صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

وزیر راه و شهرسازی گفت: بزرگراه تهران – شمال هفته اول اسفند ماه سال جاری با حضور حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهور افتتاح خواهد شد.

«محمد اسلامی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد افزود: این پروژه مراحل تست و کنترل های نهایی خود را طی می کند.

وی ادامه داد: پروژه آزادراهی تهران – شمال یکی از افتخارات مهندسی کشور است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: یکی از موارد بسیار با اهمیت برای کشور افزایش ضریب ایمنی و استاندارد جاده ها و همینطور زیر ساخت ها و وسائط حمل و نقل است به همین دلیل برنامه های متنوعی تعریف و در حال اجراست.

وی افزود: این برنامه ها شامل سه بخش اساسی شامل زیر ساخت ها، وسیله نقلیه و الزاماتی که باید مجموعه سفر را پشتیبانی کند.

اسلامی اظهارداشت: خوشبختانه در حوزه زیرساخت ها به خصوص در بخش توسعه ریلی اقدامات خوبی در کشور انجام شده است.

وی اضافه کرد: پنج استان جدید از سال گذشته تا امسال به شبکه ریلی کشور متصل شده اند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر وقفه ای در روند کارها ایجاد نشود تا سال 1400 برنامه ریزی شده 1000 کیلومتر خط ریلی دیگر به مجموعه راه آهن کشور اضافه شود.

وی همچنین در خصوص ایمن سازی راه ها و برطرف کردن نقاط پرحادثه به رادیو اقتصاد توضیح داد: هم اکنون سه نوع فعالیت در این زمینه در حال اقدام بوده که یکی تبدیل راه های اصلی با بار ترافیکی بالا به بزرگراه است.

اسلامی ادامه داد: خوشبختانه از ابتدای سال جاری تاکنون 724 کیلومتر به بزرگراه های کشور اضافه شده که 300 کیلومتر تا هفته دولت و 424 کیلومتر پس از هفته دولت به تدریج افتتاح شده است.

وی گفت: این اقدام در جهت کاستن نقاط حادثه خیز جاده ای بسیار مهم و حائز اهمیت قلمداد می شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بطورکلی در بخش بهسازی و نوسازی راه های کشور برای ایمن سازی و بهینه شدن حمل و نقل فعالیت های خوبی در حال انجام است.

وی ضمن اشاره به اهمیت حمل و نقل ریلی اظهارداشت: توسعه شبکه ریلی باعث کاهش مصرف سوخت، آلودگی هوا، تلفات جاده ای، افزایش ضریب ایمنی، حفظ محیط زیست، کاهش جابجایی هزینه کالا و مسافر و بسیاری موارد دیگر می شود.

اسلامی گفت: بطورکلی از ابتدای سال جاری تاکنون 485 واگن باری و مسافری و لوکوموتیو به این ناوگان اضافه شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: متاسفانه شدت تصادفات جاده ای در بزرگراه ها و آزاد راه ها افزایش پیدا کرده که بیشتر به سبب عدم رعایت مقررات، خستگی و خواب آلودگی از سوی رانندگان است.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: با توجه به هشدارها و تذکرات متعدد و گوناگونی که داده می شود متاسفانه حوادث تلخ و ناگواری همچنان در سطح جاده ها اتفاق می افتد.

وی ادامه داد: شوربختانه درمجموع تعداد تصادفات و تلفات جاده ای نسبت به سال گذشته در کشور افزایش نشان می دهد.

اسلامی با اشاره به اینکه 80 درصد وقوع تصادفات جاده ای در اثر بی احتیاطی رانندگان است، گفت: برای کاهش تصادفات و سوانح جاده ای تمهیدات و سختگیری ها برای ناوگان حمل و نقل عمومی در حال افزایش است.

وی افزود: راننده حمل و نقل عمومی معلم رانندگی در جاده ها هستند یعنی مردم و بقیه باید از دست آنان رانندگی را یاد بگیرند.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: ناوگان حمل و نقل عمومی که پیشکسوت هستند باید به گونه ای رفتار کنند که سایر اشخاص از آنها در عمل آموزش ببینند.

وی در ادامه یادآورشد: حمل و نقل به عنوان اصلی ترین مولفه توسعه همه جانبه نه تنها به عنوان بخش زیرساختی بلکه موتور حرکت اقتصادی، اجتماعی، صنعتی، کشاورزی، گردشگری و غیره در جوامع مختلف به شمار می رود.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار میگیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه میتوانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • مجلس قرارگاه مهم در جنگ اقتصادی

  • راهکارهای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی داخلی

  • وابستگی اقتصاد به نفت مهمترین مشکل کشور

  • عملکرد بانک ها در حمایت از تولید

  • بررسی وضعیت صنعت خودرو

  • تاکید موکد امام راحل بر ضرورت استقلال اقتصادی

  • تهدید نفت بیشتر نصیب ایرانی ها شده است

  • اقتصاد کشور باید قوی شود

  • اکنون نوبت مسئولان است/ لزوم تکیه بر ظرفیت‌ های داخلی

  • 22 بهمن روز استقلال کشور است