صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 55 دقیقه

رئیس گنجینه ملی آب ایران برضرورت مصرف بهینه و منطقی آب در بخش کشاورزی تاکید کرد.

رضا راعی در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: از مجموع منابع آب سطحی و زیر زمینی کشور سالانه بین شش تا هفت درصد در بخش آشامیدنی، دو تا سه درصد در بخش صنعت و 80 تا 90 درصد در بخش کشاورزی به مصرف می رسد.

وی همچنین با بیان اینکه بخش عمده ای از تبلیغات و اطلاع رسانی در کشور مربوط به مصرف درست آب آشامیدنی و خانگی است، اظهارداشت: ضرورت ایجاب می کند جهت تبلیغات بیشتر به سمت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی معطوف شود چرا که بخش عمده آب مملکت هم اکنون در این حوزه مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس گنجینه ملی آب ایران ضمن اشاره به این جمله که خشکسالی و کم آبی در کشور یک واقعیت اقلیمی است بر ضرورت استفاده بهینه آب در تمامی حوزه ها بالاخص کشاورزی تاکید کرد.

وی در ادامه افزود: سال آبی هر ساله از ابتدای مهر آغاز و تا پایان شهریورماه سال بعد ادامه دارد.

راعی بیان داشت: میانگین بارندگی در طول سال آبی 96-97 یعنی از ابتدای مهر ماه سال گذشته تاکنون 167 میلی متر بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 26 درصد کاهش داشته است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: میانگین بارندگی طی سال گذشته در این مدت 226 میلی متر بوده است.

رئیس گنجینه ملی آب ایران افزود: میانگین بارندگی سال آبی جاری در کشور نسبت به دوره مشابه سال قبل 26 درصد و نسبت به بلند مدت 30 درصد کاهش را نشان می دهد.

وی ضمن بیان اینکه میزان بارندگی در فصل بهار سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد داشته است، اظهارداشت: بارندگی در فصل بهار مسکنی بیش نیست بنابراین کشور همچنان نسبت به سال قبل و بلند مدت با کاهش شدید بارش مواجه است.

راعی در ادامه یادآورشد: برای عبور از شرایط سخت کم آبی در فصل گرم تابستان با کمترین مشکل باید استفاده از آب بصورت بهینه و منطقی باشد.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 20 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و محمد جوادی نژاد» با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف یکی از مهمترین موضوعات روز در حوزه اقتصاد بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تعیین نرخ دستوری ارز خلاف مکانیزم بازار

  • احیای کارت سوخت، جزییات و افق پیش رو

  • بورس ارز، وضعیت و محرک ها

  • نقش پیمان های پولی بر بی اثر کردن تحریم ها

  • بانکها با کسری نقدینگی مزمن مواجه هستند

  • راهکارهای تنظیم بازار گوشی تلفن همراه

  • بررسی راهکارهای مدیریت نقدینگی در کشور

  • راهکار نخبگان و فعالان دانشجویی برای مقابله با جنگ اقتصادی

  • وضعیت صدور کارت بازرگانی

  • 19.5 درصد نان مصرفی کشور صنعتی است