صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

یک کارشناس اقتصادی گفت: دستاوردهای امنیتی باید به اقتصاد مملکت سرویس دهند و هیچ وقت معکوس این بحث نمی شود.

«مجید شاکری» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: برنامه های توسعه ای بایستی با واقعیت های امنیتی همخوانی داشته باشند و این یک امر دو طرفه است.

وی اظهارداشت: بطور خاص این بحث در ارتباط با ایران و وضعیتی که هم اکنون در کشور حاکم است به دو دلیل بسیار مهم به نظر می رسد.

این کارشناس اقتصادی گفت: با توجه به همپوشانی امنیتی بین ایران با کشورهای محور مقاومت بعلاوه کشور افغانستان باید موضوع مدنظر با یک محوراقتصادی هم تکمیل شود.

وی افزود: ایران اکنون به لحاظ کیفیت جمعیت در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد به عبارتی پنجره جمعیتی بی نظیری بر روی کشور باز شده است.

شاکری بیان داشت: این پنجره جمعیتی به دلائلی در یک فاصله زمانی بسته خواهد شد درست در همان زمانی که پنجره جمعیتی برای عراق و افغانستان باز می شود.

وی ادامه داد: اگر یک برنامه اقتصادی برای تمام این مسیر تعریف شود برای یک دوره طولانی می توان از پنجره جمعیتی استفاده کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: هیچ کشوری در دنیا بجزء ایران وجود ندارد که پنجره جمعیتی برای آنان باز شده و رشد غیر دورقمی برای دوره طولانی داشته باشند.

وی افزود: اگر به سرانه تولید ناخالص داخلی کشور نگاه کنید به وضوح در خواهید دید تا سال 2008 ایران وترکیه بهم چسبیده و مالزی کمی از ایران و ترکیه بالا تر بوده اما فاصله زیادی باید یکدیگر ندارند.

شاکری بیان داشت: پس از سال 2008 ترکیه و مالزی با سرعت به سمت بالا حرکت اما ایران موفق نشد با همان شیب و سرعت حرکت کند و عقب ماند.

وی ادامه داد: رشد سرانه تولید ناخالص داخلی ایران از سال 1390 تا به امروز به نرخ دلاری منفی 20 درصد و به قیمت ثابت صفر بوده است.

این کارشناس اقتصادی گفت: بطورکلی در مورد مباحث آماری نگاه بدبینانه و خوش بینانه وجود ندارد.

وی افزود: وقتی این آمار به اقتصاددانان ها گفته می شود در جواب می گویند کشور در تحریم بوده البته این حرف صحیح است.

شاکری یادآورشد: اقتصادی متناسب با چنین شرایطی باید ایجاد کرد نه اینکه بخواهند کار فوق العاده ای انجام دهند بلکه همین اقتصاد متعارف موجود را در شرایط واقع گرایانه نگاه کنند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 120 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • زمینه های همگرایی اقتصادی ایران و کشورهای اسلامی منطقه

  • فولاد ایران به 120 کشور دنیا صادر می شود

  • حذف واسطه ها در کشاورزی

  • مردم را بیشتر در اقتصاد دخالت دهید

  • هیچ کشوری در دنیا خودکفا نیست

  • فواید اجرای عملیات بازار باز برای دولت و بانک مرکزی

  • راهکارهای اداره اقتصاد کشور بدون نگاه به غرب و جلوگیری از شرطی کردن اقتصاد

  • ضرر «بود» ماده 26 لایحه ارزش افزوده بیش از نبود!

  • ظرفیت های کریدور اقتصادی ایران، سوریه و عراق و اتصال به مدیترانه

  • تشدید پاداش های نجومی