صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس اقتصادی گفت: پذیرش نمادین بودن کانال ویژه اروپا از سوی ایران به صلاح نیست.

حسین حاجیلو در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: پس از خروج آمریکا از برجام تاکید اروپا و ایران در مقابل این بود که برجام بدون آمریکا را ادامه خواهند داد.

وی اظهارداشت: مقام معظم رهبری نیز شروطی برای ادامه برجام بدون آمریکا از جمله گرفتن تضامین محکم و قطعی برای مقابله با تحریم های آمریکا از اروپا تعیین فرمودند به این معنا که به هر میزان ایران خواست نفت بفروشد و در آمد حاصل از فروش نفت را به کشور بازگرداند و تفاوتی از این جهت قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام برای ایران وجود نداشته باشد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: طی این چند ماه از سوی اروپایی ها موضوعات مختلفی از جمله قانون مسدود سازی مطرح شد.

وی افزود: قانون مسدودسازی از طرف اروپا پس از خروج شرکت های بزرگ از ایران به مرحله اجرا درآمد البته ناگفته نماند این شرکت ها پس از برجام وارد کشور شده بودند.

حاجیلو تصریح کرد: از جمله اقدامات دیگری اروپایی ها این بود که بانک سرمایه گذاری اروپا را ترغیب به همکاری با شرکت های کوچک و متوسط کشور کنند تا منافع اقتصادی ایران حفظ شود.

وی گفت: بانک سرمایه گذاری اروپا به دلیل روابط زیاد با آمریکا از تحریم های آمریکایی ترسید و به نوعی از زیر بار این مسئولیت شانه خالی کرد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل افزود: اروپایی ها در نهایت پس از چند ماه به یک کانال ویژه ای رسیدند به این مفهوم که مسیری برای پرداخت های ایران بطور ویژه اختصاص دهد یعنی شرکت یا چیزی شبیه به بانک ایجاد تا نفتی که از ایران به اروپا صادر می شود درآمد مورد حصول به این کانال واریز شود تا ایران بتواند در خریدهای مصرفی خود از اروپا از این کانال استفاده کند.

وی ادامه داد: مسئله ای که در این میان وجود دارد اینکه اروپایی ها به تازگی اعلام کرده اند که امکان عملیاتی شدن این کانال طول خواهد کشید یعنی این کانال بطور نمادین در روز 14 آبان افتتاح و عملیاتی شدن واقعی این قضیه شاید تا 2019 انجام نشود بنابراین ایران باید صبر کند.

حاجیلو گفت: مسئله ای که وجود دارد اینکه عدم اعتراض ایران به اروپا بابت سستی در اجرای تعهدات خود نتایجی به همراه دارد که به نفع ایران نخواهد بود.

وی افزود: نتایج این عدم اعتراض این پیام را به طرف اروپایی می دهد که ایران همچنان به شدت نیاز به برجام و اروپا دارد و این موضع ضعف ایران را نشان خواهد داد.

این کارشناس اقتصاد بین الملل یادآور شد: پذیرش نمادین بودن این کانال ویژه به معنای افزایش فشار از طرف خارجی برای گرفتن امتیازات بیشتر خواهد بود.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سیاست ارز 4200 تومانی اشتباه بود

  • تاثیر بازار متشکل ارزی در حل مشکلات ارزی

  • شش پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها برای اصلاح ساختار صنایع بالادستی نفت و گاز

  • رویکرد قانون جدید چک پیشگیرانه است

  • ارزیابی خسارت 142 هزار واحد مسکونی سیل زده

  • نتایج اجرایی شدن قانون جدید صدور چک

  • قرار نیست با تحریم سپاه اتفاق خاصی بیفتد

  • ایران رتبه 16 دنیا در تولید مقاله

  • نقش سپاه پاسداران در توسعه اقتصادی و سازندگی جهت رونق تولید ملی

  • پرشدگی یک درصد مخزن سدها در اثر رسوب