صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

یک استاد دانشگاه و اقتصاددان گفت: تعیین کننده اصلی قیمت ارز در اقتصاد ایران بخش دولتی و عمومی است چرا که بخش عمده ای از اقتصاد مملکت را این دو حوزه شامل می شود.

سید حسین رضوی پور در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: بخش بزرگی از درآمد ارزی کشور ناشی از فعالیت در حوزه نفت، پتروشیمی و صنایع وابسته است.

وی اظهارداشت: دولت در یک بازه زمانی وقتی بخش درآمدی خود را از ازبدنه اصلی و قیمت گذاری بازار جدا کرد همگان شاهد تاثیرگذاری قیمت اسمی دلار بر بدنه واقعی اقتصاد بودند چرا که حجم کمتری از دلار معاملاتی نه دلاری که برای سفته بازی ذخیره سازی می شود به سامانه 4200 تومانی نیما منتقل و بخش کمتری در بدنه اسمی باقی ماند.

این استاد دانشگاه و اقتصاددان گفت: شکاف این دو یک رانت بزرگی برای شرکت های صادرکننده محصولات نفتی و پتروشیمی ایجاد و در عمل کار را برای اقتصاد کشور دشوار کرد.

وی افزود: بسته جدید ارزی این مسیر را باید به نوعی اصلاح کند که بخش دولتی و عمومی اقتصاد به بازار ثانویه برگردد و به یک شکلی بتواند نرخ ارز را تعدیل، تنظیم و همینطور عرضه ارز را برای سایر فعالان بخش خصوصی تضمین کند.

رضوی پور تصریح کرد: جامعه اقتصادی کشور منتظر چنین سیاستی است و خوشبختانه این سیگنال از سوی جامعه و اقتصاد ایران دریافت شده است.

وی در ادامه افزود: بخش زیادی از مشکلات حوزه سیاست ارزی کشور به سازو کار بانک مرکزی و شبکه بانکی مربوط می شود.

این استاد دانشگاه و اقتصاددان با بیان اینکه بحران شبکه بانکی به رشدنقدینگی موجود در جامعه دامن زده است، گفت: بخشی از این نقدینگی ناشی از بدهی های انباشته حتی مشکوک الوصولی که از این محل بانک ها اعلام سود می کنند.

وی تصریح کرد: بدون شک با اصلاح تراز نامه بانک ها می توان این موارد و مسائل را اصلاح و از پیدایش نقدینگی بر اساس هیچ تا حدی جلوگیری کرد.

رضوی پور یادآورشد: این حجم انباشت نقدینگی پولی ملی کشور را در معرض سقوط و در عین حال رشد قیمت ارز را ایجاب می کند.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و محمد جوادی نژاد» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • منشور اقتصاد در گام دوم

  • افزایش 330 درصد واحدهای مسکونی در کشور و نبود تعادل قیمتی

  • سرنوشت خودروهای قاچاق دپو شده در گمرک

  • چالش های مستمر در اقتصاد کشور وجود دارد

  • نگاهی به پیام رهبری در خصوص تحول گرایی در نیروی انسانی

  • بررسی تصمیم گیری مجمع در خصوص پالرمو

  • یک درصد تجارت گاز دنیا متعلق به ایران

  • وابستگی به نفت مهمترین عیب اقتصاد ایران

  • ماموریت های نسل جوان برای گام دوم انقلاب

  • تصویب طرح تامین تعهدی مصالح ساختمانی