صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و نائب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران از واردات سالانه 120 هزار تنی پنبه در کشور خبرداد.

علیمردان شیبانی در برنامه «کالای ایرانی» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به مواد طبیعی و مصنوعی مورد استفاده درصنعت نساجی ایران افزود: حداقل نیاز این صنعت به پنبه در کشور سالانه 150 تا 200 هزار تن است.

وی همچنین اظهارداشت: میزان پنبه تولید داخل در شرایط حاضر بین 40 تا 60 هزار تن در سال است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و نائب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: ناگفته نماند روزگاری نه چندان دور بیش از 270 هزار تن پنبه در کشور تولید می شد.

وی در ادامه افزود: کشور در حال حاضر با کمبود 120 هزار تن پنبه در سال مواجه بوده که باید از محل واردات تامین شود.

شیبانی ضمن اشاره به این جمله که هم اکنون تعرفه واردات پنبه پنج درصد است، اظهارداشت: اعمال تعرفه نیم درصدی حتی بر واردات این کالا غلط است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: صنعت نساجی در تامین مواد اولیه با مشکلات زیادی مواجه بوده که اعمال تعرفه، الزام به واردات پنبه از چند کشور خاص، ممنوعیت خرید آزادانه از کشورهای مطرح و پنبه‌خیز و نبود مراودات بانکی از جمله این موارد است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و نائب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران افزود: مواد اولیه مصنوعی مورد استفاده در صنعت نساجی می توان به الیاف پلی پروپیلن، پلی استر، اکریلیک و ویسکوز اشاره کرد.

وی اضافه کرد: صنعت نساجی کشور سالانه بین 600 تا 700 هزار تن الیاف پلی پروپیلن نیاز دارد که تمامی این مواد حتی بیشتر در داخل تولید می شود.

شیبانی تصریح کرد: متاسفانه دسترسی تولیدکنندگان به این مواد به سبب قیمت گذاری نامناسب و توزیع قطره چکانی بسیار سخت و دشوار است.

وی ادامه داد: الیاف پلی استر از دیگر الیاف پر مصرف صنعت نساجی کشور است که نیاز مصرف داخل سالانه 250 هزار تن می باشد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و نائب رئیس انجمن صنایع نساجی ایران گفت: نیاز صنعت به الیاف اکریلیک سالانه 150 هزار تن است که تنها 10 تا 15 هزار تن در کشور تولید و بقیه از کشورهای چین، کره، اندونزی، اروپا و بسیاری از ممالک دیگر وارد می شود.

وی در ادامه افزود: جدا از این نیاز سالانه صنعت نساجی به الیاف ویسکوز 30 تا 40 هزار تن است که بطورکلی از خارج وارد می شود چرا که این الیاف در کشور به هیچ وجه تولید نمی شود.

برنامه «کالای ایرانی» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 10 صبح به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمیده رضا سلطانی و مهدی شیار» با هدف معرفی، ترویج، و تبلیغ کالای ایرانی، تولید داخلی و حمایت ازتولید کنندگان داخلی و مقابله با مصرف بی رویه کالای خارجی بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بررسی تولید انواع رنگ

  • تولید 170 میلیون متر مربعی فرش ماشینی در ایران

  • تولید فرش ماشینی

  • 40 کارخانه تولید پیچ و مهره در ایران

  • حضور تولیدات ایرانی در "کالای ایرانی"

  • تولید پیچ و مهره

  • بررسی نقش افراد و نهادها در حمایت از کالای ایرانی

  • کیفیت سینی های ایرانی از خارجی بالاتر است

  • نگاهی به تولید لوازم آشپزخانه

  • تولید انواع سینی