صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: درآمدهای حاصل از صادرات نفتی کشور در سال 50 میلیون دلار است.

جعفرقادری در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: درآمد سالانه صادرات غیر نفتی ایران نیز در همین حد و حدود است.

وی همچنین اظهارداشت: برای پاسخگویی به جمیع نیازهای مبادلاتی و احتیاطی کشور 50 میلیون دلار ارز در سال کافی است.

این کارشناس اقتصادی گفت: متاسفانه طی سالیان گذشته در کنار دو انگیزه مبادلاتی و احتیاطی انگیزه سفته بازی وارد بازار ارز شده به دلیل اینکه سیاست های دولت در بازارهایی مثل سرمایه، پول و مسکن با مشکلاتی مواجه است.

وی در ادامه ضمن اشاره به رشد نقدینگی بالا طی سال های گذشته در کشور افزود: حجم نقدینگی از 450 هزار میلیارد تومان در ابتدای دولت یازدهم تا کنون به بیش از سه برابر یعنی هزار و 600 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قادری بیان داشت: اگر روزنه ای برای جذب حجم بالای نقدینگی در بازارهای مختلف به خصوص بخش های تولیدی باز نشود این نقدینه به سمت هر بخشی سرازیر شود بدون شک می تواند مخرب باشد.

وی همچنین گفت: مسائل اقتصادی تحت تاثیر انتظارات و مسائل سیاسی می تواند نوساناتی در بازار ایجاد کند.

این نماینده ادوار مجلس افزود: حجم نقدینگی ها و کاهش دستوری سود سپرده های بانکی منجر به این شد که در عمل نقدینه از بازار پول خارج و به سمت بخش های غیر مولد همچون سفته بازی، دلالی، واسطه گری و غیره سرازیر شود چرا که برنامه ای مشخصی برای جذب این منابع در بخش های تولیدی وجود نداشت.

وی اظهارداشت: این مسائل و همچنین عدم دقت و مراقبت دولت از ارزهای تسعیری در صادرات نفتی و غیرنفتی باعث شد انگیزه های سفته بازی در بازار تقویت شود.

قادری بیان داشت: متاسفانه رها شدگی بازار این انتظارات را در فعالان اقتصادی و مردم ایجاد کرد که نرخ ارز در عمل بیش از سه هزار و 800 تومان یا چهار هزار و 200 تومان است چون در بقیه بازارهای مثل بازار پول و سرمایه انتظار نبود مبنی بر اینکه بتوانند قدرت خرید خود را حفظ کنند تقاضاها بیشتر به سمت بازار سکه و ارز سوق داده شد.

وی در ادامه حجم بالای تقاضا و رشد نقدینگی را دو عامل مهم افزایش قیمت ارز در جامعه برشمرد و یادآورشد: طی چند روز گذشته شورای هماهنگی سه قوه به بانک مرکزی اجازه داد وارد بازار ارز شود و با استفاده از ابزارهای که می تواند به خدمت گیرد تقاضاهای مشروع و ضروری را پاسخ دهد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دستیابی به الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و الزامات آن

  • انتقاد از اجرای نامناسب مالیات بر ارزش افزوده

  • افت صادرات 1.6 میلیون بشکه ای نفت ایران

  • وظایف حوزه بین الملل بانک ها بر دوش صرافی ها

  • فرهنگ نوآوری باید جایگزین اقتصاد نفتی شود

  • بخش زیادی از دارایی بانکها فاقد درآمدزایی

  • بخش عمده نقدینگی مساوی با سپرده بانکی

  • سیاست گذاری ها برای صادرات محصولات تکمیلی بجای خام فروشی

  • بررسی طرح اصلاح نظام بانکی

  • کنترل نقدینگی و راهکارها