صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:00 به مدت 55 دقیقه

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: برای نخستین بار بسته حمایت از بنگاههای تولیدی کوچک و متوسط صنفی در دستور کار دولت قرار گرفته و امید است در این عرصه طی سریعترین زمان ممکن به نتایج مطلوبی دست یافت.

علی فاضلی در مصاحبه با رادیو اقتصاد با بیان اینکه در مبحث تولید و اشتغال تولید دغدغه اصلی بوده و اقتدار، عزت، سربلندی و پایداری یک کشور را سبب می شود، افزود: براین اساس باید در عرصه تولید گام برداشت که برای تحقق این مهم به الزاماتی نیاز است.

وی اظهار داشت: در برخی از عرصه های تولید موفقیت هایی به دست آمده اما در برخی عرصه های دیگر حتی بخشهای مانند صنایع چوب، طلا و جواهر که ایران طی سده گذشته صاحب سبک بوده و صادر کننده کالا به کشورهای منطقه ای و آسیایی به شمار می رفته در حالی که امروزه به دلایل مختلفی همچون قاچاق به عنوان مصرف کننده شناخته می شود.

رئیس اتاق اصناف ایران ادامه داد: اشتغالزایی تنها با تمرکز بر تولید محقق نخواهد شد بلکه باید بر عرصه خدمات بازرگانی مانند کشورهای توسعه یافته نیز توجهی ویژه داشت چرا که در این کشورها اشتغالزایی بیشتر در عرصه خدمات بازرگانی تحقق یافته است.

وی با اشاره به اینکه با رعایت چند عامل می توان رونق تولید و اشتغالزایی را سبب شد، گفت: داشتن قوانین در راستای شکوفایی تولید از مهمترین این عوامل است که با تحقق این مهم تولید به خودی خود جانی دوباره می گیرد.

فاضلی با تاکید بر اینکه هم اکنون هزاران ماده قانونی در بخش تولید وجود دارد که گاهی اوقات این قوانین در تعارض با یکدیگر هستند، افزود: عامل دیگری که شکوفایی تولید را سبب می شود اصلاح ساختار صدور دستورالعملها و بخشنامه ها است به طوری که هم اکنون بیش از دو هزار دستور العمل و بخشنامه در سر راه کسب و کار قرار دارد و این در حالیست که محیط کسب و کار نمی تواند با دستورالعملهای موجود رونق بگیرد.

وی با بیان اینکه نظام پولی و مالی وبانکی کشور باید در خدمت تولید باشد به طوری که توجه به این عامل ضرورتی انکارناپذیر است، ادامه داد: هم اکنون سود بانکی بیش از 21 درصد برای تامین منابع مالی تولید کشور جوابگو نیست بنابراین باید تسهیلاتی با سود بانکی پایین به بخش تولید تزریق شود.

رئیس اتاق اصناف ایران از تدوین بسته حمایت از بنگاههای تولیدی کوچک و متوسط صنفی برای نخستین بار از سوی دولتخبر داد و گفت: امید است در سریعترین زمان ممکن به نتایج مطلوبی در این مبحث دست یافت.

وی با اشاره به اینکه گامهای موثری در این بخش برداشته شده اما کافی نیست، یادآور شد: انتظار می رود در سال 96 گامهایی برداشته شود تا منویات مقام معظم رهبری در عرصه اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال تحقق یابد.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه با هدف حمایت از تولید ملی و معرفی کالاهای داخلی تهیه و پخش می‌شود.

مرتبط با این برنامه

  • توسعه پایدار و توسعه شبکه آب روستایی

  • وضعیت مالیات در بودجه سال 97

  • صادرات صنایع ارگانیک

  • جایگاه فناوری های روز دنیا و تکنولوژی در تجهیزات صنایع

  • مبارزه تلفیقی و جایگاه مبارزه بیولوژیک

  • فرهنگسازی در استفاده از تولیدات داخلی

  • 68 هزار پروژه نیمه تمام در ایران

  • «به مالت نناز که به یک شب بنده»

  • کسب و کارهای مربوط به بازار بورس

  • تاثیر محیط کاری بر بهره وری کار