اقتصاد به وقت بهار "شنبه تا جمعه" از ساعت 17:05 به مدت 175 دقیقه

رادیو اقتصاد

اقتصاد به وقت بهار

فیروزی در گفتگو با رادیو اقتصادعنوان كرد: لزوم تجدیدنظر در نظام مجوزدهی كشور

رئیس مركز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی بر ضرورت تجدیدنظر در نظام مجوزدهی كشور تاكید كرد.

1399/01/18
|
08:37
|

«علی فیروزی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: پارادایم نظام مجوز دهی كشور از نظارت پیشینی باید به نظارت پسینی تبدیل شود یعنی بجای سخت گیری های عجیب و غریب در فرآیند صدور مجوز این سخت گیری ها باید به دوران پس از صدور مجوز و فعالیت كسب و كار ها معطوف شود.

وی همچنین اظهارداشت: كرونا در میان مدت و بلند مدت می تواند از تهدید به یك فرصت طلایی در كشور تبدیل شود.

رئیس مركز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: كافی كه همین‌حالا به بدنه حاكمیت نگاه كنید و ببینید چگونه راهكارهای كاهش مواجهه بین ارباب رجوع و كاركنان دستگاه ‌های اجرایی به عنوان یك اصل در تصمیم‌گیری ‌های مدیریتی جلوه می‌كند.

وی افزود: حركت شتابان برای استفاده از مواهب دولت الكترونیكی و در مقامی بالاتر حكمرانی الكترونیكی باعث شده كه هموطنان بتوانند پرداخت های بیمه ای، تقسیط و درخواست استمهال عوارض بیمه ای و مالیاتی، پرداخت ها و خدمات بانكی و بسیاری از خدمات را كه تا پیش از این مجبور بودند برای انجام آن به سازمان های مربوطه مراجعه كنند را از داخل منزل انجام دهند این در حالیكه تا پیش از شیوع بیماری كرونا پیشنهاد الكترونیكی كردن چنین خدماتی با مخالفت های سنگینی روبرو می ‌شد.

فیروزی بیان داشت: تجربیات بدست آمده در این دوران می‌تواند بحران كرونا را به فرصتی برای رشد و توسعه مبدل سازد.

وی ادامه داد: آنچه باید دراین میان بیش از هرچیزی مدنظر قرار گیرد لزوم تغییر پارادایم در كسب و كارهاست.

رئیس مركز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط كسب و كار وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: همچنین ضرورت دارد تا نحوه خدمت رسانی دولت الكترونیكی با سرعت و برمبنای یك منظومه دقیق طراحی شده گسترش یابد تا با كاهش هزینه ها، افزایش شفافیت و كاهش سطح ادراك فساد بتواند در جهت دستیابی سریع‌تر به دولت چابك، پاسخگو و ضد فساد گام برداشت ضمن آنكه باید بسترهای لازم برای توسعه تجارت الكترونیك نیز به عنوان یك اصل واجب ایجاد و تقویت شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به قانون بهبود مستمر محیط كسب و كار مصوب سال 1390 مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه این قانون به خوبی در كشور اجرا نشده است.

فیروزی به رادیو اقتصاد یادآورشد: قانون مزبور در زمان خود یك قانون خوبی محسوب می شد و در تحول آفرینی محیط كسب و كار می توانست ایفای نقش كند.

«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است كه هر روز از ساعت 17 به مدت 180 دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
اقتصاد به وقت بهار