان یادآورشد: مردم از بارش رحمت الهی بسیار خوشحالند.

«سکه تمام بهار» عنوان ویژه برنامه ای که به مناسب تحویل سال نو و ایجاد فضایی سرشار از شور و شادمانی در بین مردم هر روز از ساعت 9 صبح به مدت 180 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود از اینرو علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تشکیل ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید

  • توجه به اقتصاد از ارکان حفظ محیط زیست

  • تاکید بر جهش واقعی در تولیدات صادرات گرا

  • 12 فروردین برگ زرین ماندگار انقلاب اسلامی

  • اعمال طرح ویژه ترافیک در روز طبیعت

  • تعزیرات حکومتی در صحنه حضور دارد

  • جهش تولید مشارکت تمامی دستگاه ها را می طلبد

  • خیلی از توانمندی های داخل شناخته شده نیست

  • تحقق مطالبه گری در گرو آگاه سازی

  • رونق تولید در سایه تسهیل صدورمجوزها