صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر اصلاح قانون گمرک جمهوری اسلامی ایران در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

سید کاظم دلخوش در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گمرکات را مرزبان اقتصادی کشور توصیف کرد و افزود: گمرک از جمله مراکزیست که بیشترین حجم درآمدی را برای کشور به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه گمرک نهادی ضروری برای کشور جهت تامین درآمد، تسهیل تجارت و صیانت از جامعه محسوب می شود، اظهارداشت: دولت ها برای اجرای مناسب برنامه ها و سیاست های مالی، اقتصادی و اجتماعی خود نیازمند سازمان گمرکی کارآمـد و موثر هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم به بحث اصلاح قانون گمرک در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: این اصلاح و بازنگری با هدف جلوگیری از قاچاق و واردات بی رویه کالا و همینطور حمایت واقعی از تولیدات داخلی در حال انجام است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: مقام معظم رهبری همواره بر لزوم مبارزه جدی با قاچاق کالا و ارز، مدیریت صحیح بر واردات، اقتصاد مقاومتی، تولید، اشتغال، حمایت از سرمایه دار و سرمایه گذار داخلی و غیره به جهت رفع مشکلات اقتصادی تاکید دارند.

دلخوش با عنوان این اینکه تاکید معظم له بیشتر بر حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان داخلی است، اضافه کرد: گمرک در این زمینه بسیار نقش آفرین است.

فرود عسگری معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران نیز گفت: بر اساس قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مصوب سال 1394 چنانچه صنایع لوازم خانگی عمق ساخت داخل را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کنند مشمول تخفیفات گمرکی برای قطعات منفصله وارداتی خواهند شد.

وی افزود: در حال حاضر براساس تشخصیص وزارت صنعت، معدن و تجارت حد و مرزی برای پرداخت حقوق ورودی جهت عمق ساخت داخل برای لوازم خانگی تعیین شده است.

عسگری بیان داشت: مطابق این دستور العمل قطعات منفصله کمتر از 20 درصد عمق ساخت داخل تا 80 درصد، بین 20 تا 30 درصد معادل 70 درصد، 31 تا 40 درصد معادل 60 درصد، 41 تا 50 درصد معادل 50 درصد، بین 51 تا 70 درصد معادل 40 درصد و 71 درصد به بالا معادل 20 درصد حقوق ورودی یک کالای کامل را پرداخت خواهند کرد.

وی گفت: این جهت گیری نخست موجب تشویق و گرایش تولیدکنندگان داخلی به استفاده از توان دانش و مهندسی فنی کشور می شود و از طرف دیگر هرچه عمق ساخت داخل افزایش پیدا کند قطعات منفصله وارداتی از تخفیفات گمرکی بیشتر برخوردار خواهند شد.

معاون فنی و امورگمرکی گمرک ایران افزود: بر اساس برنامه جدید دولت برای حمایت از واحدهای تولیدی محور اصلی حمایت از تولید کنندگان داخلی برای تسهیل و تخفیف در ورود مواد اولیه و کالاهای واسطه ای مورد نیاز در چارچوب سیاستی پیاده سازی خواهد شد که پیشتر این سیاست برای خودروسازان داخلی پیاده شده بود و همچنان هم این برنامه حمایتی با عنوان آی پی آی در حمایت از قطعات وارداتی خودروسازان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: بر این اساس میزان درصد ساخت داخل ملاک تعیین حقوق ورودی برای کالاهای وارداتی تولید کنندگان داخلی خواهد بود.

عسگری اظهارداشت: این بخشنامه از سوی دبیرخانه هیئت دولت و در اجرای بند چ ماده 38 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمرک اعلام و از طرف مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.

برنامه «رهیافت» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 20 به مدت 55 دقیقه با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف یکی از مهمترین موضوعات روز در حوزه اقتصاد بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بودجه سال 98 حساس ترین بودجه پس از انقلاب

  • تاکید بر اهمیت صادرات در شرایط تحریمی

  • هزینه تولید در کشور بالاست

  • استخراج 3 میلیون تنی زغال سنگ در ایران

  • تبعات الحاق و عدم الحاق ایران به کنوانسیون پاریس

  • بررسی صنعت زغال سنگ و موانع توسعه آن

  • الزامات بودجه 98

  • ایران مستعد برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر

  • حجم قاچاق سوخت در ایران بالاست

  • عملکرد ضعیف در جذب سرمایه گذاری خارجی