صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی گفت: جامعه روستایی و عشایری از پایه گذاران هنری های سنتی و صنایع دستی در کشور هستند.

حسین بختیاری در برنامه «کالای ایرانی» رادیو اقتصاد ضمن تبریک روز ملی روستا و عشایر افزود: ایران از ظرفیت های بسیار گسترده و خوبی در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی برخوردار است.

وی همچنین اظهارداشت: رونق و اساس تولید فرش دستباف، گلیم، جاجیم، گبه و دیگر تولیدات از مناطق روستایی و عشایری بوده و این نوع بافت های سنتی طی دهه های اخیر در شهرها گسترش پیدا کرده است.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی گفت: جدا از این هنرهای سنتی مانند سنگ تراشی، حصیربافی، زیورآلات سنتی، منبت و معرق کاری در مناطق روستایی رونق دارد.

وی افزود: ظرفیت گسترده و عظیم صنایع دستی و هنرهای سنتی با صدها هزار شاغل در بخش های مختلف در جامعه روستایی و عشایری کشور وجود دارد اما متاسفانه جای برنامه ریزی و توجه لازم از دهه های گذشته تاکنون در این حوزه به شدت خالی بوده است.

بختیاری تصریح کرد: در حال حاضر برنامه ریزی لازم جهت حمایت از تولیدات صنایع دستی در کشور بصورت مدون و پیگیرانه وجود ندارد.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: اقداماتی طی سال های گذشته در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور انجام گرفته و کسی منکر این قضیه نیست.

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل مجمع هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی گفت: این اقدامات لازم بوده ولی کافی نیست بنابراین باید تلاش های گسترده ای در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی انجام شود.

وی افزود: جایگاه صنایع دستی در انتقال باورها و اعتقادات اقوام مختلف ایرانی از جمله کارکردهای این هنر-صنعت است.

بختیاری در ادامه یادآورشد: صنایع دستی یک بخش مهم فرهنگی و اجتماعی است که بنا به رسالت خود در انتقال فرهنگ گذشته به آینده نقش موثر و مهمی را ایفا می کند.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10 صبح به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «الهام مصطفوی وحمیده سلطانی» با هدف معرفی، ترویج، و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سیستم حرارت مرکزی بهتر از پکیج است

  • بررسی وضعیت تولید سیستم های تهویه

  • ایمنی شومینه های LCD گازی بالاست

  • وضعیت تولید سیستم های گرمایش مرکزی

  • وضعیت تولید سیستم های گرمایشی(شومینه)

  • تولید بخاری هوشمند هرمتیک در ایران

  • وضعیت تولید سیستم های گرمایشی(انواع بخاری)

  • تولید 90 درصدی تجهیزات شوفاژ در داخل

  • صادرات نیروی محرک رشد اقتصادی

  • وضعیت تولید سیستم های گرمایشی