رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

دكتر محسن علیزاده: نقش رویكرد حمایتی دولت در تقویت و رونق بورس

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بازار سرمایه، رویكرد حمایتی دولت را در تقویت و رونق بورس بسیار موثر و مفید دانست.

1400/06/24
|
12:51

به گزارش رادیو اقتصاد؛دكتر محسن علیزاده عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای عالی بورس در گفتگو با برنامه رهیافت، با اشاره به رویكرد حمایتی رئیس جمهور و تیم اقتصادی دولت از بورس، گفت: این رویكرد حمایتی دولت می تواند به جذب سرمایه ها به سمت بازار سرمایه و رونق بورس كمك زیادی كند.

وی افزود: اظهار نظرها در حوزه اقتصاد و بورس باید كنترل شده و با احتیاط باشد تا در بازار سرمایه بعنوان موتور محركه تولید و اقتصاد خللی ایجاد نشود و هماهنگی تیم اقتصادی دولت اهمیت زیادی دارد.

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به طرح نمایندگان برای اصلاح قانون مدیریت بازار سرمایه اشاره كرد و اظهار داشت: در این زمینه نشست های متعددی با كارشناسان و متخصصان بازار سرمایه برگزار شده و تلاش می شود با اصلاح ساختار بورس در این بازار شفافیت و امید بخشی افزایش یابد.

دكتر مهدی قلی پور كارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: از ابتدای امسال نوسانات زیادی در اقتصاد و به تبع آن بازار سرمایه شاهد بودیم اما با برنامه ریزی های صورت گرفته و ایجاد ثبات اقتصادی امید می رود وضعیت بازار سرمایه بهبود پیدا كند.

وی افزود: اعتماد سازی و حمایت های دولت از بازار سرمایه باید تقویت شود و در این زمینه كاهش نرخ بهره بانكی و نرخ ارز می تواند علاوه بر كاهش تورم به بهبود بازار سرمایه، كاهش بهای تمام شده كالاها و خدمات و رونق تولید، كمك كند.

دكتر عباسعلی حقانی نسب كارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: در شرایط حال حاضر اعتماد سازی برای هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه اهمیت زیادی دارد زیرا بازار سرمایه نماد تولید است و رونق بورس موجب رونق تولید ملی در كشور خواهد شد.

وی افزود: در كل بورس محمل خوبی برای سرمایه گذاری به شمار می آید و برای رونق بازار سرمایه باید با اصلاح نظام بانكی و كاهش نرخ بهره بانكی، سرمایه ها به سمت بازار سرمایه هدایت و در نتیجه تولید و صنعت در كشور تقویت شود زیرا افزایش نرخ بهره بانكی تورم زا است و به اقتصاد ضربه می زند.

همایون دارابی فعال رسانه و كارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: با وجود نوسانات اخیر در اقتصاد و بازار سرمایه خوشبختانه اكثر شركت ها در بورس با رشد همراه بوده است و امید می رود با حمایت های دولت شاهد رونق بیشتر بازار سرمایه باشیم.

وی افزود: رویكرد حمایتی دولت جدید از بورس اطمینان مردم را بیشتر كرده است و انتظار می رود نظام اقتصادی كشور از اقتصاد بانك محور به سمت اقتصاد بورس محور حركت كند تا با حذف دلالان و فعالیت های غیر مولد، تولید و فعالیت های مولد مورد حمایت قرار گیرد.

بهنام صمدی خبرنگار و كارشناس بازار سرمایه نیز در گفتگو با برنامه رهیافت گفت: سال گذشته افزایش چشمگیر موج ورود به بازار سرمایه را شاهد بودیم و اتخاذ سیاست های غلط موجب زیان عده زیادی از مردم شد و امید می رود با اصلاح سیاست گذاری های اقتصادی شاهد بهبود وضعیت بازار سرمایه باشیم.

وی افزود: دولت باید با واقعی سازی و كاهش نرخ ارز زمینه را برای كاهش تورم و كاهش هزینه های تولید فراهم كند تا تولید ملی در كشور رونق یابد.

این كارشناس بازار سرمایه تاكید كرد: برای كمك به رونق تولید و بازار سرمایه باید قیمت گذاری های دستوری حذف و اقتصاد پیش بینی پذیر شود و با ایجاد شفافیت و ثبات اقتصادی، برای مردم و سرمایه گذاران اطمینان و اعتماد ایجاد شود.

دسترسی سریع
رهیافت