صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

یک تحلیلگر اندیشکده حکمرانی شریف گفت: سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی یکی از راهبردی ترین و اثرگذار ترین نیروهای نظامی در کشور بود.

«مهدی زینالو» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با موضوع بررسی نامه 20 اندیشکده به رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت پاسخ محکم و متناسب نظامی ایران به آمریکا در واکنش به شهادت سردار سلیمانی افزود: دولت آمریکا در یک اقدام کور، جنایتکارانه و ددمنشانه سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، ابو مهدی مهندس و تنی چند از همراهان ایشان را بامداد روز جمعه سیزدهم دی ماه سال جاری در عراق به شهادت رساند.

وی اظهارداشت: شهید والا مقام حاج قاسم سلیمانی قهرمانی ملی، اسطوره سترگ ایستادگی و نماد وحدت، همبستگی و مقاومت ملت ایران بود.

این تحلیلگر اندیشکده حکمرانی شریف گفت: انتقام سخت از آمریکای جنایتکار می ‌بایست به بلندای قامت این سردار سرافراز باشد تا تلخی این پاسخ در خاطر همه بدخواهان مانع جسارت به میهن و سربازان میهن شود.‍

وی در ادامه افزود: وظیفه و هدف اصلی اندیشکده حکمرانی شریف در اختیار گذاشتن تحلیل های کاملا علمی مبتنی بر شواهد واقعی به مسئولان اجرایی کشور در حوزه های مختلف است.

زینالو تصریح کرد: این اندیشکده پس از تدوین نامه مزبور امضای 20 اندیشکده دیگر را جمع آوری و به محضر مبارک رئیس جمهور و فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح تقدیم کرد.

وی اظهارداشت: اکنون مجموعه های مختلفی در کشور راجع به اتفاقات و رخداد های هفته گذشته موضع گیری و اعلام نظر می کنند که هر یک از این موضع گیری ها جای تامل و بررسی دارد.

این تحلیلگر اندیشکده حکمرانی شریف گفت: وجه تمایز ورود اندیشکده ها بطور کلی و اندیشکده حکمرانی شریف بطور خاص در این خصوص اینکه از یک پشتوانه علمی و آکادمیک نیز برخوردار است یعنی تمامی تلاش ها نه در این موضوع بلکه در تمامی موضوعات دیگر اندیشکده بدان ورود پیدا می کند اینکه بتواند دست مسئولان تصمیم گیر را باز و به یک معنا تحلیل روشن تر، بهتر و نزدیکتر به واقعیت را به آنان ارائه دهد.

وی افزود: اتفاقی که بامداد روز جمعه سیزدهم دی ماه سال جاری افتاد و دولت جنایتکار و ددمنش آمریکا سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساند جدا از فضاهای احساسی و عاطفی باید یک تحلیل جدی روی این قضیه صورت گیرد و اندیشکده هم بابت همین موضوع نامه مدنظر را تهیه کرده است.

زینالو ادامه داد: بطورکلی در این تحلیل چیزی که مهم است اینکه نوع واکنشی که ایران می خواهد انجام دهد باید به چه شکل و چگونه باشد.

وی گفت: توضیحات مختلفی در این نامه ارائه شده اما در بند سوم همین نامه سه عبارت خاص همچون «بهنگام»، «متناسب» و «مستقیم» ذکر شده است.

این تحلیلگر اندیشکده حکمرانی شریف افزود: چیزی که در این میان مهم به نظر می رسد اینکه فرآیند واکنش مثل بازی شطرنج می ماند یعنی حرکتی که آمریکا در حال انجام است نیاز به واکنش متقابل و متناسب از طرف ایران دارد.

وی اظهارداشت: واژه بهنگام به این معناست که بایستی با یک تحلیل درست بدانیم کجا و چه زمانی باید پاسخ آمریکا داده شود.

زینالو ادامه داد: برای بحث زمان پاسخ دهی به جنایت آشکار آمریکا تحلیل های مختلفی در حال ارائه است و امکان دارد این زمان کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باشد.

وی گفت: ایران در این قضیه یک فرمانده عادی خود را از دست نداده که بخواهد در ازای آن یک ژنرال آمریکایی را مورد هدف قرار دهد.

این تحلیلگر اندیشکده حکمرانی شریف افزود: آنچه که مهم به نظر می رسد اینکه اثر این حرکت باید در طرف مقابل دیده شود.

وی اظهارداشت: سردار سلیمانی یکی از راهبردی ترین و اثرگذار ترین نیروهای نظامی کشور بوده است بنابراین اگر جمهوری اسلامی بخواهد واکنش متناسبی را داشته باشد همانطوری که خیلی از مسئولان مثل سردار حاجی زاده اعلام کردند بدین معنا نیست که یک فرمانده یا یک پایگاه نظامی آمریکا را خواهیم زد پس این تناسب هم باید معنا شود.

زینالو یادآورشد: آمریکا یک فرمانده عالی رتبه ایرانی را بطور مستقیم در خاک عراق مورد هدف قرار داده پس معنی این حرف اینکه جمهوری اسلامی ایران باید از طرف دشمن مستقیم بخواهد این انتقام سخت را بگیرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 120 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • زمینه های همگرایی اقتصادی ایران و کشورهای اسلامی منطقه

  • فولاد ایران به 120 کشور دنیا صادر می شود

  • حذف واسطه ها در کشاورزی

  • مردم را بیشتر در اقتصاد دخالت دهید

  • هیچ کشوری در دنیا خودکفا نیست

  • فواید اجرای عملیات بازار باز برای دولت و بانک مرکزی

  • راهکارهای اداره اقتصاد کشور بدون نگاه به غرب و جلوگیری از شرطی کردن اقتصاد

  • ضرر «بود» ماده 26 لایحه ارزش افزوده بیش از نبود!

  • ظرفیت های کریدور اقتصادی ایران، سوریه و عراق و اتصال به مدیترانه

  • تشدید پاداش های نجومی