صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: متاسفانه آمریکا تمایل چندانی به قدرت گرفتن واقعی اقتصاد عراق نداشته است.

«محمد حسین بابالو» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با بیان اینکه عراق به لحاظ زیرساخت ها و شرایط اقتصادی وضعیت متعادلی ندارد، افزود: تولید در این کشور به طور غالب از بستر نفت خام و اندک فرآورده ها عبور می کند به طوری که مهمترین تولید عراق همچنان نفت خام است.

وی ضمن اشاره به اینکه بعد از بارندگی های سال گذشته وضعیت عراق کمی بهتر شده است، اظهارداشت: کشور مدنظرحرکت خود در مسیر توسعه صنعتی را هنوز با قدرت آغاز نکرده به طوری که این وضعیت را باید با رفتار آمریکایی ها همخوان دانست.

این کارشناس اقتصاد بین الملل با تاکید بر اینکه با حمله آمریکایی ها اکثر زیرساخت های برجسته عراق از میان رفته است، ادامه داد: هم اکنون زیرساخت های نابود شده مزبور به تعمیر و بازسازی دوباره نیاز دارد.

وی با اعلام این مطلب که شرایط موجود سبب شده پتانسیل های تولیدی برجسته ای در عراق شکل نگیرد، گفت: هنوز در کشور مدنظر مشکل برق یک واقعیت است این در حالیست که اگر کشوری از نظر برق در مضیقه باشد نمی تواند توسعه صنعتی را به آسانی انجام دهد.

بابالو با بیان اینکه عراق به کشور صادرکننده نفت خام تبدیل شده است، افزود: این مسئله سبب می شود تا عراق به یک بازار جذاب برای واردات تبدیل شود در حالیکه سرمایه گذاری های صنعتی هنوز در این کشور با ابهام روبروست.

وی قدرت نمایی صنعتی در عراق را تنها در حوزه نفت خام، محصولات کشاورزی، سیمان و برخی مصنوعات محدود عنوان کرد و اظهارداشت: مسائل مورد نظر نشان می دهد که آمریکا تمایل چندانی به قدرت گرفتن واقعی اقتصاد عراق نداشته به طوری که حضور آمریکا در حوزه ذخایر نفت خام این کشور مشهود است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل ادامه داد: بطورکلی در چنین وضعیتی شرایط اقتصادی عراق شکننده بوده گویی تمایلی به توسعه صنعتی از طریق آمریکایی ها در این کشور وجود نداشته است.

وی همچنین گفت: طبق آخرین آمار رسمی رشد اقتصادی عراق منفی یک درصد است که بخشی از مربوط به نوسان قیمت نفت بوده و بخش مهمی دیگر آن نیز به دلیل وجود ناآرامی ها است.

بابالو با اعلام این خبر که عراق 38 میلیون و 400 هزار نفر جمعیت دارد، افزود: جی. دی. پی این کشور با فرض اینکه چندین برابر ایران نفت صادر می کند تنها 226 میلیارد دلار بوده که کمتر از نیمی از جی. دی. پی ایران است این میزان جی. دی. پی برای عراق قابل توجه نیست.

وی ضمن اشاره به اینکه از سوی دیگر عراق نیاز بسیاری به زیرساخت هایی مانند جاده، پل، مسیرهای ارتباطی و راه آهن دارد، اظهارداشت: چنین مواردی در عراق دیده نشده علاوه بر این بحث ناآرامی ها و آمریکا در کشور مزبور را نمی توان نادیده گرفت.

این کارشناس اقتصاد بین الملل ادامه داد: با همه مسائل مورد نظر عراق سرگرم مسائل مختلفی شده و زمان چندانی برای توجه به زیرساخت ها و فعالیت های عمرانی را نداشته است گرچه بعد از خروج داعش وضعیت آن کمی بهتر شده اما ظرفیت چندانی برای سرمایه گذاری در این کشور باقی نمانده است.

وی با ذکر این مطلب که عراق نیاز بسیاری به انجام فعالیت های گسترده دارد، گفت: همه موارد مزبور نشان می دهد که وضعیت عراق فرق چندانی با سال های گذشته ندارد با این پیش فرض که نیازمند حجم زیادی سرمایه گذاری است تا ناآرامی های به جا مانده از داعش را متعادل کند و به شرایط قبلی برگردد.

بابالو با تاکید بر اینکه شرایط مورد نظر تا زمانی که آمریکا به بازی خود در کشور مد نظر ادامه می دهد تغییر نخواهد کرد، افزود: عراق روزانه چهار و نیم میلیون بشکه نفت خام تولید می کند و سودای تولید شش تا شش و نیم میلیون بشکه نفت خام در روز را دارد که با توجه به ذخایر موجود این مهم می تواند محقق شود.

وی اظهارداشت: با توجه به شرایط بازار جهانی نفت خام اگر دو تا دو و نیم میلیون بشکه نفت بیش از مقدار کنونی به بازارهای جهانی تزریق شود به طور قطع بر قیمت ها اثر گذاشته می شود باوجود این، آمریکا تمایلی به عرضه این میزان نفت در بازارهای جهانی ندارد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل ادامه داد: اگر عراق بتواند به ظرفیت های ذاتی خود با توجه به ذخایر واقعی که دارد دست پیدا کند قیمت نفت تا 20 دلار کمتر از قیمت کنونی خواهد بود در این صورت نفت عراق می تواند تهدید واقعی برای نفت خام تولیدی آمریکا باشد که این مسئله مورد قبول آمریکایی ها نیست.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا تمایل چندانی به رونق اقتصادی و سرمایه گذاری در کشور موردنظر ندارد، گفت: اگر عراق به یک قدرت اقتصادی در منطقه مبدل شود ناآرامی های امنیتی نیز کمرنگ خواهد شد.

بابالو در ادامه افزود: میزان مراوده های تجاری میان ایران و عراق نزدیک به هفت میلیارد دلار است که به احتمال زیاد به زودی این مبلغ به 13 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با بیان اینکه چشم انداز ایران در مبادلات تجاری با عراق رسیدن به 20 میلیارد دلار بوده که تحقق این مهم چندان دور نیست به رادیو اقتصاد یادآور شد: افزایش حجم تجارت ایران و عراق به دو حامل انرژی اصلی گاز و برق بر می گیرد به طوری که با پایان یافتن عملیات ایجاد خطوط لوله و رسیدن به هدف گذاری های مربوطه تحقق 13 میلیارد دلار دور از دسترس نیست با تحقق این مهم درآمدزایی بسیار خوبی نصیب ایران خواهد شد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • زمینه های همگرایی اقتصادی ایران و کشورهای اسلامی منطقه

  • فولاد ایران به 120 کشور دنیا صادر می شود

  • حذف واسطه ها در کشاورزی

  • مردم را بیشتر در اقتصاد دخالت دهید

  • هیچ کشوری در دنیا خودکفا نیست

  • فواید اجرای عملیات بازار باز برای دولت و بانک مرکزی

  • راهکارهای اداره اقتصاد کشور بدون نگاه به غرب و جلوگیری از شرطی کردن اقتصاد

  • ضرر «بود» ماده 26 لایحه ارزش افزوده بیش از نبود!

  • ظرفیت های کریدور اقتصادی ایران، سوریه و عراق و اتصال به مدیترانه

  • تشدید پاداش های نجومی