رهیافت "شنبه الی چهارشنبه" از ساعت 20:05 به مدت 55 دقیقه

زمانیان در گفتگو با رادیو اقتصاد: توزیع نظام یارانه ای كشور ناكارآمد است

یك كارشناس اقتصادی گفت: توزیع نظام یارانه ای كشور یك نظام بسیار ناكارآمدی است.

1398/05/14
|
13:41

مرتضی زمانیان در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد با موضوع بررسی نامه اقتصاددانان به سران قوا برای برداشت از صندوق توسعه ملی در قبال اصلاح ساختارواقعی افزود: حجم عظیمی از یارانه كه می تواند در راستای رفع مشكلات ساختاری كشور استفاده شود متاسفانه به شكل كاملا ناكارا و غیر مولد به دهك های ثروتمند جامعه اختصاص پیدا می كند.

وی همچنین اظهارداشت: هم اكنون دهك ثروتمند 10 تا 20 برابر دهك فقیر جامعه از یارانه بنزین بهره مند است.

این كارشناس اقتصادی گفت: نظام مالیاتی كشور به راحتی به بخش های زیادی از جامعه كه نیاز به معافیت مالیاتی ندارند مثل هنرمندان، بازیگران و غیره معافیت مالیاتی می دهد.

وی افزود: اگر قوانین و رویه های مالیاتی را مشاهده كنید به وضوح خواهید دید افرادی با رویه های علی الراسی كه كاملا رویه ها ناكارا و غیر حساب و كتابی هستند از سد مالیات به شكل قانونی نه فرار مالیاتی عبور می كنند.

زمانیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به نامه اقتصاددانان به سران قوا برای برداشت از صندوق توسعه ملی در قبال اصلاح ساختارواقعی اظهارداشت: بسیاری از امضا ء كنندگان این نامه افرادی هستند كه طبق معمول در مراكز تخصصی مختلف دسترسی به نهاد های سیاست گذار را داشته و بارها توانسته اند حرف و پیشنهادات خود را به دستگاه سیاست گذار ارائه دهند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: این بخش از بدنه كارشناسی كشور نیز آخرین راهكار خود را در این دیدكه بیاید در فضای عمومی اعتراض خود را بیان كند.

این كارشناس اقتصادی افزود: قبل از تصویب بودجه سال 98 مكرر گفته شد بودجه ای كه در حال بسته شدن است به یقین با كسری مواجه می شود.

وی اظهارداشت: متاسفانه دولت بودجه مزبور را به مجلس ارائه و از سوی اهالی خانه ملت مورد تصویب قرارگرفت.

زمانیان گفت: چند ماه از سال جاری كه گذشته همه دیدندهشداری كه بدنه كارشناسی مبنی بر كسری بودجه دولت ارائه داده بود تحقق یافت.

وی افزود: برای جبران كسری بودجه پیشنهادات و راهكارهای متعددی عنوان شد صرفنظر از مسئله مالیات و یارانه روش های مختلف اصلاح ساختاری وجود دارد كه می توان به سلامت از این مرحله عبور كرد.

این كارشناس اقتصادی تصریح كرد: همگان منتظر بودنددر شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه كه قرار بود به قول معروف یك ظرفیت فوق العاده ای باشد كه كشور را از این شرایط سخت عبور دهد واصلاحاتی كه در پیچ و خم های دولت و مجلس قابل انجام نبود از این طریق صورت گیرد با كمال تعجب همه دیدند همان راهكارهای پیش پا افتاده یعنی ایجادبدهی، برداشت از پس انداز و فروش دارایی ها دوباره در این شورا به تصویب رسید.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینكه فضای كارشناسی و تخصصی بارها اعلام كرده كه ظرفیت رفع مشكلات كشور به خوبی در داخل فراهم است، افزود: بی توجهی به نظرات و پیشنهادات علمی و اتخاذ تصمیمات دم دستی به یقین منجر به یاس و سرخوردگی بدنه كارشناسی كشورخواهد شد.

برنامه «رهیافت» كاری از گروه كسب و كار شبكه تخصصی رادیو اقتصاد است كه از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه كنندگی «نازنین كتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید كلاهی، مطهره مهرابی و حمید رضا كجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور كارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه تركیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
رهیافت