صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

قائم مقام خانه کشاورز گفت: قانون تمرکز و جداشدن بخش بازرگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت یکی از اشتباهات بزرگ در بخش کشاورزی بود.

عنایت الله بیابانی در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد با موضوع بررسی لغو قانون تمرکز و ایجاد موانع بر سر راه خودکفایی محصولات راهبردی کشاورزی افزود: وزارت جهاد کشاورزی متولی امر تولید و وزارت صنعت، معدن و تجات عهده دار امر بازرگانی، تنظیم و مدیریت بازار است.

وی همچنین اظهارداشت: نارسایی هایی که طی این سال ها در بخش بازرگانی محصولات کشاورزی کشوربروز و ظهور پیدا کرد ناشی از بهم ریختگی دو وزارتخانه بر سر یک موضوع بود.

قائم مقام خانه کشاورز گفت: مسئله سر اینکه دو بخش بازرگانی در یک کشور نمی توانند با همدیگر رقابت کنند.

وی در ادامه افزود: وزارت جهاد کشاورزی متولی امر تولید و سئوال کننده و برنامه ریز کمبودهایی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می کند.

بیابانی تصریح کرد: برای مثال وزارت صمت اعلام می کند امسال فلان مقدار کمبود گندم در کشور وجود دارد وزارت جهاد کشاورزی باید تمام هم و غم خود را متمرکز بر امر تولید کند تا نیاز مملکت به این کالا تامین شود.

وی به رادیو اقتصاد گفت: تفکیک اختیارات و وظایف بخش بازرگانی کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و ادغام در وزارت جهاد کشاورزی نه تنها امر مفیدی نبوده بلکه موجب بروز برخی اشکالات و نارسایی ها در این حوزه نیز شد.

قائم مقام خانه کشاورز افزود: منافع و مصالح کشور ایجاب می کند کار تولید به بخش تولید و کار بازرگانی به بخش بازرگانی محول شود چرا که کشاورز کار بازرگانی بلد نیست.

وی در ادامه یادآورشد: اگر وزارت جهاد کشاورزی تمرکز خود را روی تولید معطوف کند بدون شک کشور با توجه به برخورداری از اراضی مرغوب، اقلیم چهار فصل، آب و هوای مناسب، نیروی انسانی متخصص و کار آمد و غیره تولید کننده خوبی در زمینه محصولات کشاورزی خواهد بود.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دریافت مالیات صحیح در پرتو شفافیت

  • خودکفایی صنایع دفاعی پیشگامی در رونق تولید و اقتصاد مقاومتی

  • تداوم خام فروشی نفت پس از 108 سال!

  • راهکارهای رونق یافتن معاملات بورس نفت

  • رویکرد وزارت صمت سرمایه گذاری ایجادی نیست

  • ذخایر مکشوفه 60 میلیارد تنی معدنی در ایران

  • 4 میلیارد تن ذخیره سنگ تزئینی ایران

  • برنامه های وزارت صمت برای احیای واحدهای تولیدی

  • پرداخت وام اشتغال روستایی با کار کارشناسی

  • مشکل روستائیان پول نقد نیست