حرف تا عمل یكشنبه، سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 14:05 به مدت 50 دقیقه

رادیو اقتصاد

حرف تا عمل

مهرداد شكوهی رازی: ایران قادر است به صادركننده بزرگ انرژی سولار دنیا تبدیل شود

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن تهران ضمن بررسی وضعیت تولید شیشه در كشور گفت: ما می توانیم به عنوان تولید كننده بزرگ انرژی سولار در دنیا نقش آفرین باشیم.

1396/04/12
|
12:04
|

به گزارش رادیو اقتصاد مهرداد شكوهی رازی با تشریح استاندارد های جهانی شیشه گفت: نظام مهندسی معدن در مورد صنعت شیشه اقدامی صورت نداده است و مسئولیتی در این رابطه ندارد و توجه و حفظ استاندارد ها بر عهده سازمان استاندارد ایران است.

وی با بیان اینكه كلیه شركت های تولید كننده ی شیشه در كشور موظف به اخذ گواهی استاندارد هستند، افزود: كشورهای مبدأ صادرات نیازمند گواهی استاندارد بر اساس سطوح جهانی هستند و شركت های تولید شیشه نیز این مهم را رعایت كرده و مورد بازرسی های استاندارد قرار می گیرد. این استاندارد ها تدوین شده و مورد رعایت قرار می گیرد.

شكوهی رازی وظیفه نظام مهندسی معدن را ناظر بر مسئولیت در حوزه استاندارد بودن ماده اولیه تولید شیشه دانست و گفت: شیشه متشكل از اكسید های مختلف است و این عناصر اصلی در تركیب شیشه به كار می روند كه از مواد معدنی به دست می آیند. سیلیس به وفور برای شیشه های عادی در كشور یافت می شود و حتی كارخانجات فراوری ایرانی قادر هستند این مهم را به خوبی انجام دهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن تهران همچنین تركیب بندی دانه ها را موضوعی مهم در تولید شیشه و علم این كار را در اختیار كارخانجات داخلی عنوان كرد و ادامه داد: در زمینه ی شیشه های مخصوص در ابتدای راه هستیم و ضروری است كه مواد اولیه در ساخت این شیشه ها را فراهم كنیم. به عنوان مثال ظروف پیركس از شیشه و اكسید بور ایجاد می شوند كه تركیبی به دست می دهند تا در اثر حرارت دادن منبسط و منقبض نشود.

شكوهی رازی گفت: كریستال های تزئینی و لوستر ها دارای ضرب شكست بالایی هستند. شاید اینش یشه ها تزئینی باشند و عدسی های دوربین ها نیز از همین كریستال های تزئینی تولید می شوند. شیشه های ضد خش در تولید ساعت های گران قیمت به كار می رود كه دارای اكسید سیلیكونیوم می باشد و مهم تر از همه تامین آینده انرژی به شیشه های سولار وابسته است كه می توانیم به عنوان تولید كننده بزرگ انرژی سولار در دنیا نقش آفرین باشیم.

همچنین حسن زجاجی، دبیر انجمن شیشه كشور به نقش عمده ی این محصول در جوامع توسعه یافته اشاره كرد و افزود: روز هر انسان با شیشه آغاز می شود. از طریق وسایل حمل و نقلی كه بخش عمده ی آن با شیشه پوشش داده شده است جابه جایی صورت می گیرد و در نهایت با خاموشی چراغ های روشنایی از جنس شیشه روز انسان پایان می یابد.

وی صنعت شیشه ایران را دارای رده ها و شاخه های مختلف دانست و گفت: اشتغال در صنعت شیشه حدود 40 هزار نفر است و مالكیت این صنعت بیش از 90 درصد به صورت خصوصی است و واحد های بزرگ صنعتی بیش از 60 و 100 واحد واحدهای كوچك صنعتی را در حوزه ساخت محصولات شیشه ای شامل می شود.

زجاجی به استقرار این صنعت در بیش از 10 استان كشور اشاره كرد و افزود: در شیشه معمولی دارای انواع شیشه های تخت و رنگی و ساده هستیم و انواع شیشه هایی با پوشش مختلف تولید می شوند. همچنین ظروف رو میزی و كریستال از رده های شیشه های مختلف تولید شده ی در داخل كشور است و بخش عمده محصولات صنایع بسته بندی شامل شیشه های محصولات دارویی و غذایی و نیز درمانی است.

در ادامه بیژن افتخاری، استاد داشگاه علم و صنعت شیشه های معمول تولید شده در كشور را به شكل سنتی تعریف كرد و افزود: متاسفانه تا كنون هیچ واحد تولیدی برای شیشه های ویژه و خاص اقدامی صورت نداده است و اگر كاری نیز در این رابطه انجام شده است، صرفا دارای جنبه ای تحقیقاتی و علمی در برخی دانشگاه های كشور بوده است كه روی شیشه های خاص كار كرده اند.

وی افزود: شیشه ها امروزه در بدن انسان، حیوانات و حتی به صورت خوراك دام و طیور راهی باز كرده اند و تركیبات استخوانی مصنوعی در بدن انسان ها، امروز به به صورت تركیبات شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرند. مشكل اساسی در این حوزه وجود دارد كه به بحث قدیمی ارتباط صنعت و دانشگاه باز می گردد و این دو سازمان اعتقادی به تعریف پروژه های كلان صنعتی نداشته اند.

مدیر گروه شیشه ی انجمن علمی سرامیك كشور خاطر نشان كرد: رسالت دانشگاه مبنی بر تعریف پروژه هایی در حوزه دانش است تا بر اساس مقالات و انتشار اطلاعات علمی رتبه مورد نظر را دریافت كند. اما اساتید دانشگاه به فرایند تولید كارخانه های شیشه آشنا نیستند و فعالان این عرصه نسبت به اساتید دانشگاهی آگاهی بیشتری دارند ولی فعالان در واحد های صنعتی تصور می كنند در صورت انعقاد قرارداد با دانشگاه، اساتید به مجرد ورود به واحد های تولیدی مشكلات را حل و فصل خواهد كرد.

میزگرد اقتصادی "از حرف تا عمل" عنوان برنامه ای است كه با هدف تشریح توان اقتصاد مقاومتی در صنایع و بنگاه های اقتصادی كشور، ضمن شناخت توان و دستاورد های این حوزه و با دعوت از كارشناسان و فعالان عرصه ی تولید داخلی، به ارتقای توان و بازدهی سازمان ها و صنایع تولیدی كمك می كند.

برنامه "از حرف تا عمل" روز های یكشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 14:05 تا 15 روی موج اف.ام، ردیف 98 مگاهرتز روانه آنتن رادیو اقتصاد می شود. علاقمندان می توانند صوت این برنامه را از طریق وب سایت رادیو اقتصاد یا اپلیكیشن ایران صدا دریافت نمایند.

دسترسی سریع
حرف تا عمل