صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

یك‌شنبه، سه‌شنبه، پنجشنبه از ساعت 16:30 به مدت 25 دقیقه

رئیس اداره فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات سنگ فیروزه بصورت خام کمترین میزان اشتغال و ارزش افزوده را در کشور ایجاد می کند.

امیرحسین روحانی نیا در برنامه «راه ابریشم» رادیو اقتصاد ضمن اشاره به ارزش افزوده 300 تا 500 برابری صادرات سنگ فیروزه پس از تراش و فرآوری افزود: این سنگ می‌تواند در بازارهای صادراتی به خوبی بدرخشد.

وی در خصوص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی اظهارداشت: سنگ های قیمتی شامل الماس، برلیان، زمرد یا یاقوت واز سنگ های نیمه قیمتی می توان فیروزه، عقیق، سنگ های رنگی و غیره را نام برد.

رئیس اداره فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تمامی سنگ ها بجزء الماس، برلیان، زمرد یا یاقوت دررده بندی سنگ های نیمه قیمتی قرار می گیرند.

وی در ادامه افزود: سنگ فیروزه ایران به دلیل نقش و اهمیتی که در سطح تجارت دنیا دارد به نوعی سنگ قیمتی محسوب شود.

روحانی نیا اضافه کرد: بر اساس آمار گمرک ایران میزان صادرات سنگ فیروزه طی سال گذشته 137 کیلوگرم به ارزش 111 هزار دلار و در شش ماهه نخست سال جاری 76 کیلوگرم به ارزش 18 هزار دلار بوده است.

وی گفت: در حال حاضر این سنگ باارزش به‌صورت خام و با قیمتی بسیار کمتر از قیمت واقعی روی ریل صادرات قرار می گیرد.

رئیس اداره فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به این جمله که فیروزه ایرانی از شهرت جهانی برخوردار است، افزود: فرآوری فیروزه می‌تواند ارزش‌افزوده بالایی برای کشور ایجاد کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: در حال حاضر معادنی در زمینه الماس، زمرد یا یاقوت هنوز در کشور شناسایی و اکتشاف نشده است.

روحانی نیا در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: عمده معادن ایران مربوط به سنگ های نیمه قیمتی است.

وی تصریح کرد: در شرایط حاضر صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور بیشتر بصورت مسافری و چمدانی بوده و به همین دلیل اطلاعات دقیقی از میزان و ارزش صادرات در این حوزه در دسترس نیست.

رئیس اداره فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر جلوگیری از خام فروشی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی در کشور یادآورشد: بدون شک با فرآوری این سنگ‌ها ضمن ایجاد ارزش افزوده می توان اشتغالزایی مناسبی در جامعه فراهم کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای صادرات سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی کشور برنامه ای دارد، گفت: این وزارتخانه گسترش تولید صادرات گرا را به عنوان الزام افزایش اشتغال در برنامه های خود قرار داده است.

روحانی نیا افزود: اداره فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی نیز به دستور «محمدرضا نعمت زاده» وزیر سابق وزارت صنعت، معدن و تجارت به همین منظور در وزارتخانه مزبور تشکیل شده است.

وی اذعان داشت: تولید صادرات گرا به عنوان موتور محرک رشد اقتصادی در تمامی برنامه ریزی های وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد توجه است.

برنامه «راه ابریشم» کاری از گروه صنعت و بازرگانی به تهیه کنندگی مهرگان سوادکوهی یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 16.30 به مدت 25 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • افزایش قیمت نهاده ها عامل گرانی مرغ

  • افزایش قیمت نهاده ها عامل گرانی مرغ +صوت

  • راهنمای تجارت با کشور آفریقای جنوبی

  • وابستگی و عدم وابستگی اقتصادی کشورها؛ حد و مرز کجاست؟

  • وضعیت تولید اجاق گاز و هود

  • آشنایی با کارآفرینی ارزشی

  • همایش «ملی اقتصاد دفاع» برگزار شد

  • پرورش شتر در روستاها

  • سهم زنان در حوزه کارآفرینی

  • صادرات محصولات حلال