حرف تا عمل یكشنبه، سه شنبه و پنج شنبه از ساعت 14:05 به مدت 50 دقیقه

رادیو اقتصاد

حرف تا عمل

عبدالكریم زرنگ انتقاد كرد: ارتباط آسیب های بهداشت محیط به طرح جامع مدیریت شهری با محیط زیست

دبیر كمیته اچ اس ای شركت آب و فاضلاب كشور بسیاری مشكلات در حوزه آسیب های بهداشتی به محیط زیست را ناشی از برخورد نا صحیح طرح جامع مدیریت شهری با محیط زیست دانست.

1396/01/21
|
13:26
|

عبدالكریم زرنگ با حضور در برنامه "از حرف تا عمل" رادیو اقتصاد با اشاره به آغاز به كار دیر هنگام اچ اس ای –بهداشت، ایمنی و محیط زیست- در شركت آب و فاضلاب اظهار كرد: «اهداف اچ اس ای با وظایف و مسئولیت ها در هم تنیده است و در حوزه آب و فاضلاب نگاهی به منابع تامین آب اعم از آب های سطحی، چاه ها و... دارد.»

وی اچ اس ای را در بر گیرنده فرایند تامین و توزیع آب شهری و روستایی و همچنین جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب دانست و افزود: «مجموعه فعالیت ها كه آب را به شبكه منتقل می كند تا جمع آوری و دفع فاضلاب با واقعیت اچ اس ای مواجه می شویم و بایستی در زمینه عدم صدمه دیدن عاملان و ذی نفعان هوشیار باشیم.»

زرنگ فعالیت ها در این عرصه را نیازمند پایبندی به هنجارهای اجتماعی دانست و فقدان این فرهنگ را موجب بروز خطراتی از جمله ربودن تجهیزات آب و فاضلاب یا صدمه دیدن از سوی برخی افراد نا هنجار عنوان كرد و گفت: «فرایند اچ اس ای در جامعه ما همراه با خطرات و مخاطراتی است و بایستی از بعد نگرشی، واكنشی و تصمیم گیری خردمندانه اقدام كنیم.»

وی لزوم نگرش حاكمیت نسبت به توسعه پایدار را متذكر شد و افزود: «همه ما دارای وجدان درونی هستیم كه به صورت اقتصاد و مهندسی ممیزی نشده است؛ اما در این حوزه رو سپید نیستیم. در توسعه پایدار شیوه تعامل، درك، به كار گیری كار آفرینان و... دارای اشتباهاتی است... سرمایه اجتماعی نیز بر گرفته از اعتماد، انسجام و مشاركت است كه باید مورد توجه قرار گیرد.»

زرنگ فقدان سه محور فوق را موجب بروز مشكلاتی در سیستم های اداری دانست و گفت: «امروز در مدل راهبری با مشكلات مواجه هستیم؛ همچنین مدیریت یكپارچه شهری از انسجام كافی برخوردار نیست و در این حوزه باید انسجام بیشتری دیده شود. ما با محیط زیست با گستاخی رفتار كرده ایم و هزینه زیان ها منتج از گستاخی مدیران شهری با محیط زیست است.»

این مقام مسئول در شركت آب و فاضلاب كشور برخی قوانین و مقررات را در تعارض با بحث اخلاق مطرح كرد و ادامه داد: «به عنوان مثال مقوله ریزگردها ناشی از خطای ما و سایر كشورهاست و در این میان آب به شدت دچار كدورت می شود و كدورت زدایی از آب هزینه های گزافی دارد كه در نهایت دولت و حاكمیت باید با تمام توان به معضل ورود كند تا مشكل بیش از پیش نشود!»

زرنگ عبرت آموزی از حوادث گذشته را متذكر شد و تاكید كرد: «طرح توسعه پایدار باید در راستای اعتماد سازی عمومی باشد و مردم احساس كنند در اداره ی جامعه مشاركت دارند؛ همچنین باید بدانیم ذخایر و منابع طبیعی از طریق قرعه كشی به دست ما نرسیده است و مطمئن باشیم در صورت تامین منابع و قوه خلاق مدیریتی همه طرح ها قابل اجرا است.»

وی با انتقاد از صرف هزینه های بالا بعد از مرگ و میر افراد در صورت عدم رعایت ضوابط ایمنی و بهداشت محیط گفت: «متاسفانه پولی را كه صرف تابوت افراد می كنیم، برای درمان و داروی افراد هزینه نمی كنیم و چنین مدیرانی دركی صحیح از علت وجودی خود در سازمان ها ندارند... در شركت آب و فاضلاب با طیف وسیعی از مدیران عملیاتی مواجه هستیم كه در اجتناب از پدیده های نا گوار سهم به سزایی دارند.»

زرنگ از تعریف و تدوین 8 راهبرد در قالب اچ اس ای برای شركت ها تابعه سخن گفت و ادامه داد: «باور داشتیم كه این منشور چند وجهی باید در اختیار مدیران قرار گیرد كه تنها یك بعد آن اقتصادی است و ابعاد دیگر شامل محورهای اجتماعی، سلامت روان و... است. در این میان اگر یك كارگر فوت كند، حتی اگر مسئله بیمه نیز حل و فصل شود، دشواری هایی برای بازماندگان به همراه خواهد داشت.»
دبیر كمیته اچ اس ای شركت آب و فاضلاب كشور فقدان طرح های جامع در مقوله اچ اس ای را ناشی از فقر دانش در سطوح بالا دانست و بیان داشت: «در حوزه بیمه با توجیه هایی رو به رو هستیم ولی در نهایت پی می بریم كه بیمه فعالان این بخش به خوبی بر قرار نبوده است و بایستی نظارت جدی در رعایت ضوابط و هنجارها اعمال شود.»

زرنگ لزوم اجرای كلیه ضوابط اجرایی در آئین نامه ها را متذكر شد و گفت: «خاستگاه این مصوبات قانونی است كه باید اجرایی شود. برخی مقررات ارتباطی تنگاتنگ با وظایف مدیران دارد و اشراف مدیران هر بخش نسبت به قوانین و مقررات و فارغ از سطح تحصیلات مدیران بایستی ساری و جاری باشد.»

برنامه "از حرف تا عمل" كاری از گروه صنعت و بازرگانی به تهیه كنندگی سهیلا كسی خان یكشنبه، سه شنبه و پنج شنبه ساعت 14:05 به مدت 50 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.

دسترسی سریع
حرف تا عمل