رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

دكتر شمس الدین حسینی: تکیه بر ظرفیت های داخلی راهکار مقابله با تحریم ها

رییس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی، تکیه بر ظرفیت های داخلی را از راهکارهای مهم مقابله با تحریم ها دانست.

1400/01/17
|
09:56

به گزارش رادیو اقتصاد، دکتر شمس الدین حسینی رییس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه رهیافت، گفت: وابسته کردن اقتصاد کشور به اموری مانند برجام یا مذاکره با اروپا، ضربه زیادی به اقتصاد وارد می کند لذا باید به لحاظ دیپلماسی اقتصادی و اقتصاد سیاسی برای رفع مشکلات با تکیه بر ظرفیت های داخلی برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: به این منظور همانگونه که مقام معظم رهبری در شعارسال تاکید فرموده اند باید با مانع زدایی ها حمایت های لازم از تولید و بخش خصوصی صورت گیرد و فعالان اقتصادی برای دریافت مجوزها با کمترین موانع مواجه باشند و مجلس شورای اسلامی از سال گذشته برای کاهش موانع تولید اقداماتی را به انجام رسانده است و این اقدامات همچنان ادامه دارد.

رییس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی طرح تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار را از دیگر طرح های مجلس شورای اسلامی در این زمینه عنوان کرد و گفت: بدین ترتیب بسیاری از فعالیت ها و کسب و کارها بدون نیاز به اخذ مجوز تنها در سامانه ثبت و اعلام می شود و نظارت ها پس از آغاز فعالیت و راه اندازی کسب کارها صورت خواهد پذیرفت.

وی بهبود و ارتقاء نظام تامین مالی با هدف بهبود فضای کسب و کار را از دیگر طرح های امسال مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و افزود: در این خصوص در بودجه 1400 موارد متعددی را در جهت تسهیل سرمایه گذاری ایجاد و راه را برای تامین مالی پروژه های زیربنایی از طریق بازار سرمایه باز کرده ایم.

دکتر شمس الدین حسینی رییس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه، از نظرات و پیشنهادات فعالان دلسوز اقتصادی استقبال می کنیم، اظهار داشت: سوء تدبیر و خود تحریمی بسیار بیشتر از تحریم ها در بروز مشکلات اقتصادی و تضعیف تولید نقش داشته است و لذا باید تدابیر لازم برای رفع موانع تولید و رونق کسب و کارها اندیشیده شود.

دکتر حسینی تاکید کرد: موضوع پیش بینی پذیر کردن و کاهش ریسک در اقتصاد از شروط اصلی سرمایه گذاری است.

وی همچنین گفت: سیاست گذاری های دوگانه ارزی و ایجاد رانت ارزی از دیگر موارد تاثیر گذار در اقتصاد است که با اصلاح این سیاست ها میتوان علاوه بر کنترل نرخ ارز به تقویت تولید داخلی و رشد صادرات کمک کرد.

دسترسی سریع
رهیافت