صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور گفت: ایران تا سه سال آینده به صادرکننده گوشت در دنیا تبدیل خواهد شد.

سردار «نصرت الله سیف» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با موضوع بررسی نقش بسیج در تحقق اقتصاد مقاومتی و عمرانی و آبادانی کشورافزود: طرحی با همکاری جامعه عشایری کشور تحت عنوان «افزایش بهره وری دام» تهیه و تدوین شده است.

وی همچنین اظهارداشت: کشوربا اجرای این طرح در مدت سه سال آینده به صادرکننده گوشت قرمز (دام سبک) در دنیا تبدیل خواهد شد.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور گفت: این طرح هزینه چندانی ندارد بلکه بیشتر مباحث آن مربوط به بهداشت، درمان و آگاه سازی عشایر برای دام هاست.

وی افزود: طرح افزایش بهره وری دام به دولت، مجلس و دیگر دستگاه ها ارائه و همه روی این طرح صحه گذاشته اند.

سردار سیف اظهارداشت: طرح مزبور با همکاری قرارگاه محرومیت زدایی سپاه، بسیج سازندگی و بسیج مهندسان کشاورزی در کشورآغاز شده است.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: این طرح بصورت پایلوت در برخی از استان های کشور مثل خراسان شمالی، ایلام و غیره اجرا و جواب داده است.

رئیس سازمان بسیج عشایری با بیان اینکه گوشت دام عشایر ایران در دنیا دست برتر دارد، گفت: هم اکنون 25 درصد گوشت قرمز کشور از سوی جامعه عشایری تامین می شود.

وی با اشاره به این جمله که 24 میلیون راس دام در اختیار جامعه عشایری است، افزود: این جامعه سالانه 9 میلیون راس دام سبک را برای کشتار وارد بازار می کند.

سردار سیف بااعلام اینکه سالانه 150 هزار تن گوشت قرمز از خارج وارد می شود، اظهارداشت: اگر حمایت و همیاری بهتری از جامعه عشایری کشور صورت گیرد در مدت دو سال واردات گوشت قرمز بطورکلی قطع و تمامی گوشت مورد نیاز در داخل تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: مجموع مراتع کشور 85 میلیون هکتار است که از این میزان هشت میلیون هکتار متراکم و بقیه غیر متراکم است بنابراین با یک برنامه ریزی مناسب و غنی سازی مراتع نه تنها واردات گوشت قرمز قطع می شود بلکه می توان کشور را به یک صادرکننده گوشت قرمز تبدیل کرد.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور گفت: این جامعه دارای 213 هزار خانوار، یک میلیون و 200 هزار نفر جمعیت،504 طائفه، 101 ایل و 7 قوم است.

وی در ادامه ضمن اشاره به حضور جامعه عشایری در 27 استان کشور افزود: بطورکلی تولید 35 درصد صنایع دستی، 40 درصد لبنیات، 25 درصد گوشت قرمز و غیره در کشور متعلق به جامعه عشایر است.

سردار سیف اظهارداشت: جدا از این جامعه عشایر از ظرفیت و توانمندی بالایی به لحاظ اقتصادی در حوزه های دیگر مثل تولید عسل، گیاهان دارویی و برخوردارند.

وی اضافه کرد: هم اکنون بالای دو هزار نفر عضو هیئت علمی از جامعه عشایری در دانشگاه های برتر کشور حضور دارند.

رئیس سازمان بسیج عشایری کشور یادآورشد: این جامعه در دوران هشت سال دفاع مقدس و دیگر صحنه های انقلاب امتحان خود را به خوبی پس داده که تقدیم 10 هزار شهید در راه انقلاب و اسلام خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اجاره دادن معادن راهی برای فرار از خصوصی سازی

  • بررسی عملکرد و دستاوردهای بنیاد برکت

  • فعالیت های اقتصادی قرارگاه خاتم

  • اهمیت رمز دوم پویا در خرید های اینترنتی

  • خلق پول فی نفسه بد نیست

  • تبعات معافیت های مالیاتی مناطق آزاد

  • بودجه سال 99 غیر واقعی است

  • بررسی لایحه بودجه 99

  • تاکید جامعه اسلامی دانشجویان بر پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد

  • نگاه به معافیت مالیاتی در کشور باید تغییر کند