صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

وزیر راه و شهرسازی گفت: این وزارتخانه با برنامه اقدام ملی برای تولید مسکن قصد دارد جریان پایدار تولید مسکن را در کشور محقق کند.

«محمد اسلامی» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد با موضوع بررسی سیاست های حوزه مسکن افزود: مسکن یکی از دغدغه ‌های اصلی مقام معظم رهبری، دولت و مردم کشور است.

وی همچنین اظهارداشت: وزارت راه و شهرسازی به دنبال اینکه جریان تولید مسکن را در جهت پاسخگویی به نیاز واقعی جامعه به یک امر پایدار در کشور تبدیل کند که البته لازمه این کار اعتمادسازی لازم بین توسعه‌ دهندگان، انبوه‌ سازان و مردم است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: این وزارتخانه همچنین تلاش دارد مسکن مهر نیمه‌تمام را تعیین تکلیف و این پروژه را هرچه سریعتر به اتمام برساند.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه تولید 400 هزار واحد مسکونی برای سال های 98 و 99 در کنار تکمیل مسکن مهر در برنامه خود قرار داده است.

اسلامی بیان داشت: این عدد 400 هزار واحد نیازی بود که سالیانه بر اساس آمار مرکز آمار ایران برای متقاضیان جدید فرض شده است.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: دو میلیون و 260 هزار واحد مسکن مهر که جزء تعهدات بود تا به امروز یک میلیون و 900 هزار واحد تحویل شده که یک میلیون و 100 هزار واحد در دولت یازدهم و دوازدهم و 800 هزار واحد هم مربوط به دولت های نهم و دهم بوده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: تکمیل پروژه های نیمه تمام مسکن مهر بجزء پروژه های دارای پرونده حقوقی و قضایی هم اکنون در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

وی افزود: این تعداد پروژه (87 هزار واحد) از کنترل وزارت راه و شهرسازی خارج و نمی توان اعمال مدیریت کرد.

اسلامی ادامه داد: بطورکلی از رای اعتماد پارسال تاکنون 140 هزار واحد مسکن مهر به متقاضیان تحویل و طی روزهای آینده نیز دو پکیج 10 هزار واحدی در شهرجدید پردیس به مردم واگذار خواهد شد.

وی یادآورشد: تمام تلاش ها اینکه پروژه های مسکن مهر تا پایان سال جاری به اتمام برسد.

«علی نیکزاد» وزیر اسبق راه و شهرسازی نیز در این برنامه گفت: طبق اصول قانون اساسی دولت ها موظف هستند با اولویت مستضعفان برای آنان مسکن تهیه کنند.

وی افزود: مولفه های تهیه و تامین مسکن شامل زمین، تسهیلات، خدمات فنی و مهندسی (نظام مهندسی و پروانه ساخت از شهرداری ها)، مصالح و سازنده است.

وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: هر دولتی اگر بخواهد اصول قانون اساسی و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری را در بحث مسکن جامه عمل بپوشاند باید در نحوه ساخت و ساز مسکن و به یک معنا در این مولفه ها ورود پیدا کند اگر چنین نکند بطور حتم کشور به اوضاع و احوال امروز دچار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه طرح مسکن مهر بر اساس قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه اجرا شد، افزود: بر اساس این طرح ساخت افزون بر چهار میلیون و 300 هزار واحد مسکن شهری و روستایی در کشور کلید خورد که از این تعداد دو میلیون و 780 هزار واحد در دولت نهم و دهم احداث ومورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.

نیکزاد بیان داشت: کشور در یک مقطعی با 75 میلیون نفر جمعیت با بیش از سه میلیون نفر مستاجر رو به رو بود.

وی به رادیو اقتصاد گفت: لایحه ساماندهی و حمایت از عرضه مسکن در دولت نهم تهیه و با تصویب مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان به قانون تبدیل شد.

وزیر اسبق راه و شهرسازی افزود: مطابق این قانون طرحی در قالب مسکن مهر برای تامین مسکن چهار میلیون و 300 واحد مسکونی شهری و روستایی در کشور تدارک دیده شد.

وی اظهارداشت: دولت در این طرح تسهیلات ارزان قیمت، زمین رایگان، تخفیف در هزینه های صدور پروانه ساختمانی، ارائه خدمات مهندسی و غیره ارائه داد.

نیکزاد اضافه کرد: بطورکلی از مجموع پروژه های مسکن مهر دو میلیون و 120 هزار واحد در روستاها بود که یک میلیون و 600 هزار واحد تا سال 92 افتتاح و 520 هزار واحد مسکن روستایی با 30 درصد پیشرفت به دولت یازدهم تحویل شد.

