صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: متاسفانه دولت قانون انتزاع یا تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی را بصورت ناقص اجرا کرد. 


مهدی سروی در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد با موضوع بررسی لغو قانون تمرکز و ایجاد موانعی بر سر راه خودکفایی محصولات راهبردی کشاورزی افزود: بحث ادغام بازرگانی بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی از سال 1392 در کشور شکل گرفت.

وی همچنین اظهارداشت: این بخش تا قبل از سال 1390 در اختیار وزارت بازرگانی سابق بود.

این کارشناس اقتصاد کشاورزی گفت: دلائلی که برای ادغام بخش بازرگانی کشاورزی ازطریق قانون تمرکز ابراز شد اینکه تا قبل از سال 1392 که این حوزه در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نبود مکرر عنوان می شد ناهماهنگی بین مدیران تولیدی و تجاری در کشور وجود دارد.

وی افزود: واقع مطلب اینکه با توجه به مدل های مورد بررسی از ساختارهای دولت در سایر کشورها به خصوص ممالک پیشرفته این استنباط شده بود که اگر بخش بازرگانی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد بدون شک دستاوردهای مثبتی از قبیل کاهش واردات بی رویه، بهبود تراز منفی تجاری محصولات کشاورزی، خودکفایی محصولات اساسی و بسیاری موارد دیگر را همگان در بخش کشاورزی کشور شاهد خواهند بود.

سروی تصریح کرد: قانون انتزاع از سال 1392 در کشور اجرایی شد اما ناقص یعنی بخشی از وظایف بازرگانی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و بخش دیگر در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و این مدیریت دوگانه موجب بروز یکسری مشکلات و ناهماهنگی ها در جامعه شد.

وی گفت: این قانون هرچند بصورت ناقص اجرا شد اما دستاوردهای مثبت زیادی به همراه داشت با توجه به پیش بینی هایی که شکل گرفته بود.

این کارشناس اقتصاد کشاورزی افزود: کشور پس از اجرای این قانون در دو محصول اساسی کشاورزی از قبیل گندم و شکر تا قبل از سال 1397 به خودکفایی رسید.

وی اظهارداشت: جدا از این مجموع تولیدات کشاورزی کشور از 97 به 123 میلیون تن رسید یعنی رشدی معادل 23 درصد را تجربه کرد.

سروی در ادامه یادآورشد: اضافه بر این واردات محصولات کشاورزی بر مدار کاهش و تراز تجاری کشاورزی شش میلیارد دلار بهبود یافت.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دریافت مالیات صحیح در پرتو شفافیت

  • خودکفایی صنایع دفاعی پیشگامی در رونق تولید و اقتصاد مقاومتی

  • تداوم خام فروشی نفت پس از 108 سال!

  • راهکارهای رونق یافتن معاملات بورس نفت

  • رویکرد وزارت صمت سرمایه گذاری ایجادی نیست

  • ذخایر مکشوفه 60 میلیارد تنی معدنی در ایران

  • 4 میلیارد تن ذخیره سنگ تزئینی ایران

  • برنامه های وزارت صمت برای احیای واحدهای تولیدی

  • پرداخت وام اشتغال روستایی با کار کارشناسی

  • مشکل روستائیان پول نقد نیست