صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

یک پژوهشگر از پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف گفت: هنوز بدون هیچ حرکت نظامی از طرف ایران خون پاک شهید حاج قاسم کار خود را آغاز کرده و آمریکایی ها در تکاپوی هستند که چگونه آبرومندانه نیروهای خود را از خاک عراق خارج کنند.

«حسین میرزاپور» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: جالب اینکه بدانید سربازان آمریکایی آخرین گروهی هستندکه از عراق خارج خواهند شد.

وی اظهارداشت: آمریکا در بعد غیر نظامی به خصوص اقتصادی خیلی زود حتی قبل از اینکه موضع گیری های رسمی مقامات جمهوری اسلامی آغاز شود تمامی شهروندان خود را نه تنها عراق بلکه از بسیاری کشورهای منطقه خارج کرده است.

این پژوهشگر از پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف گفت: مهمترین خلاء ای که در منطقه با خروج آمریکایی ها ایجاد خواهد شد می توان به حوزه های اقتصادی، فرهنگی، علمی، آموزشی و پژوهشی اشاره کرد.

وی افزود: ورود آمریکایی ها به یک کشوری ابتدا با حضور نظامی است یعنی پس از ایجاد پایگاه و استقرار نیروهای نظامی به تدریج از حیث اقتصادی، فرهنگی، پژوهشی، آموزشی و نظایر این در لایحه های مختلف نفوذ و ارتباطات بلندی مدتی با کشور میزان برقرار می کنند تا به معنای واقعی در تمامی ابعاد سیطره داشته باشند.

میرزاپور تصریح کرد: اتفاق جالبی که افتاده به سبب نا امنی که خودآمریکایی ها ایجاد کرده اند نه تنها عراق بلکه در سایرکشورهای همسایه بسیاری از پست ها با خروج نیروهای آمریکایی خالی شده و به عبارتی پروژه های که به آمریکایی ها وابسته بوده در حال حاضر معطل مانده است.

وی ادامه داد: این کشورها هرجایی که به آمریکایی ها وابسته بوده اند حتی در حوزه های علمی، آموزشی و پژوهشی امروز دچار مشکل هستند.

این پژوهشگر از پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف گفت: خوشبختانه ایران امروز در تمامی حوزه ها اعم از علمی، آموزشی، پژوهشی، فناوری های نوین، استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان، خدمات فنی و مهندسی، فناوری اطلاعات و بسیاری موارد از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند این خلاء ها را به خوبی پر کند.

وی افزود: بطورکلی در این مسیر شاید تنها عاملی که می تواند مانع شود تا ایران نتواند خلاء مزبور را پرکند اینکه بجای استفاده از پروتکل های انقلابی که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در مواجه با داعش، رژیم غاصب اسرائیل وآمریکای جنایتکار و دیگر هم پیمانانشان استفاده و موجب دستیابی به موفقیت های زیادی در منطقه شدخدای نکرده در بعد اقتصادی به روش های سنتی، شکسته خورده، بروکراتیک دولتی و نظایر این توجه شود.

میرزاپور تصریح کرد: اگر دست بخش خصوصی را باز بگذارند و فرآیندها را تسهیل و تسریع کنند بدون شک فعالان این بخش به ر احتی می تواند خلاء های موجود در کشورهای منطقه با خروج آمریکایی ها را پرکنند چرا که حرفی برای گفتن دارند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 120 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • زمینه های همگرایی اقتصادی ایران و کشورهای اسلامی منطقه

  • فولاد ایران به 120 کشور دنیا صادر می شود

  • حذف واسطه ها در کشاورزی

  • مردم را بیشتر در اقتصاد دخالت دهید

  • هیچ کشوری در دنیا خودکفا نیست

  • فواید اجرای عملیات بازار باز برای دولت و بانک مرکزی

  • راهکارهای اداره اقتصاد کشور بدون نگاه به غرب و جلوگیری از شرطی کردن اقتصاد

  • ضرر «بود» ماده 26 لایحه ارزش افزوده بیش از نبود!

  • ظرفیت های کریدور اقتصادی ایران، سوریه و عراق و اتصال به مدیترانه

  • تشدید پاداش های نجومی