وی گفت: همچنین از دو میلیون و 180 هزار واحد مسکن شهری نیز یک میلیون و 180 هزار واحد افتتاح و تنها یک میلیون واحد نیمه تمام باقی ماند.

وزیر اسبق راه و شهرسازی افزود: ناگفته نماند از مجموع دو میلیون و 180 هزار واحد مسکن شهری 935 هزار واحد خودمالک بوده است.

وی در ادامه مصاحبه اظهار داشت: اینکه گفته می شود مسکن مهر در بیابان ساخته شده به هیچ وجه واقعیت ندارد.

نیکزاد تصریح کرد: تمام سر و صدای دولت درباره مسکن مهر بر سر 250 هزار واحد آنهم در شهرهای جدید پردیس، پرند، هشتگرد و اندیشه است.

وی ادامه داد: اینکه گفته می شود مسکن مهر در بیابان ها ساخته شده بجزء این چهار شرکت بطور صریح و شفاف بگویند دولت احمدی نژاد در کدام بیابان مسکن ساخته است.

وزیر اسبق راه و شهرسازی گفت: ناگفته نماند جانمایی این چهار شهرک در دوران قبل از شکل گیری دولت نهم و دهم انجام شده بود.

وی افزود: متاسفانه از روز اول به رئیس جمهور فعلی (حسن روحانی) درباره مسکن مهر اطلاعات غلط دادند اما در حال حاضر بنای کار «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی اینکه مسکن مهر باقی مانده را تمام کند که البته همه باید به کمک این وزارتخانه بیایند.

نیکزاد اظهارداشت: یک زمانی در کشور گفته می شد مشکلات تمام عالم و آدم به خاطر نقدینگی که مسکن مهر پمپاژ کرده است.

وی در ادامه مطلب توضیح داد: دولت سازندگی (هاشمی رفسنجانی) با یک هزار و 880 میلیارد تومان نقدینگی دولت را تحویل گرفت و با 13 هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی تحویل دولت اصلاحات (سید محمد خاتمی) داد.

وی افزود: دولت خاتمی با 13 هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی دولت را تحویل گرفت و با 92 هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل دولت مهرورزی (محمود احمدی نژاد) داد.

وزیر اسبق راه و شهرسازی اظهارداشت: احمدی نژاد نیز با 92 هزار میلیارد تومان نقدینگی دولت را تحویل گرفت و با 492 هزار میلیارد تومان نقدینگی تحویل دولت تدبیر و امید (حسن روحانی) داده است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: دولت هاشمی با 7.1 برابر، خاتمی 6.8 برابر و احمدی نژاد 5.4 برابر نقدینگی جامعه را مدیریت کرده اند.

نیکزاد افزود: طبق آمار و اطلاعات موجود کمترین رشد نقدینگی طی این سال ها مربوط به دولت محمود احمدی نژاد بوده است.

وی اظهارداشت: اکنون حجم نقدینگی در کشور از مرز دو هزار هزار میلیارد تومان گذشته و برخی ها که به دولت احمدی نژاد بد و بی راه می گفتند چرا امروز به مردم توضیح نمی دهند حالا که مسکن مهری در کار نیست این دو هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی به کجا رفته و چه اتفاقی در این زمینه افتاده است اما با 50 هزار میلیارد تومان و با آن رشد نقدینگی در دولت احمدی نژاد لا اقل برای چهار میلیون و 300 هزار خانوار ایرانی با جمعیتی افزودن بر 16 میلیون و 500 هزار نفر در کشور خانه سازی شده است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، مطهره مهرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • هیچ کشوری در دنیا خودکفا نیست

  • فواید اجرای عملیات بازار باز برای دولت و بانک مرکزی

  • راهکارهای اداره اقتصاد کشور بدون نگاه به غرب و جلوگیری از شرطی کردن اقتصاد

  • ضرر «بود» ماده 26 لایحه ارزش افزوده بیش از نبود!

  • ظرفیت های کریدور اقتصادی ایران، سوریه و عراق و اتصال به مدیترانه

  • تشدید پاداش های نجومی

  • افزایش حجم کمک های مردمی به سیل زدگان از فردا

  • تاکید بر منطقی کردن معافیت پایه مالیاتی

  • نقش مالیات در بودجه سال آینده

  • تصویب سند آمایش سرزمینی استانی تا پایان سال