صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

دبیر انجمن سنگ ایران گفت: در حال حاضر هزینه تولید واحدهای فرآوری سنگ بالاتر از نرم های بین المللی است.

احمد شریفی در مصاحبه با رادیو اقتصاد از وجود 300 کارخانه فرآوری مدرن سنگ در کشور خبرداد و افزود: هم اکنون این واحدها درگیر مشکلات فراوانی از قبیل هزینه بالای تولید و... هستند.
وی همچنین با بیان اینکه هزینه تولید در این واحدها بالاتر از نرم های بین المللی است، اظهارداشت: نرخ سود تسهیلات بانکی از جمله عوامل افزایش هزینه بالای تولید در کشور است.
دبیر انجمن سنگ ایران با اعلام اینکه بهره بانکی در ایران 20 درصد و در سایر کشورهای جهان دو درصد است، گفت: متاسفانه با نرخ سود بانکی بالا امکان رقابت برای تولیدکنندگان داخلی در بازارهای جهانی فراهم نیست.
وی در ادامه با اشاره به این جمله که کنترل هزینه ها و تولید محصولات کیفی تنها راه رقابت و حضور در بازارهای جهانی است، افزود: هزینه های تولید برای رقابت پذیری در بازار باید به پائین ترین حد کاهش یابد.
شریفی با عنوان اینکه در حال حاضر هزینه های بالای تولید یکی از بزرگترین معضلات در بخش فرآوری سنگ کشور است، اظهارداشت: سنگ‌های تزئینی در ایران از تنوع و کیفیت قابل قبولی برخوردار است.
وی در بخش دیگری از سخنان با اشاره به اینکه وضع عوارض صادرات سنگ کوپ به ضرر صنعت سنگ است، گفت:
وضع عوارض نه تنها کمکی به بخش صادرات سنگ فرآوری نخواهد کرد بلکه موجب تضعیف معادن سنگ تزئینی در کشور خواهد شد.
دبیر انجمن سنگ ایران صنعت سنگ را از واحدهای مهم کشور در حوزه معدن برشمرد و افزود: بخش معدن و فرآوری محصولات این حوزه می‌تواند در صادرات غیر نفتی مملکت بسیار نقش‌آفرین باشد.
وی با تصریح اینکه ایران در حوزه سنگ تزئینی دارای مزیت است، اظهارداشت: حمایت دولت از صنعت سنگ تزئینی می‌تواند جایگاه مناسب تری در بازار جهانی برای مملکت فراهم کند.
شریفی در ادامه بابیان اینکه ایجاد فضای رقابتی برای حضور ایران در بازار جهانی منجر به افزایش ارزش افزوده می شود، گفت: رشد صادرات از جمله راهکارهای مهم دستیابی به این هدف است.
وی با عنوان اینکه اکنون اقتصاد دنیا به سمت معدن‌محوری در حال حرکت است، افزود: در این میان ایران با داشتن ذخایر فراوان مواد معدنی مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان قرار گرفته است.
برنامه «رهیافت» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 20 به مدت 55 دقیقه با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف یکی از مهمترین موضوعات روز در حوزه اقتصاد بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت رادیو اقتصاد مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • توانمندی کشور در صنعت قالب سازی

  • تسهیلات صادرات گلخانه ای در روستاها

  • نقش سازمان ها در استقرار بهداشت، ایمنی و محیط زیست

  • بازار آشفته نهاده‌های کشاورزی و دامی

  • محصولات پنبه ای

  • مفهوم داشتن عقل معاش

  • چگونگی حل مشکلات محیط کار قبل از وقوع

  • گرانی نان نگرانی جدی اقشارآسیب پذیر!

  • جریمه 60 میلیونی در انتظار کاریابی های غیر مجاز

  • تاکید بر توسعه پالایشگاه برپایه فرآوری غلات