صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یكشنبه، سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 13:30 به مدت 30 دقیقه

یک پرورش دهنده و محقق در حوزه بلدرچین گفت: عدم صدور مجوز از جمله مشکلات موجود در صنعت پرورش بلدرچین کشور است.

حسین شجاعی در برنامه ارمغان طبیعت رادیو اقتصاد افزود: پرورش بلدرچین از جمله پر ارزش ترین و زود بازده ترین پرندگان در صنعت پرورش طیور است.

وی همچنین با بیان اینکه بازگشت سرمایه در صنعت پرورش بلدرچین بسیار سریع است، اظهارداشت: دوره پرورش بلدرچین گوشتی 40 تا 45 روز و بلدرچین تخمگذار 42 تا 50 روز است.

شجاعی با اعلام اینکه صنعت پرورش بلدرچین به دلیل بازگشت سریع سرمایه مورد توجه سرمایه گذاران بسیاری است، گفت: پرورش این پرنده علاوه بر تامین پروتئین مورد نیاز جامعه در افزایش درآمد، بهبود شرایط اقتصادی و اشتغال بسیار نقش آفرین است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای تولید بلدرچین تسهیلات بانکی اعطا می شود، افزود: این صنعت در گذشته از تسهیلات بانکی بهره مند بوده ولی در شرایط حاضر هیچ گونه تسهیلاتی به این حوزه پرداخت نمی شود.

شجاعی در گفتگو با رادیو اقتصاد عدم صدور مجوز برای پرورش بلدرچین را از جمله مشکلات پیشروی این صنعت برشمرد و اظهارداشت: کشتار و بسته بندی غیر مجاز از جمله چالش های جدی این بازار است که در نهایت سلامت جامعه به شدت تهدید می کند.

وی در ادامه بیان داشت: وجود ویژگی های مناسب همچون رشد سریع، بلوغ زودرس، تولید تخم بالا، کوتاهی فاصله میان نسل ها، بالابودن تراکم پرورشی در واحد سطح، ارزان بودن جیره مصرفی، حساسیت کم نسبت به بعضی از بیماری های طیور، قیمت بالای تولیدات (گوشت و تخم) و بازگشت سریع سرمایه سبب شده تا جمع زیادی در کشور به پرورش این پرنده روی خوش نشان دهند.

«مهدی سلیمانی نیا» مدیر یکی از مراکز تحقیقاتی بلدرچین نیز در برنامه ارمغان طبیعت رادیو اقتصاد گفت: در حوزه بلدرچین مانند خیلی از شاخه های پرورش در مقیاس خانگی نقاط قوت و ضعف زیادی وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه در هیچ یک از زمینه های پرورش اعم از دام، طیور، آبزیان، زنبورعسل، گیاهان دارویی و غیره ظرفیت ها در مقیاس خانگی هنوز تکمیل نبوده و به عبارت بهتر مازاد تولید در این حوزه ها وجود ندارد.

این مدیر مرکز تحقیقاتی بلدرچین گفت: تراکم پرورش در این حوزه به دلیل مدیریت اجرایی ضعیف در برخی از نقاط کشور زیاد و در برخی مناطق کم بوده است.

وی در پاسخ به این سئوال که چه تعداد واحد پرورش فعال بلدرچین در کشور وجود دارد، افزود: متاسفانه آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

سلیمانی نیا همچنین با بیان اینکه پرورش بلدرچین در زمره مشاغل خانگی قراردارد، اظهارداشت: پرورش این پرنده به لحاظ اقتصادی بسیار توجیه پذیر است.

برنامه "ارمغان طبیعت" کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی الهام مصطفوی روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ساعت 13.30 به مدت 30 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • ویژگی های محل مناسب برای احداث استخر پرورش ماهی گرمابی

  • 90 درصد تولید ماهیان گرمابی در پنج استان

  • روش های پرورش ماهیان گرمابی

  • معرفی انواع ماهیان گرمابی

  • نقش پررنگ زنبورعسل در تولیدات کشاورزی

  • مصرف عسل در کشور رو به رشد

  • ارزیابی اقتصادی زنبورداری در ایران

  • انواع تولیدات زنبور عسل

  • ویژگی های یک عسل خوب

  • خصوصیات یک ملکه مناسب در زنبورداری