اقتصاد به وقت بهار "شنبه تا جمعه" از ساعت 17:05 به مدت 175 دقیقه

رادیو اقتصاد

اقتصاد به وقت بهار

عراقچی در گفتگو با رادیو اقتصاد: اجرای تحریم ها علیه ایران باید متوقف شود

معاون وزیر امورخارجه گفت: توقع ملت ایران از جوامع بین الملل و كشورهای جهان اینكه تحریم های غیر قانونی و ظالمانه آمریكا علیه جمهوری اسلامی را اجرا نكنند.

1399/01/19
|
08:15
|

«سید عباس عراقچی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: همه دنیا با ویروس كرونا چه به لحاظ بهداشتی و درمانی و چه به لحاظ تبعات اقتصادی مبارزه می كنند.

وی اظهارداشت: ملت ایران این كار را در حالی انجام می دهد كه تحت تحریم های گسترده و سیاست فشار حداكثری آمریكا قرار دارد كه این به هیچ وجه عادلانه نیست.

معاون وزیر امورخارجه گفت: طی چند هفته گذشته رایزنی ها و ارتباطات گسترده دیپلماتیك راجع به این موضوع با دبیركل سازمان ملل، سران بسیاری از كشورها و وزرای خارجی همه كشورها صورت گرفته است.

وی افزود: تمامی سعی و تلاش بر اینكه این واقعیت برای جهانیان آشكار شود كه تحریم های آمریكا كاملا غیر قانونی حتی به لحاظ حقوق بین الملل بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل وضع شده است.

عراقچی بیان داشت: این تحریم ها ظلم مضاعفی هم از باب كرونا و هم از نظر محدودیت های اقتصادی بر مردم ایران تحمیل می كند.

وی ضمن اشاربه «كمپین نه به تحریم ها» گفت: تحریم های آمریكا نباید به هیچ وجه اجرا شود.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ملت ایران از آمریكا به عنوان یك دشمن بزرگ توقع ندارد كه دشمنی ها را كنار بگذارد و تحریم ها را بردارد چون ماهیت آنها خبیث تر از آنست كه در این شرایط حتی ذره ای به فكر انسان ها باشند و بخواهند اقدامی را انجام دهند.

وی اظهارداشت: اما توقع ملت ایران از جوامع بین الملل و كشورهای جهان اینكه این تحریم ها را اجرا نكنند و بستر را به نحوی فراهم كنند كه بنگاه های اقتصادی آنها با ایران وارد همكاری اقتصادی شوند تا بتوان این دوران سخت را به سلامت طی كرد و دولت ایران با دست بازتر به لحاظ اقتصادی بتواند همانند دیگر كشورها بسته های اقتصادی معرفی و از آسیب دیدگان كرونا حمایت و دستگیری كند.

عراقچی بیان داشت: همانطوری كه طی سال های گذشته هم به اثبات رسیده این طور نیست كه ملت ایران نیازمند كشورهای دیگر باشد و نتواند امورات خود را بگذراند ولی این هم یك امر كاملا ناعادلانه ای است در شرایط سخت كرونا مردم ایران بخواهند در تحریم و فشار باشند.

وی ادامه داد: این تحریم ها غیر قانونی است باید كشورهای دنیا اجرای این تحریم ها را متوقف كنند و اجازه ندهند آمریكا اینطور سوء استفاده غیر انسانی كند از ویروسی كه همه دنیا را تحت تاثیر قرار داده است.

معاون وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بطوركلی باید پذیرفت كه قرنطینه كار سختی است به خصوص برای ایرانی ها كه اهل رفت و آمد، دور هم جمع شدن و لذت بردن از جمع های خانوادگی و دوستانه هستند.

وی افزود: الحق و النصاف مردم ایران در تعطیلات عیدنوروز، سیزده بدر و دیگر فرصت های كه برای گشت و گذار و تفریح بود به خوبی رعایت كردندو در خانه ماندند.

عراقچی اظهارداشت: ویروس كرونا همه كشورهای جهان از جمله ایران را درگیر كرده است.

وی ادامه داد: این بیماری در دوران پیك خود بسر می برد و هنوز مرحله شدت بحران را رد نكرده بنابراین مردم همچنان باید در خانه بمانند، توصیه های پزشكی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت كنند.

معاون وزیر امور خارجه گفت: فاصله گذاری اجتماعی یك امر بسیار ضروری و در تمامی كشورها اجرا می شود.

وی افزود: كرونا یك امر كاملا جدی است و به هیچ وجه شوخی ندارد و تبعات آن می تواند بسیار سنگین باشد اگر رعایت نشود تلفات ناشی از كرونا به شدت افزایش پیدا خواهد كرد.

عراقچی بیان داشت: هوشیاری اجتماعی خوبی در بین مردم ایران بوجود آمده و مردم اكنون این تهدید را خیلی خوب می شناسند و همكاری می كنند البته این دوران سختی هایی هم دارد كه مردم باید تحمل كنند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: پیك بیماری كرونا هنوز رد نشده كه خیال مردم كمی راحت باشد.

معاون وزیر امورخارجه افزود: كسب و كارهای مختلفی اعم از كوچك و بزرگ در كشور متاثر از ویروس كرونا دچار صدمه و آسیب شده اند و تنها اختصاص به كارگران روزمزد ندارد.

وی اظهارداشت: كشورهای دنیال تلاش دارند بسته های اقتصادی معرفی تا بتوانند خسارت های ناشی از كرونا را جبران كنند.

عراقچی یادآورشد: دولت ایران هم در این زمینه برنامه ریزی های خوبی برای حمایت از خانواده ها و بنگاه های اقتصادی انجام داده است.

«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است كه هر روز از ساعت 17 به مدت 180 دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
اقتصاد به وقت بهار