صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: بطور کلی حوزه ثبت معاملات اموال غیر منقول در نظام حقوقی کشور با چالش مواجه است.

امیر صادق رحمانی در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: نظام حقوقی کشور ایران برخلاف بسیاری از نظام های حقوقی مترقی جهان در خصوص پیش فروش، فروش، قراردادهای مشارکتی و سایر موارد الزام حقیقی و محکمی نسبت به ثبت قرارداد های اموال غیر منقول ندارد.

وی همچنین اظهارداشت: طبق معمول در بقیه نظام های حقوقی دنیا قراردادهای اموال غیر منقول به لحاظ ارزشمندی اقتصادی، مالیاتی و همینطور تاثیربر ابعاد دیگر اقتصاد الزام وجود دارد مبنی بر اینکه قراردادهای مزبور باید ثبت شوند تا حاکمیت در بحث نقل، انتقال و مسائل دیگر اموال در کشور بتواند بصورت صحیح تصمیم گیری کند.

این کارشناس مسائل حقوقی گفت: سابقه وجود قانون ثبت درایران به اوائل قرن حاضر می رسد.

وی افزود: هدف از تدوین و تصویب قانون مزبور اینکه بوده که جامعه به سمت الزامی شدن ثبت اموال غیر منقول حرکت کند تا از نظر قانون و حکومت تنها کسی که سند رسمی به نامش خورده مالک شناخته شود.

رحمانی تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب حسب تاثیری که منابع فقهی برروی قوانین کشور داشت وبواسطه اظهارنظرهای شورای نگهبان در متون قانونی مملکت وارد شد این اعتبار صددرصد اسناد رسمی مالکیت اموال غیر منقول مورد خدشه قرار گرفته است.

وی گفت: اگر عرف عامه مردم را هم در حوزه فروش و خرید اموال غیر منقول مشاهده کنید برای مثال فردی بخواهد یک واحد آپارتمان خریداری کند خیلی مواقع مبایعه نامه در دفتر اسناد امضا و با همان مبایعه نامه خود را مالک می شناسد.

این کارشناس مسائل حقوقی افزود: حرفی که فقهای شورای نگهبان از منابع فقهی به درستی استخراج و بیان می کنند اینکه فروشنده باید مالک باشد و با اراده و یک شرایط معتبر حقوقی مالکیت خود را به خریدار منتقل کند.

وی در ادامه یادآورشد: مسئله بسیار حائز اهمیت در این میان اینکه نظام و ساختار حاکمیت و اداره کشور این نیاز را می رساند که حاکمیت باید بداند چه شخصی مالک است تا بتواند از مالک حقیقی مال در برابرحقوق اشخاص ثالث دفاع کند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حسن سعید کلاهی، مطهره محرابی و حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • واکاوی مصوبه جدید شورای عالی هماهنگی اقتصادی درباره جذب سرمایه گذاری خارجی

  • دستیابی به الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و الزامات آن

  • انتقاد از اجرای نامناسب مالیات بر ارزش افزوده

  • افت صادرات 1.6 میلیون بشکه ای نفت ایران

  • وظایف حوزه بین الملل بانک ها بر دوش صرافی ها

  • فرهنگ نوآوری باید جایگزین اقتصاد نفتی شود

  • بخش زیادی از دارایی بانکها فاقد درآمدزایی

  • بخش عمده نقدینگی مساوی با سپرده بانکی

  • سیاست گذاری ها برای صادرات محصولات تکمیلی بجای خام فروشی

  • بررسی طرح اصلاح نظام بانکی