صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران گفت: بهبود محیط کسب و کار و رفع قوانین مزاحم از جمله دغدغه های جدی تمامی مسئولان، فعالان اقتصادی به خصوص مقام معظم رهبری است.

«محمدرضا نجفی منش» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با موضوع بررسی بهبود محیط کسب و کار و رفع قوانین مزاحم افزود: رونق بخشی به تولید و اقتصاد مستلزم اصلاح و بهبودی فضای کسب و کار، حذف قوانین دست و پاگیر، تامین مالی مناسب و بسیاری موارد دیگر است.

وی همچنین اظهارداشت: قوانین در کشور تسهیل گر تولید نیست متاسفانه دستگاه ها بصورت جزیره ای در این عرصه عمل می کنند.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران گفت: شوربختانه یکی از معضلات اساسی حال حاضر مملکت اینکه قوانین بصورت سلیقه ای و جزیره ای عمل می شود.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا در این سال ها هیچ گامی عملی در این زمینه برداشته نشده است، افزود: پیگیری ها و تلاش های زیادی در این خصوص صورت گرفته منتها کافی نیست بلکه باید این اقدامات جدی تر و منسجم تر باشد.

نجفی منش ضمن اشاره به دیدار فعالان اقتصادی با رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهارداشت: این دیدار بارقه امیدی در دل تولید کنندگان، کار آفرینان و صنعتگران در کشور ایجاد و باعث شده فعالان اقتصادی با امید، نشاط و توان بیشتری وارد میدان کار و تولید شوند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تامین نقدینگی بزرگترین چالش امروز تولیدکنندگان در کشور است، گفت: پول کالا پس از تولید چهار ماه تا یکسال طول می کشد تا به دست واحد تولیدی برسد و از طرفی خرید مواد اولیه بطورکلی نقدی شده است.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران افزود: حقیقت اینکه با این شیوه کارکردن برای تولیدکنندگان دشوار است و از سویی رونق تولیدمدنظر مقام معظم رهبری به سختی تحقق پیدا خواهد کرد.

وی اظهارداشت: اگر در تامین نقدینگی صنعتگران به خصوص قطعه سازان همراهی بیشتری صورت گیرد بدون شک هم تیراژ تولید بالا می رود و هم عمق ساخت داخل شتاب بیشتری به خود می گیرد.

نجفی منش همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه حضرتعالی اشاره کردید به اینکه اگر نقدینگی قطعه سازان تامین شود بدون شک تیراژ تولید بالا می رود اما در خصوص کاهش قیمت ها چطور گفت: کاهش قیمت بستگی به حجم نقدینگی موجود در جامعه دارد.

وی در این مصاحبه رادیویی افزود: برای پائین نگهداشتن قیمت ها باید جلوی رشد نقدینگی را در کشور متوقف کرد.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران اظهارداشت: حجم نقدینگی در کشور سال های 84 و 92 به ترتیب 62 و 450 هزار میلیارد تومان و اکنون به دو هزار و 100 هزار میلیارد تومان رسیده و به یک معنا رشد نقدینگی از سال 84 تا کنون 30 تا 35 برابر شده است.

وی گفت: حجم نقدینگی مساوی با حجم کالا ضربدر قیمت کالاست بنابراین وقتی حجم نقدینگی بالا می رود و به تناسب این نقدینگی حجم کالا افزایش پیدا نمی کند در نتیجه قیمت کالا بر مدار صعودی قرار می گیرد.

نجفی منش افزود: بطورکلی از دو هزار و 100 هزار میلیارد تومان نقدینگی موجود در جامعه یک هزار و 500 هزار میلیارد تومان در بانک ها بصورت سپرده است یعنی سالی 250 هزار میلیارد تومان فقط به این سپرده ها سود در کشور پرداخت می شود.

وی ادامه داد: سال گذشته 10 کشور در دنیا بهترین رشد را در فضای کسب و کار تجربه کرده اند که می توان به عربستان، اردن، بحرین، تاجیکستان، پاکستان، کویت، چین، هند و نیجریه اشاره کرد.

رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران یادآورشد: حال سئوال اینکه خیلی از کشورهای منطقه توانسته اند رشد خوبی در فضای کسب و کار داشته باشد چرا ایران نتوانسته چنین رشدی را تجربه کند بدون شک در این مسیر موانع و مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اجاره دادن معادن راهی برای فرار از خصوصی سازی

  • بررسی عملکرد و دستاوردهای بنیاد برکت

  • فعالیت های اقتصادی قرارگاه خاتم

  • اهمیت رمز دوم پویا در خرید های اینترنتی

  • خلق پول فی نفسه بد نیست

  • تبعات معافیت های مالیاتی مناطق آزاد

  • بودجه سال 99 غیر واقعی است

  • بررسی لایحه بودجه 99

  • تاکید جامعه اسلامی دانشجویان بر پیگیری مطالبه عدالت و مبارزه با فساد

  • نگاه به معافیت مالیاتی در کشور باید تغییر کند