اقتصاد به وقت بهار "شنبه تا جمعه" از ساعت 17:05 به مدت 175 دقیقه

رادیو اقتصاد

اقتصاد به وقت بهار

قاسم نوده فراهانی: رفع مشكلات اقتصادی در سایه رونق تولید

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: مشكلات اقتصادی كشور در سایه رونق تولید برطرف خواهد شد.

1399/01/14
|
09:38
|

«قاسم نوده فراهانی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: برای رسیدن به اشتغال پایدار، كاهش نرخ بیكاری، رشد اقتصادی، كاهش وابستگی به خارج، ارزآوری و توسعه صادرات باید روی تولید سرمایه گذاری كرد.

وی با تاكید بر اینكه تولید باید سرلوحه كار همه مسئولان، برنامه ریزان، سیاست گذاران، تولید كنندگان، صنعتگران و كارآفرینان باشد، اظهارداشت: برای برون رفت از مشكلات اقتصادی باید به بحث تولید توجه جدی شود.

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: تولید مشكلات خاص خود را دارد و هر كشوری روی تولید سرمایه گذاری و برنامه ریزی كرد و از مسیر تولید به صادرات رسید امروز حرفی برای گفتن در سطح دنیا دارد.

وی افزود: مسئولان در كشور باید سیاست ها و برنامه ها را بر اساس تولید طرح ریزی و اجرا كنند تا بتوان در دنیا قدرت اصلی مملكت را بر مبنای میزان تولید داخلی سنجید.

نوده فراهانی بیان داشت: كشورهای كه از نظر تولیدموفق ترند به لحاظ قدرت سیاسی و اقتصادی از شرایط برتر و بالاتری نیز برخوردار هستند.

وی ادامه داد: ایران امكانات بسیار زیادی از لحاظ آب و هوایی، شرایط جغرافیایی، نیروی انسانی متخصص و كار آمد، معادن غنی، صنایع متنوع خرد، كوچك، متوسط و بزرگ، كشاورزی و غیره برای رونق و جهش تولید بهره مند است.

رئیس اتاق اصناف تهران از وجود 600 هزار واحد تولیدی كوچك در كشور خبرداد و افزود: اگر از ظرفیت این واحدها به نحو احسن استفاده شود به ضرس قاطع می توان گفت نرخ بیكاری جامعه به شدت كاهش پیدا خواهد كرد.

وی گفت: متاسفانه بسیاری از واحدهای تولیدی در كشور به دلیل واردات بی رویه تعطیل شدند.

نوده فراهانی بیان داشت: تولید كننده ایرانی توان رقابت با واردات كالاهای چینی را نداشت از اینرو تصمیم گرفت واحد تولیدی خود را تعطیل و برود كالاهای چینی را خریداری و در بازارهای داخلی بفروشد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با اعمال تحریم ها بسیاری از واحدهای تولیدی فعال و كالاهای بسیار خوبی هم تولید می كنند.

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: واحدهای مزبور نیاز به كمك و حمایت واقعی دارند البته این حمایت ها تنها مالی نیست بلكه موارد دیگری همچون آسان سازی مراحل اداری و حقوقی، حذف قوانین دست و پاگیر در حوزه تولید و غیره را شامل می شود.

وی افزود: تولید كنندگان باید كالای تولیدكنند كه هم در بازار مصرف داخلی خریدار داشته باشد و هم بتوان روی ریل صادرات قرار داد.

نوده فراهانی یادآورشد: برای دستیابی به این هدف مهم باید تولید كنندگان تمام تلاش خود را معطوف به افزایش كیفیت كالا، كاهش قیمت تمام شده و در عین حال مبتنی بر استاندارد ها و فناوری روز دنیا كنند.

«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است كه هر روز از ساعت 17 به مدت 180 دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
اقتصاد به وقت بهار