صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز - از ساعت 16:00 به مدت 180 دقیقه

یک استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی بر ضرورت ساماندهی تمامی سیاست ها و برنامه های کشور در راستای تحقق شعار سال تاکید کرد.

«بهاء الدین حسینی هاشمی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: مقام معظم رهبری شعار محوری سال 98 را «رونق تولید» و شعار محوری سال 99 را «جهش تولید» تعیین فرمودند.


وی اظهارداشت: دست اندرکاران برای تحقق رونق تولید در سال گذشته سازو کارها و اقدامات مختلفی را انجام دادند اما کافی نبود بلکه می طلبید تلاش های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: امسال تاکید معظم له روی جهش تولید است که می طلبد تمامی سازمان ها، ارگان ها و دستگاه های مرتبط همچون وزارت اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نظام بانکی و بیمه ای کشور همه و همه پای کار باشند و برای تحقق پذیری شعار سال تلاش کنند.

وی افزود: تمامی سازمان هایی که حامی، پشتیبان و متولی بخش تولید در کشور هستند باید سیاست ها و برنامه های خود را در جهت تحقق شعار سال یعنی جهش تولید ساماندهی کنند.

حسینی هاشمی اظهارداشت: عواملی که در راستای جهش تولید در کشور بسیار راهگشاست می توان به برداشتن تبعیض ها، سوبسیدها، یکسان سازی نرخ ارز، تسهیل فضای کسب و کار، مقابله با فساد، قاچاق، توزیع عادلانه امکانات، حذف بروکراسی کاذب اداری، حذف قوانین دست و پاگیر و ... اشاره کرد.

وی ادامه داد: مسئولان در مصاحبه ها و سخنرانی های خود وعده هرگونه حمایت و کمک به تولیدکنندگان را می دهند اما در عمل این وعده ها به نحو باید و شاید نمود پیدا نمی کند.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفت: علی رغم تمامی تلاش ها همچنان صدور مجوز برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کارها و همچنین ترخیص کالا در گمرکات با فرآیند طولانی و زمان بری مواجه است.

وی افزود: متاسفانه هزینه تولید در کشور بسیار بالاست در ضمن بخش عمده ای از واحدهای تولیدی امروز با مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه هستند.

حسینی هاشمی بیان داشت: فرآیندها باید کوتاه و منطقی شود تا انگیزه و رغبت برای سرمایه گذاری و فعالیت های مولد اقتصادی هر روز نسبت به گذشته در جامعه بیشتر شود.

وی گفت: بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط در جهش تولید، جلب و جذب سرمایه، افزایش میزان اشتغالف عرضه کالا و نظایر این بسیار نقش آفرین هستند.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی افزود: واحدهای مزبور در رقابت با غول های اقتصادی که اغلب دولتی و شبه دولتی هستند در سایه قرار می گیرند و همواره با مشکلات عدیده ای مواجهند.

وی افزود: بازار فروش یکی از مشکلات اساسی بنگاه های کوچک و متوسط در کشور است چرا که ظرفیت تولید شان کم است و نمی توانند سرمایه گذاری و تبلیغات مناسبی در حوزه فروش داشته باشند.

حسینی هاشمی بیان داشت: ضرورت ایجاب می کند نهادهایی بصورت تضمینی کالاهای این نوع واحدها را خریداری و در یک بازار متشکل عرضه کنند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: کشور ظرفیت های خیلی خوبی در حوزه های مختلف کشاورزی، صنعتی، معدنی و تجاری دارد.

این استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی افزود: اگر مجموع این ظرفیت ها به شکل اصولی بکارگرفته شود و باور عمومی به تولید داخل باشد اقتصاد کشور خیلی سریع می تواند به رونق و شکوفایی برسد.

«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است که هر روز از ساعت 17 به مدت 180 دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • استقرار 30 درصد صنایع کشور در تهران

  • غربالگری 65 هزار نفر در برابر بیماری کرونا

  • اعمال محدودیت در ورود به تفرجگاهها

  • تولید کالاهای سلامت محور با حداکثر ظرفیت

  • کشاورزی ایران در دنیا خاص است

  • کاهش تردد جاده ای با اجرای طرح فاصله گذاری

  • الگوی پاسداران امام حسین (ع) است

  • همه ظرفیت های سپاه در صحنه مقابله با کرونا

  • خستگی شدید کادر درمان/ مردم مراعات کنند

  • برنامه ریزی جهاد کشاورزی برای تحقق شعار سال