صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن اعلام آمادگی برای حضور مستمر در عرصه اقتصادی کشور است.

فرهاد دژپسند در گفتگو با برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد ضمن گرامیداشت فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی حضور مردم درتمامی عرصه ها به ویژه زمانی که اقتصاد باید مردمی شود را نجات بخش عنوان کرد و افزود: حضور مردم در شرایط جنگ اقتصادی ضرورتی مضاعف دارد.

وی همچنین با بیان اینکه مردم کشور در دوران جنگ تحمیلی نشان دادند که اگر بخواهند حضور داشته باشند می توانند بسیاری از خطرات را دفع کنند، اظهارداشت: امروز کشور در شرایط اقتصادی خاص قرار دارد و حضور گسترده مردم علامت کارساز و تعیین کننده ای برای بدخواهان کشور و انقلاب است تا بدانند مردم یکپارچه با وجود داشتن گلایه هایی در حوزه اقتصاد، بیکاری و گرانفروشی در چنین شرایط حساسی حضور گسترده ای دارند تا نقش برجسته ای برای حراست از انقلاب و عقب راندن دشمنان ایفا کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن را یک سرمایه اجتماعی دانست و ادامه داد: بدون شک با داشتن سرمایه اجتماعی می توان سرمایه فیزیکی و مالی را با هم افزایی موثر به رشد جهشی در اقتصاد کشور تبدیل کرد چراکه سرمایه اجتماعی یک اعتماد متقابل میان ملت و دولت ایجاد می کند علاوه بر این در استفاده بهینه منابع و جلوگیری از اسراف و تبذیر اثرگذار است.

وی ضمن اشاره به اینکه در صورتی که از منابع حداکثر استفاده صورت گیرد برای رشد اقتصادی ضریب تکاثری گرفته می شود، گفت: دولت در این زمینه برای بخش خصوصی و بخش تعاونی فضا باز می کند به طوری که اگر بخش های خصوصی و تعاونی در اقتصاد حضوری گسترده داشته باشند می توان به افزایش کارآیی منابع، بهره وری و اثربخشی امیدوار بود که با تحقق این مهم اقتصاد پویا و روبه رشدی شکل خواهدگرفت.

دژپسند لازمه داشتن اقتصاد پویا را احساس مسئولیت از سوی مردم برای عهده دار شدن امور عنوان کرد و افزود: راهپیمایی 22 بهمن اعلام حضور به تداوم حضور مردم باید باشد چرا که اقتصاد از آن ملت است بنابراین با مشارکت مردم در جنگ اقتصادی ثمرات درخشانی برای کشور به دست خواهد آمد.

وی با اعلام این مطلب که طی پنج سال گذشته بنگاه های اقتصادی متعددی به بخش خصوصی واقعی واگذار شده است، اظهارداشت: هم اکنون عملکرد پنج ساله در حال ارزیابی است تا با ایجاد روش های مناسبی مردم بیشتر درگیر شوند که در این میان گسترش شرکت های سهامی تعاونی عام فراگیر بسیار ضرورت دارد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اشاره به شکل گیری 15 شرکت سهامی تعاونی عام فراگیر از سال 84 تاکنون در کشور ادامه داد: بدون شک با توسعه شرکت های مدنظر توده مردم حضور می یابند و اقتصاد به سمت مردمی شدن حرکت می کند در واقع مردم با برخورداری از مالکیت، لباس جنگ اقتصادی بر تن کرده تا ایفای نقش بیشتری داشته باشند.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه مردم باید اقتصاد را از آن خود بدانند و در خرید خرده سهام تا نقش آفرینی در مدیریت و خریدهای کلان نقش موثری ایفا کنند به رادیو اقتصادی یادآور شد: اقتصاد به سمتی باید حرکت کند که تک تک مردم در آن صاحب سهم باشند و نقش آفرینی کنند تا با تحقق رشد فزاینده بتوان به سوی یک عدالت گسترده حرکت کرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نگاهی به پیام رهبری در خصوص تحول گرایی در نیروی انسانی

  • بررسی تصمیم گیری مجمع در خصوص پالرمو

  • یک درصد تجارت گاز دنیا متعلق به ایران

  • وابستگی به نفت مهمترین عیب اقتصاد ایران

  • ماموریت های نسل جوان برای گام دوم انقلاب

  • تصویب طرح تامین تعهدی مصالح ساختمانی

  • نقش اصناف در کنترل شرایط بازار

  • گسترش دانشگاه ها در دوران پس از انقلاب و تاثیر آن بر توسعه اقتصادی در آستانه چهل سالگی انقلاب

  • جنگ اقتصادی و اهمیت حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن

  • ایران؛ رتبه اول منطقه در زمینه کاربردهای هسته ای