صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران گفت: در حال حاضر بیش از 90 درصد صنعت نساجی کشور در اختیار بخش خصوصی است.

محمدجعفر شهلایی نژاد در برنامه «کالای ایرانی» رادیو اقتصاد افزود: این صنعت به رغم قدمت و سابقه طولانی در بحث ایجاد اشتغال، ارزش افزوده، توسعه صادرات، ارزآوری، رشد اقتصادی و بسیاری موارد دیگر در کشور نقش آفرین است.

وی ادامه داد: نساجی بزرگترین صنعت ایران در دوران قبل از انقلاب محسوب می شد و همینطور بیشترین میزان اشتغال کشور مربوط به این حوزه بود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران گفت: نساجی روزگاری یکی از مهمترین و ارزآورترین صنایع مملکت به حساب می آمد.

وی همچنین افزود: پس از انقلاب 90 تا 95 درصد کارخانجات نساجی کشور به دلائل مختلف مصادره یا ملی شد.

شهلایی نژاد تصریح کرد: متاسفانه این صنعت به سبب قرارگیری در اختیار بخش غیر خصوصی، اعمال مدیریت های ناکارآمد، سیاست گذاری های نادرست، عدم بازسازی و نوسازی خطوط تولیدو بسیاری موارد به ورطه افول و نابودی سوق پیدا کرد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: صنعت نساجی به رغم تمامی بی مهری ها و کم توجهی ها در گذشته خوشبختانه طی سال های اخیر به همت فعالان و دلسوزان این حوزه جانی دوباره گرفته و در مسیر رشد و بالندگی به سمت جلو در حال حرکت است.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران افزود: نخ نساجی تولید داخل امروز یکی از بهترین نخ ها در دنیاست.

وی اضافه کرد: جدا از این تولید پارچه در کشور از کیفیت بالایی برخوردار بوده و این روند روز به روز در حال بهبودی است.

شهلایی نژاد ضمن اشاره به اینکه قاچاق یکی از مشکلات جدی صنعت نساجی کشور است، گفت: این پدیده کمر کارخانه‌های نساجی داخلی را شکسته و ضربات جبران ناپذیری به حوزه مزبور وارد کرده است.

وی افزود: با توجه به مزایایی بی شمار صنعت نساجی ضرورت ایجاب می کند مبارزه با پدیده مخرب قاچاق با جدیت بیشتری در کشور دنبال شود.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ایران در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اینکه صادرات فرش دستباف امروز کمتر از فرش ماشینی است، افزود: اعداد و ارقام خروجی گمرک گواهی صادق بر این مدعاست.

وی در ادامه سرمایه گذاری در حوزه تولید فرش ماشینی را در کشور قابل توجه دانست و یادآورشد: کاشان که روزگاری مهد فرش دستباف ایران بود امروز به مهد تولید فرش ماشینی تبدیل شده است.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی و الهام
مصطفوی» با هدف معرفی، ترویج، و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بررسی تولید انواع رنگ

  • تولید 170 میلیون متر مربعی فرش ماشینی در ایران

  • تولید فرش ماشینی

  • 40 کارخانه تولید پیچ و مهره در ایران

  • حضور تولیدات ایرانی در "کالای ایرانی"

  • تولید پیچ و مهره

  • بررسی نقش افراد و نهادها در حمایت از کالای ایرانی

  • کیفیت سینی های ایرانی از خارجی بالاتر است

  • نگاهی به تولید لوازم آشپزخانه

  • تولید انواع سینی