صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 10:00 به مدت 55 دقیقه

دیانت پی گفت: ماده اولیه پلی اتیلن بلای جان صنعت لوله های پلی اتیلن است و دلالان به جان ضروری‌ترین ماده اولیه این صنعت افتاده‌اند ومتاسفانه امکان دسترسی همه تولیدکنندگان به راحتی برای تهیه این مواد در داخل وجود ندارد.

«بابک دیانت پی» در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: لوله های پلاستیکی با توجه به نوع مواد اولیه دارای انواع مختلفی از قبیل لوله های پی. وی. سی، پ.پ و پلی اتیلن است.

وی با بیان این جمله که لوله های پلی اتیلن بسیار پر مصرف و در خطوط انتقال آب، فاضلاب، گاز و غیره کاربرد فراوانی دارند، اظهارداشت: در حال حاضر سرمایه در گردش لوله های پلی اتیلن سه هزار میلیارد تومان در سال است.

عضو کمیته حمایت از ساخت داخل وزارت نیرو با اعلام اینکه مواد اولیه مورد نیاز تولید لوله های آبرسانی در کشور از بازار بورس کالا تهیه می شود، گفت: متاسفانه امکان دسترسی همه تولیدکنندگان به راحتی برای تهیه این مواد در داخل وجود ندارد.

وی با عنوان این مطلب که مواد پلی اتیلن امروز گرفتار بازار دلالی شده است، افزود: پویایی تولید داخلی در عصر حاضر مستلزم حمایت جدی ازسوی دولت است.

دیانت پی در ادامه با اشاره به این جمله که انجمن صنفی تولیدکنندگان لوله و اتصالات پلی اتیلن تنها در حوزه تولید لوله های پلی اتیلن 250 عضو دارد، اظهارداشت: در حال حاضر بیش از 700 پروانه بهره برداری از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده بدون اینکه امکان سنجی و ارزیابی اقتصادی صورت گرفته باشد.

وی با اعلام اینکه هم اکنون شرکت های تولید ی لوله های پلی اتیلن در کشور با ظرفیت زیر 30 درصد مشغول فعالیت هستند، یادآورشد: در چنین شرایطی صدور پروانه های جدید بهره برداری منطقی به نظر نمی سد.

«علی معین فر» عضو هیئت مدیره صنایع همگن پلاستیک نیز به رادیو اقتصاد گفت: عدم دسترسی آسان به مواد اولیه و مالیات بر ارزش افزوده از جمله مشکلات اساسی تولیدکنندگان صنعت لوله و پروفیل کشور است.

وی با بیان اینکه تعلق 9 درصدی مالیات ارزش افزوده به مواد اولیه تولیدکنندگان داخلی را به ورطه نابودی کشانده است، افزود: بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی، مواد اولیه گران، مالیات همه و همه به افزایش هزینه تولید در جامعه دامن می زند.

عضو هیئت مدیره صنایع همگن پلاستیک بیان داشت: بالا بودن هزینه تولید توان رقابت تولید کنندگان داخلی را در برابر رقبای خارجی سلب می کند بنابراین می طلبد دولتمردان به این مهم توجهی جدی داشته باشند چون امکان رقابت در سطح بازارهای بین المللی با هزینه بالای تولید شدنی نیست.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه با هدف حمایت از تولید ملی و معرفی کالاهای داخلی تهیه و پخش می‌شود.

مرتبط با این برنامه

  • توسعه پایدار و توسعه شبکه آب روستایی

  • وضعیت مالیات در بودجه سال 97

  • صادرات صنایع ارگانیک

  • جایگاه فناوری های روز دنیا و تکنولوژی در تجهیزات صنایع

  • مبارزه تلفیقی و جایگاه مبارزه بیولوژیک

  • فرهنگسازی در استفاده از تولیدات داخلی

  • 68 هزار پروژه نیمه تمام در ایران

  • «به مالت نناز که به یک شب بنده»

  • کسب و کارهای مربوط به بازار بورس

  • تاثیر محیط کاری بر بهره وری کار