صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس حوزه پولی و بانکی گفت: متاسفانه در شبکه بانکی کشور بخش زیادی از دارایی ها ثابت و فاقد درآمدزایی است.

مهرداد میرزازاده در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر میزان دارایی های ثابت در تراز نامه بانک ها بسیار بالاتر از حد استاندارد است.

وی ادامه داد: اساس کلی فعالیت نظام بانکداری درایران مبتنی بر قانون بانکی و پولی کشور مصوب سال 1351، قانون ملی شدن بانک ها مصوب سال 1358 و قانون عملیات بانکداری بدون ربا مصوب سال 1362 است.

این کارشناس حوزه پولی و بانکی گفت: قانون عملیات بانکداری بدون ربا در سال 1363 در کشور عملیاتی و قرار بود پنج سال به شکل آزمایشی اجرا شودکه متاسفانه 35 سال این اجرا طول کشیده است.

میرزازاده تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از سال 1393 تاکنون سه بار طرح تحول اصلاح نظام بانکی را آماده ولی هیچ یک از این طرح ها به نتیجه ای نرسیده است.

وی گفت: دولت در این خصوص لایحه ای به مجلس تقدیم ولی در لایحه مزبور تغییرات مختصری در قانون پولی و بانکی کشور ایجاد شده بود.

این کارشناس حوزه پولی و بانکی به نقل از نمایندگان مجلس شورای اسلامی افزود: مباحثی همچون قراردادهای صوری، وضعیت عقود، جریمه تاخیر و مباحث اسلامی در لایحه مدنظر لحاظ نشده بود.

وی تصریح کرد: علاوه بر لایحه دولت سه طرح در مجلس شورای اسلامی از قبیل طرح بانک مرکزی برای تحول بانک مرکزی، طرح بانکداری جمهوری اسلامی و طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران اعلام وصول شده است.

میرزازاده اظهارداشت: بطور قطع و یقین در بحث تحول اصلاح نظام بانکی مباحثی همچون شرکت داری بانک ها، ضعف نظارت بر بانک ها، دارایی سمی بانک ها، زیان دهی بانک ها، شکاف دارایی و بدهی بانک ها، موهومی بودن سود تعهدی و حسابداری در بانک ها و بسیاری موارد دیگر باید مورد توجه قرارگیرد.

وی گفت: خوشبختانه در بحث تحول اصلاح نظام بانکی یک هیئت نظارتی بر ارکان بانک مرکزی اضافه شده که می تواند بخشی از ضعف نظاتی بانک ها را پوشش دهد.

این کارشناس حوزه پولی و بانکی افزود: موهومی بودن سود تعهدی و حسابداری در بانک ها مشکلات نقدینگی زیادی برای بانک ها ایجاد کرده که باید این روند مورد بازنگری و اصلاح قرار گیرد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بهبود محیط کسب و کار شرط رونق تولید

  • دولت فقط در بهبود کسب وکار مسئولیت ندارد

  • ارزیابی جلسه دولت و مجلس درباره کاهش قیمت خودرو و راهکارهای توسعه صنعت خودرو

  • بازنده در افق زمانی بلند مدت آمریکاست

  • اجرای ناقص قانون بهبود محیط کسب و کار

  • مشارکت عمومی و خصوصی موضوع بدیعی نیست

  • راهکارهای بهبود شاخص محیط کسب و کار

  • طرح ملی پترو پالایشی یک مدل مترقی است

  • بررسی ابعاد مختلف لایحه مشارکت عمومی و خصوصی

  • استفاده از ظرفیت پترو پالایشگاه ها برای بی اثر کردن تحریم نفتی