صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه تا جمعه" از ساعت 09:05 به مدت 175 دقیقه

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: تغییر فکر و اندیشه مهمترین کاری که باید در راستای تحقق شعار سال صورت گیرد.

«مسعود خوانساری» در گفتگوبا رادیو اقتصاد افزود: اگر فکرها تغییر پیدا نکند کماکان همانند گذشته رفتار می شود و هیچ تغییر محسوسی در اقتصاد کشور بروز و ظهور پیدا نخواهد کرد.

وی اظهارداشت: مهمترین بحث اینکه باید قبول کرد امکان جهش در اقتصاد دولتی وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: برای جهش در تولید و به یک معنا رشد اقتصاد در کشور باید به بخش خصوصی میدان داد.

وی در ادامه با بیان اینکه دولت بزرگ مانع جهش اقتصادی است، افزود: دولت باید نقش نظارتی داشته و تصدیگری نکندو بتواند با نظارت و حاکمیت خود اقتصاد را به سمت جلو حرکت دهد.

خوانساری تصریح کرد: برای پیشبرد اقتصاد اگر فرض اول مورد قبول واقع شودکه با دولت بزرگ جهش اقتصادی اتفاق نمی افتد بلکه این جهش با میدان داری بخش خصوصی باید محقق شود مهمترین اقدام اصلاح و بهبود محیط کسب و کار است.

وی اظهارداشت: موانع و مشکلات زیادی در حال حاضر بر سر راه تولید و اقتصاد کشور وجود دارد که این موارد و مسائل باید بررسی و رفع شود.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: مهمترین بحث در این میان ثبات در شاخص های اصلی اقتصاد مثل تورم، نقدینگی و مباحث بانکی است.

وی افزود: هریک از این مولفه ها می تواند در جهش تولید بسیار موثر باشد حال اگر قرار باشد تورم بالا، نرخ ارز بی ثبات، نقدینگی هر روز نسبت به گذشته بر مدار افزایشی باشد و همینطوربجای هدایت سرمایه ها در بخش های مولد اقتصاد مردم تشویق شوند به اینکه در بانک ها سپرده گذاری و سود دریافت کنند همه و همه مانع جهش تولید و رشد اقتصادی در کشور خواهد بود.

خوانساری در ادامه عدم ثبات در سیاست ها، مقررات و قوانین را از دیگر مشکلات فعالیت های اقتصادی بویژه تولید برشمرد و افزود: هر روز صدور بخشنامه ها ودستور العمل های جدید مغایر با دستور العمل ها و بخشنامه های قبلی ثبات اقتصادی را ایجاد نمی کند بلکه موجب ایجاد هرج و مرج و سرگردانی تولیدکنندگان، صنعتگران و فعالان اقتصادی در جامعه می شود.

وی اظهارداشت: دخالت حاکمیت چندگانه یا دخالت چندین ارگان در یک امر از دیگر موانع جدی در بحث جهش تولید و باعث کندی فعالیت های اقتصادی در جامعه خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه جهش تولید نیاز به بازار مصرف دارد، گفت: این بازار می تواند داخلی و خارجی باشد.

وی افزود: برای تحقق شعار سال جدا از بازار داخلی باید به توسعه صادرات و بازارهای خارجی هم توجه جدی کرد چرا که یکی از عوامل مهم تحریک تقاضا می تواند توسعه صادرات باشد.

خوانساری یادآورشد: برای توسعه صادرات باید موانع و مشکلات از سر راه صادرکنندگان، تجار و بازرگانان کشور برداشته شود.

«سکه تمام بهار» عنوان ویژه برنامه ای که به مناسب تحویل سال نو و ایجاد فضایی سرشار از شور و شادمانی در بین مردم هر روز از ساعت 9 صبح به مدت 180 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود از اینرو علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تشکیل ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید

  • توجه به اقتصاد از ارکان حفظ محیط زیست

  • تاکید بر جهش واقعی در تولیدات صادرات گرا

  • 12 فروردین برگ زرین ماندگار انقلاب اسلامی

  • اعمال طرح ویژه ترافیک در روز طبیعت

  • تعزیرات حکومتی در صحنه حضور دارد

  • جهش تولید مشارکت تمامی دستگاه ها را می طلبد

  • خیلی از توانمندی های داخل شناخته شده نیست

  • تحقق مطالبه گری در گرو آگاه سازی

  • رونق تولید در سایه تسهیل صدورمجوزها