صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

مشاور مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: نخستین اقدامی که کمیسیون تلفیق باید در لایحه بودجه سال 99 دولت انجام می داد اینکه معافیت پایه را منطقی می کرد.

«احمد غفارزاده» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با موضوع بررسی چند و چون دو پله ای کردن مالیات کارمندان برای سال 1399 بر اساس کمیسیون تلفیق بودجه مجلس افزود: دستکم 5.5 تا 6 میلیون تومان به عنوان معافیت پایه در نظر گرفته می شد.

وی اظهارداشت: نرخ ها و طبقات باید مبتنی بر مطالعات دقیق باشد یعنی باید مطالعه صورت گیرد که حداقل معیشت هر خانوار به چه میزان است و سپس معافیت پایه مالیاتی در نظر گرفته شود.

مشاور مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: سه میلیون تومان به نظر می رسد در سال 1399 پاسخگوی این قضیه نباشد.

وی افزود: برای مثال بعید به نظر می رسد در تهران هیچ خانواری حتی اشخاص مجرد بتوانند ماهیانه با سه میلیون تومان اداره شوند.

غفارزاده اظهارداشت: مالیات ها جدا از تامین منابع مالی دولت ها در بحث تنظیم گری هم نقش دارند که متاسفانه در کشور کمتر به این حوزه پرداخته می شود.

وی ادامه داد: مالیات بر خانه های خالی، عایدی املاک و مواردی از این دست بیشتر جنبه تنظیم گری دارند.

مشاور مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: مالیات با نرخ های تصاعدی نیز به منظور تحقق اهدافی مثل عدالت اجتماعی هستند.

وی افزود: مالیات بر مجموع در آمد در بیشتر کشورها با نرخ های تصاعدی به نسبت بالا وضع می شود.

غفارزاده اظهارداشت: بطورکلی نرخ های تصاعدی بیشتر با اهدافی همچون توزیع دوباره ثروت، درآمد، تحقق عدالت اجتماعی و کاهش ضریب جینی تعیین می شوند.

وی ادامه داد: مطابق ماده 85 قانون مالیات های مستقیم نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان تا هفت برابر نرخ معافیت پایه 10 درصد و نسبت به مازاد آن 20 درصد است.

مشاور مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که کمیسیون تلفیق در باره بودجه سال 1399 تصمیم گرفته اینکه مالیات از کارمندان دو پله ای گرفته شود.

وی افزود: این در حالیکه نرخ مالیات بر حقوق کارمندان در سال 1397 چهار پله ای و سال 98 پنج پله ای بوده است.

غفارزاده اظهارداشت: نخستین اقدامی که کمیسیون تلفیق باید در لایحه بودجه سال 99 دولت انجام می داد این بود که معافیت پایه را منطقی می کرد یعنی حداقل پنج میلیون و 500 تا 6 میلیون تومان به عنوان معافیت پایه در نظر می گرفت.

وی به رادیو اقتصاد تصریح کرد: ظرفیت مالیاتی کشور بیش از عدد و رقمی که اکنون در حال وصول است.

مشاور مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: سال گذشته مجموع مالیات های مستقیم بعلاوه کالا و خدمات (مالیات بر ارزش افزوده) 109 هزار میلیارد تومان بود در صورتی که ظرفیت قانونی مالیاتی کشور به مراتب از این عدد بالاتر است.

وی افزود: اگر 40 درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف و 20 درصد هم فرار مالیاتی معقول و متعارف باشد که در اکثر کشورها در این حد و حدود بوده ظرفیت مالیاتی مملکت دوبرابر رقمی که در سال گذشته وصول شده است.

غفارزاده اظهارداشت: متاسفانه بجای رفتن به سراغ اشخاصی که فرار مالیاتی بالایی دارند در حال وارد کردن فشار به حقوق بگیران هستند.

وی ادامه داد: حقوق بگیران به موقع مالیات خود را پرداخت می کنند قبل از اینکه حقوق پرداخت شود اما بقیه مودیان مالیاتی مانند مغازه داران، پزشکان، وکلا و غیره سال بعد تا خرداد ماه می توانند اظهارنامه دهند به یک معنا طی سال مالیات پرداخت نمی کنند.

مشاور مالیاتی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: اظهار نامه می دهند حتی مالیات اظهاری خود را در قالب 6 تا 10 قسط پرداخت می کنند آنهم که اظهار می دارند شاید یک دهم مالیات واقعی شان هم نباشد از این طرف حقوق بگیر طی سال مالیات خود را تا ریال آخر پرداخت می کند.

وی افزود: مجموع مالیات بر حقوق نسبت به سرجمع در آمدهای مالیات های مستقیم و کالا و خدمات کمتر از 10 درصد است.

غفارزاده اظهارداشت: برای مشاغلی ها یا سایر اشخاص حقیقی نرخ مالیات سه پله ای یعنی 20،15 و 25 درصد است.

«حسین محمودی اصل» کارشناس حوزه اقتصادی و کسب و کار نیز در این برنامه گفت: بجای حقوق بگیران باید به سراغ دورزنندگان مالیات، پدیده فرار مالیاتی و استفاده کنندگان از معافیت های خاص رفت.

وی با بیان اینکه پرداخت حقوق ها مشخص و قابل رصد است، افزود: سرجمع عدد و رقم مربوط به فرار مالیاتی ومعافیت های مختلف مالیاتی در کشور اکنون بیش از 100 هزار میلیارد تومان است.

این کارشناس حوزه اقتصادی و کسب و کار اظهارداشت: برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها باید به نحوی باشد که بتوان به احسن وجه جلوی پدیده فرار مالیاتی را سد و در ضمن معافیت های مالیاتی را ساماندهی و بهینه کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه دروازه های مختلف برای فرار مالیاتی هنوز در کشور بسته نشده و به عبارتی عزم و اراده جدی برای جلوگیری از فرار مالیاتی در مملکت وجود ندارد.

محمودی اصل یادآورشد: مسئله بزرگ اینکه مسئولان نمی خواهند خودرا درگیر کنند با افراد قدرتمندی که فرار مالیاتی دارند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • زمینه های همگرایی اقتصادی ایران و کشورهای اسلامی منطقه

  • فولاد ایران به 120 کشور دنیا صادر می شود

  • حذف واسطه ها در کشاورزی

  • مردم را بیشتر در اقتصاد دخالت دهید

  • هیچ کشوری در دنیا خودکفا نیست

  • فواید اجرای عملیات بازار باز برای دولت و بانک مرکزی

  • راهکارهای اداره اقتصاد کشور بدون نگاه به غرب و جلوگیری از شرطی کردن اقتصاد

  • ضرر «بود» ماده 26 لایحه ارزش افزوده بیش از نبود!

  • ظرفیت های کریدور اقتصادی ایران، سوریه و عراق و اتصال به مدیترانه

  • تشدید پاداش های نجومی