صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

یک کارشناس اقتصادی بر ضرورت تقویت اقتصاد کشور با تکیه بر توان و ظرفیت های داخلی تاکید کرد.

«حسن موسوی فرد» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با موضوع بررسی مولفه های اقتصادی بیانیه گام دوم انقلاب افزود: گام دوم انقلاب سندی که 40 سال گذشته را مرور می کند و یک راهبرد و نقشه راه اساسی را پیشروی ملت ایران قرار می دهد.

وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بیانیه مهم می فرماید کشور باید در حوزه های مختلف به خصوص اقتصادی قوی شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: بطورکلی از ابتدای انقلاب تا به امروز دو نگاه برای قوی شدن اقتصاد کشور وجود داشته است.

وی افزود: نگاه اول قوی شدن را تعامل با غرب و نگاه دوم قوی شدن را با اتکا به توانمندی ها و ظرفیت های داخلی می داند.

موسوی فرد بیان داشت: عمده دعواها پس از انقلاب اسلامی بر سر این دو نگاه بوده است.

وی ادامه داد: چهل سال از انقلاب اسلامی گذشته و در این بازه زمانی روش های مختلفی در کشور تجربه شده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: تجربیات گذشته به خوبی نشان می دهد راهی جزء قوی شدن با تکیه به ظرفیت ها و توانمندی های داخلی وجود ندارد.

وی به رادیو اقتصاد افزود: اینکه مشکلات کشور با نگاه به بیرون رفع شود زهی خیال باطل است.

موسوی فرد اظهارداشت: بارها مقامات ایرانی در حوزه های مختلف با غربی ها مذاکره، گفتگو و حتی توافق کرده اند اما هیچ یک به نتیجه مطلوب ومقصود خود نرسیده چون انقلاب اسلامی به لحاظ ماهیتی با غربی ها در تضاد ایدئولوژیک است.

وی ادامه داد: زمانی می توان از ظرفیت های دنیا استفاده کرد که قوی بود اینکه برخی ها می گویند با دنیای غرب باید نشست، مذاکره و تعامل کرد و از مواهب دنیا بهره مند شد این نگاه غلطی است.

این کارشناس و پژوهشگر اقتصادی گفت: نخستین گام برای داشتن اقتصاد شکوفا اینکه چنین نگاه و تصور غلط به کنار گذاشته و با اتکا به درون قوی شد.

وی افزود: وقتی کشور به لحاظ اقتصادی قوی شد آن وقت می تواند با اقتدار و موضع درست با دنیا صحبت کرد چرا که اقتصاد نقطه نفوذ پذیری ماست.

موسوی فرد اظهارداشت: کشور امروز از حیث قدرت دفاعی و امنیتی در نقط اوج قرار دارد و مردم این مهم را در تمامی ابعاد زندگی خود به معنای واقعی حس می کنند.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه قدرت دفاعی و پایداری امنیت چگونه در کشورحاصل شده است، گفت: نگاه به مقوله ما می توانیم، خودباوری و تکیه بر ظرفیت های داخلی رمز موفقیت نظام در این حوزه ها بوده از اینرو ضرورت دارد برای قوی شدن در اقتصاد همین مسیر دنبال شود چرا که اقتصاد مملکت با نگاه به بیرون تقویت نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر مردم معیشت رو به راه ، تورم پائین و رشد اقتصادی بالا را انتظار دارند راهی جزء تقویت همه جانبه اقتصاد در کشور وجود ندارد.

وی گفت: یکی از نقاط ضعف اقتصاد کشور اینکه درآمدهای نفت وارد بودجه دولت می شود و دولت از این منابع برای هزینه های جاری خود استفاده می کند.

موسوی فرد افزود: برای رفع این مشکل مثل همه کشورهای دنیا باید به سمت در آمدهای مالیاتی حرکت و مملکت را با مالیات اداره کرد.

وی اظهارداشت: اگر دولت به این سمت و سو حرکت کند بسیاری از مسائل و مشکلات کشور برطرف خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی گفت: حوزه دیگری که کشور ضعف دارد و باید قوی شود مربوط به کالاهای استراتژیک است.

وی افزود: سالانه 10 میلیارد دلار کالای اساسی مثل گوشت، دانه های روغنی، روغن خوراکی، ذرت، گندم، جو و بسیاری اقلام دیگر از خارج وارد کشورمی شود.

موسوی فرد ادامه داد: اگر این 10 میلیارد دلار کالای اساسی که سالانه از محل وارد تامین می شود سالی یک میلیارد دلاردر بخش کشاورزی سرمایه گذاری شود هم معیشت کشاورزان بهتر و هم ضریب امنیت غذایی مردم بالا می رود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا از ظرفیت های داخلی و بومی به نحو باید و شاید استفاده نمی شود، گفت: نگاه به بیرون بالاخص دنیای غرب و دیگری وجود درآمدهای دم دستی دولت ها از عمده ترین دلائل است.

این کارشناس اقتصادی افزود: دولت ها بواسطه درآمدهای سرشار نفتی هیچ وقت به فکر این نبوده اند که باید به سمت شکوفایی اقتصادی حرکت و با وصول مالیات مملکت را اداره کرد.
وی به رادیو اقتصاد یادآورشد: اگر چنین نگاهی نباشد بطور طبیعی به ظرفیت های بومی وتوان داخلی هم توجه نخواهد شد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار میگیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه میتوانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • مجلس قرارگاه مهم در جنگ اقتصادی

  • راهکارهای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی داخلی

  • وابستگی اقتصاد به نفت مهمترین مشکل کشور

  • عملکرد بانک ها در حمایت از تولید

  • بررسی وضعیت صنعت خودرو

  • تاکید موکد امام راحل بر ضرورت استقلال اقتصادی

  • تهدید نفت بیشتر نصیب ایرانی ها شده است

  • اکنون نوبت مسئولان است/ لزوم تکیه بر ظرفیت‌ های داخلی

  • 22 بهمن روز استقلال کشور است

  • ضرورت و اهمیت راهپیمایی 22بهمن